It is currently Thu Mar 28, 2024 5:27 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 10 posts ] 
Author Message
 Post subject: recomandari cu permisiunea d-voastra
PostPosted: Tue Jan 31, 2006 11:02 am 

Joined: Tue Jan 03, 2006 9:46 am
Posts: 8
Location: Piatra Neamt
Am citit Rudolf Steiner toata toamna si toata iarna anului trecut. Mi-e greu tare sa fac un comentariu pertinent si obiectiv pentru ca nu am o pregatire de specialitate ,sau nu-mi permit decit poate un mic comentariu in ceea ce priveste transformarea mea emotionala in urma acestor lecturi si uite asa ajung sa vorbesc despre mine ,dar nu asta mi-e intentia.

Vreau sa spun ca Rudolf Steiner se poate in cele din urma citi ,se poate intelege, se simte emotia profunda a autorului atunci cind cu delicatete transmite o logica personala de intelegere a vietii ...logica lui ,pe nesimtite m-am trezit ca este o forma de exprimare in cuvinte a ceea ce eu am simtit din totdeauna ca fiind adevarat dar nu am putut exprima ,si nici acum nu pot exprima ,doar pot fi de acord cu el (sau nu ?!)
Daca ma intreaba cineva acum ce-i cu autorul asta despre ce scrie el ,nu as putea sa leg doua vorbe inteligente el trebuie citit si simtit. El este un antroposof veritabil ,ceea ce cu totii poate ne dorim sa ajungem la un moment dat in viata asta...pentru ca astfel ajungem la o posibila cunoastere de sine .
Il recomand spre citire ,gasiti cartile lui in librarii si in biblioteca antroposofica pe net.

Si nu in ultimul rind recomand spre citire ceva special ,ceva ce are ecou ,,personalizat"in fiecare suflet:Self-Remembering
Amintirea de Sine ,autor Robert Earl Burton-un invatator contemporan expune ideile lui George Gurdjieff si Peter Ouspensky din sistemul intitulat A Patra Cale.(editura Prior Pages)


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jan 31, 2006 9:45 pm 
Ma bucur mult de tot ca a venit vorba de Rudolf Steiner, si sunt intru totul de acord cu amalia S ca este mult mai mult decat o simpla lectura. La fel am simtit si eu dupa primul volum citit (intre timp am citit vreo 20, de fapt tot ce am gasit prin librarii si anticariate). M-a schimbat total si parca mi s-a ridicat un val de pe fata. Si cu adevarat acum pot intelege mai profund chiar si cele mai banale aspecte din viata.

Oricum consider ca este autorul care mi se potriveste, iar dupa asta am reusit sa inteleg si parca invat mai usor chiar si astrologia.
Dar stiu ca exista persoane care nu-l agreaza in mod deosebit pe Rudolf Steiner. Bineinteles, prima data cand am auzit asa ceva am ramas shocata.
Iar pe unele site de astrologie sau ezoterism sunt publicate la greu articole din cartile lui Rudolf Steiner ca si cum ar fi parerile proprii, ceea ce inseamna ca totusi ideile sale sunt inradacinate si pot constitui un discurs antroposofic care sa atraga.
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Jan 31, 2006 11:54 pm 
User avatar

Joined: Thu Jul 21, 2005 11:18 am
Posts: 54
Steiner mi se pare exemplul perfect despre ceea ce inseamna sa spui lucruri geniale intr-o forma uneori atat de indigesta incat pana si cititorul cu adevarat interesat sa se gandeasca de doua ori inainte de a proceda la o lectura. Totusi este scuzabil avand in vedere ca nu el a fost cel care a dat forma cartilor sale. Pt mine personal este necesara doar o anumita stare interioara pt a-l putea citi...categoric nu e genul de lectura pe care o aleg seara cand ma pun in pat si am nevoie de ceva care sa ma destinda :lol: . Ma bucur ca el exista pt ca altfel probabil nu as fi vazut niciodata descrise viziuni si experiente care mi-au umplut copilaria si pe care le credeam iremediabil pierdute....



_________________
Vi døde ikke... Vi har aldri levd
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Feb 01, 2006 10:11 am 
Da Brigid, ai dreptate cand spui ca R.Steiner nu este usor lecturabil. De fapt este mai mult pentru studiu decat pentru relaxare.
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Feb 02, 2006 11:12 am 

Joined: Tue Jan 03, 2006 9:46 am
Posts: 8
Location: Piatra Neamt
Pentru Mihaela01
,,M-a schimbat total si parca mi s-a ridicat un val de pe fata"
Exact acelasi sentiment il impartasesc si eu,a fost cea mai profunda experienata emotionala pe care am avut-o in ultimul timp. Undeva pe la inceputul lunii decembrie,intr-o dupa amiaza culmea,insorita si cu ceva bani in portofel,alergam pur si simplu spre o librarie sa-mi cumpar carti de Steiner ,stiam ca le gasesc acolo,eram fericita si simteam o usoara stare de ,,imponderabilitate".
M-am intilnit pe drum cu cineva care in mod obisnuit se face ca nu ma vede,este o femeie tinara pe care o intinesc rar si care face parte din ,,familia ''mea karmica .
STIU sigur ca am socat-o ...am vorbit eu prima ,m-am trezit ca o tin de mina si ca zimbesc mult si prea prietenos.
Am plecat cu sentimentul ca s-a schimbat ceva in sufletul meu si eu tocmai am aflat !

Pentru Brigid

,,Pt mine personal este necesara doar o anumita stare interioara pt a-l putea citi...categoric nu e genul de lectura pe care o aleg seara cand ma pun in pat si am nevoie de ceva care sa ma destinda . "

La mine starea interioara se naste imediat ce iau o carte de a lui in mina spre a o frunzari(chiar citita fiind la vremea ei),sau culmea cind arunc ochiade fugare spre raftul de carti, cartile lui imi sar primele in ochi,poate ca-s negre si au o usoara tenta tenebroasa ...asta se intimpla si pentru ca totul este prea recent , si chiar au avut impact asupra mea...(apropo, citeam seara inainte de culcare,cind era liniste deplina si dimineata la prima ora,apoi peste zi abia asteptam sa ajung acasa...a fost o nebunie timp de 3 luni,uneori exagerez recunosc)
Brigid te rog sa explici mai in detaliu :
,,Ma bucur ca el exista pt ca altfel probabil nu as fi vazut niciodata descrise viziuni si experiente care mi-au umplut copilaria si pe care le credeam iremediabil pierdute...."

Multumesc.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Feb 02, 2006 12:35 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Steiner nu este un autor oarecare.... si chiar nu este simplu de parcurs si nici de inteles. Dupa ce citesti o carte de-a lui ai impresia ca stii tot, dar cand vrei sa explici ceva nu poti lega doua propozitii.
Un coleg de facultate, cu ani in urma, a inceput cu "Evangehlia dupa Luca" unde Steiner doboara niste standarde si nu e chiar usor de acceptata ce scrie acolo nici pentru unul cu mintea deschisa. Era de-a dreptul extaziat de carte si, la drept vorbind, cine nu ar fi... pe el insa il atrasese nu doar informatia speciala si original prezentata, ci si senzationalulu pe care aceasta carte il are. Dupa aceasta carte nu l-a mai atras altceva... cel putin pana am terminat facultatea, si asta spune ceva despre impactul pe care il au ideile lui Steiner asupra celor mai multi dintre noi.
Incisivitatea ideilor lui Steiner este uneori socanta. El vorbeste cu o mare siguranta despre lucrurile pe care, multe dintre ele, nu le-am mai intalnit. Spre exemplu in "Stiinta oculta" el explica transformarile sistemului solar ... m-am delectat citind despre viziunea lui si chiar daca le indragesc foarte tare si cred in ce sustine el, recunocc faptul ca este greu sa gasesti acum un echivalent practic al ideilor sale. Dar, la fel de tare, cred cu convingere ca gandirea abstracta a determinat progresul omenirii si ca dorinta de practic vine din teama noastra de necunoscut. Citindu-l pe Steiner au am avut adeseori clara senzatie ca nu exista abstract si concret si ca doar mintea noastra le imparte asa pentru ca nu isi poate explica ceea ce percepe. Este frumos spus ca Steiner realizeaza un joc al mintii, dar este si dureros pentru ca el ne deschide ochii spre o lume complexa... o lume care la inceput ne sperie... si se pare ca nu trebuie decat sa ne invingem frica. Off, frica asta, iar ajungem la ea!



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Feb 05, 2006 9:50 am 

Joined: Tue Jan 03, 2006 9:46 am
Posts: 8
Location: Piatra Neamt
Multumesc mult pentru precizarile foarte la obiect si pentru ceea ce inseamna sa,, citesti printre rinduri".Cind se vorbeste despre frica ,ma prind repede :oops:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Mar 04, 2006 7:08 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
cateva lucrari ale lui Steiner in limba romana. Multumim editurii Univers Encicplopedic
http://www.spiritualrs.net/Online_alf.html



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Mar 04, 2006 7:38 pm 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
:shock: Multzumiiim!



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Mar 04, 2006 9:33 pm 
Si eu iti multumesc pt minunatele daruri :).
mihaela.


  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 10 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group