It is currently Fri Mar 29, 2024 2:31 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 2 [ 86 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: un caz
PostPosted: Fri Mar 03, 2006 2:55 pm 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
am o tema de analizat; e vorba de o pers care lucreaza cu bioenergii si vede campul bioenergetic daca se concentreaza, mi-a zis si mie niste chestii legate de mine fara sa ma cunoasca. Eu i-am trimis astrograma pe mail interpretata dar cred ca s-a suparat de ceva nu stiu ca e mai interiorizat decat era inainte, o schimbare deodata pe care nu ar vrea sa o arate dar era evident. A zis ca nu crede in astrologie , nu are habar si sg lucru era ca a citit zodia de baza care zicea ca nu se potriveste. Astrograme nu i s-au mai facut niciodata. As vrea sa stiu despre ac pers tot ce se poate spune ref la ac subiect-capacitati paranormale si cum le foloseste: 27 martie 1959 ora 22:00, buc.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Mar 03, 2006 3:10 pm 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
pot sa va zic ce am gasit eu important in astrogr lui , dar vroiam si pareri noi poate imi scapa unele lucruri-destul de posibil.
Are un trigon in zodiile de pamant format din saturn-capricorn, venus -in taur, pluto in fecioara, dar retrograd pluto. eu i-am zis ca are putere de stapanire de sine si autocontrol. venus era in casa 6 si i-am zis ca vrea sa serveasca pe altii sau se simte responsabil fata de ei. I-am mai zis ca nu are putere suficienta de impact asupra publicului cum ar vrea, pluto fiind retro si conj cu MC , MC poate fi in fecioara sau in leu.
I-am zis ca are aparatura inovatoare sau neobisnuita acasa pt ca avea IC in varsator. Si ca nu suporta ingradirea libertatii acasa.
Iar ref la capacitati are neptun in casa 12 -perceptii extrasenzoriale, luna si asc in conjunctie in scorp si i-am zis ca se exprima mai mult prin interm. emotiilor, si ca are trairi ascunse, interiorizat. Neptun ar putea fi conj cu asc ref la asta l-am intrebat daca are neclaritati in leg cu cine este si ce scop are in viata lui, si in leg cu impresia pe care o face el in jur asupra altor pers. si ca se comporta diferit ca si cand ar avea mai multe fatete in fct de persoana sau situatia cu care se confrunta. Neptun fiind retro i-am zis ca poate avea confuzii in prceptiile extrasenzoriale sau sa interpreteze gresit ac lucruri...Uranusul e in conj cu MC si e retrograd si in exil. I-am zis de atitudinea rebela si ca nu suporta limitarile si ca vrea libertate in plan social si ca atrage pers iesite din comun. Alte pareri astept de la voi in special nu sunt sigura :planetele astea retrograde (toate 3 uranus , neptun , pluto) i-am zis ca nu are puteri native si poate sa foloseasca putrea lui pluto din trigonul ala prin autocontrol si ajutor pt altii dar cu mult efort (ca e retrograd)...nu il cunosc decat din astrograma. Astept pareri si interpretari noi.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Mar 03, 2006 8:08 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
...eu gasesc la el si mercur si jupiter retrograd... :roll:
cu luna pe ascendent, in scorpion si in cuadratura cu uranus trebuie sa te astepti sa fie o persoana foarte rezervata, introvertita, ascunsa chiar, si cu schimbari bruste de dispozitie, "lunatica". neptun in 12 actioneaza in acelasi sens, si mai poate insemna ca aceasta persoana a suferit transformari radicale in cursul vietii... poate nu isi mai aminteste cum era pe vremuri, poate l-ai pus pe ganduri cu ce i-ai spus, poate nu i-a placut si prefera sa "nu creada"...
ar fi mai bine daca am avea o harta pe forum si am "dezbate" problema...


Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Mar 03, 2006 8:20 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Un lucru e sigur: l-ai facut zob pe saracul om :lol:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Mar 03, 2006 8:44 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Ok, harta facuta cu ZET 8:

Image


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Mar 03, 2006 9:24 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Image

Da, este posibil sa nu creada in astrologie daca pana acum nu si-a manifestata intresul in a o studia... Daniela are dreptate, Sabina trebuia sa te fi asteptat sa fie retinut...
Uranus retrograd din IX ce face un trigon la NS si sextil la NN indica o karma buna cam arogant afisata, un fel de sensatii needucate care pun stapanire pe dorintele lui. Se simte bine cu ce face si considera ca nu mai are nevoie de studiere... Cu Mercur retrograd nu te joci cand vine vorba de studiu... nativul pierde vremea cu cartile in fata gandindu-se la iubirile neimplinite si apoi vrea sa prinda din zbor informatia. Unii au noroc asa cum este si cazul analizat, dar ulciorul... (spune proverbul).
Punctul reflex al planetei mediatoare nodurilor lunare (Uranus) este in casa II... deci daca pana acum nu s-a ocupat de astrologie si nu stie cate ceva despre ea este posibil sa-ti fi sus adevarul.
Preocuparile sale raman insa obscure. Este un tip incisiv, arogant, cu o putere verbare impresionanta care are doar o karma buna pe care nu si-o intelege, doar se lasa in voia unei excitatii energetice.

ups.. se pare ca Daniela a fost blanda cu el... asa ca deocamdata ma opresc aici:wink:



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Mar 03, 2006 10:39 pm 
In primul rand Gheorghita vreau sa te intreb cum stabilesti pozitia punctului reflex al planetei mediatoare a nodurilor lunare? Sau se poate seta pe program?

Despre d-l bioenergetician vreau si eu sa spun ca desi are o karma buna in general, totusi are 5 planete retrograde, axa Pesti-Fecioara interceptata pe casele 4 si 10. Deci cariera este un deziderat foarte greu de atins pt el in conditiile in care Pluton este in Fecioara, deci in axa.

Si harta lui continua cu o alta serie de paradoxuri pe langa ce am spus.
Eu am ridicat o astrograma in care am introdus si Junon si chiron iar in conditiile astea are configurata o stea a lui David cu chiron,marte si Junon. Iar celalalt triunghi este venus, pluton,saturn. Deci are ceva talente. Insa, cu Mercur retrograd, ars de Soare si cuadrat de catre Saturn, cu Venus in cuadratura cu Uranus si opozitie cu Neptun, eu cred ca asa zisele lui capacitati bioenergetice sau si mai mult paranormale sunt niste speculatii pe care nici el nu le crede.
Nu pot sa nu remarc pozitia lui Venus in Taur si casa 6. Si pt ca este afectata de Neptun si de Uranus eu cred ca toate perceptiile lui sunt eronate.

Oricum pozitia lui Neptun in casa 12 ofera calitati de detectiv cu care speculeaza foarte mult si are un simt fin de a detecta credulitatea unora.
Cam asta despre ceea ce a intrebat Sabina in legatura cu el.
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Mar 04, 2006 1:17 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
mihaela01 wrote:
Gheorghita vreau sa te intreb cum stabilesti pozitia punctului reflex al planetei mediatoare a nodurilor lunare?
mihaela.


planeta mediatoare a unei opozitii realizeaza un trigon cu planeta din spate si un sextil cu planeta din fata, astfel incat punctul reflex, care se afla la 120 grade in sensul direct al zodiacului fata de planeta mediatoare, sa construiasca la randul lui un sextil cu aceiasi planeta din opozitie cu care realizeaza sextil planeta mediatoare.... conform desenului de mai jos extras din "Astrologia in noua era" de Dan Ciuperca, Editura Arhetip, Bucuresti 1998, p.196
Image



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Mar 04, 2006 10:00 am 
Merci Gheorghita :). Avand in vedere faptul ca eu am toate cartile si manualele de astrologie, mai putin celebra 'Astrologie in noua era' a lui Ciuperca, s-ar parea ca imi lipseste un lucru esential din biblioteca personala.
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Mar 06, 2006 9:48 am 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
va multumesc la toti care mi-ati raspuns. mai vreau sa clarificam ceva: ce puteti sa imi spuneti ref la pluto din astrogr lui? este retrograd, dar e in trigon cu saturn direct in domiciliu. Are putere de autocontrol? sau pluto fiind retrograd nu il ajuta in nici un fel si zona de abilitati native consta doar in calitatile lui saturn? in plus pluto e in conjunctie cu MC. Ar vrea sa aiba putere sau impact asupra pers din jur? dar nu poate pt ca pluto e retro? sau datorita trigonului in semne de pamant intre venus -pluto si saturn poate folosi si energia lui pluto (putere asupra altora)desi e retrograd?
Pluto e o planeta importanta in astrogr sa el avand luna si asc in scorp. venus din casa 6 i-ar putea da inclinatii sa se sacrifice pt altii sau sa ii ajute in dom sanatatii (prin tratament bioenergetic chiar cu gandul de a le face un bine indif daca se pricepe el sau nu)? venus e in domiciliu si intra si in trigonul respectiv...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Mar 06, 2006 10:23 am 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
a....si martele care e guv zodiei si guv asc e in gemenii, ar putea fi dual? cu 2 fete? in plus are jupiter in domiciliu (sag) in casa 1 si i-ar da caracteristici de sagetator care e tot dual, eu am asc sagetator si stiu ce variatii da in idei, sentimente tot , si e tocmai in casa personalitatii. Desi scorp. e z stabila ac influenta a lui jupiter oare poate schimba ac lucru? jupiter e retrograd ....Din intrebari la care mi-a raspuns cu da si nu , rezulta ca nu a avea neptun conjunct asc (nu are neclaritati ref la propria pers la cine e el si ce impact face in jur), are luna conjunct cu asc, MC in fecioara ca are atitud. critica in societate nu e orgolios cica (nu ar fi MC in leu), nu vrea sa iasa in evidenta e din contra interiorizat chiar foarte...desi are soarele in casa 5, zice ca nu e orgolios?! si cred ca are FC in pestii pt ca l-am intrebat de mediu familial daca e influentabil acasa, dual daca sta in 2 case in acelasi timp ? iar el a zis ca cu sufletul in 2 case nu fizic daca inteleg ce vrea sa zica (nu prea?!)deci FC in pesti i s-ar potrivi, ora ar fi 22:10...asa am consid. eu dar astept toate parerile posibile de la voi pt ca eu nu il cunosc; l-am vazut de cateva ori si nu stiu nimic despre el decat din astrograma. Asa cum il percep eu e mai repede un tip de berbec dar controlat si retinut, adica comportament de berbec cumva retinut...nu am detectat zodia scorp prea bine la el, desi e f interesat de viata dupa moarte si ocultism, etc. Nu pare orgolios din contra pare serviabil am considerat ca din cz MC in fecioara cu pluto acolo....deci in societate s-ar prezenta ca o fecioara timida si retinuta, serviabila ; are totusi jupiter in casa 1 cred ca vrea libertate si nu suporta constrangerile ma gandeam ca deja l-am plictisit cat l-am sacait cu zodiile...la un mom dat a zis ca nu e asa impotriva lor dar cred ca berbecul ca si balanta incearca mai repede sa imi faca pe plac vazand ce obsedata sunt eu de astrograme....mai astept pareri si idei , coser daca poti ar fi super daca ai mai continua putin daca nu oricine care spune ceva sunt f interesata.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Mar 06, 2006 7:00 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
sabina wrote:
eu dar astept toate parerile posibile de la voi pt ca eu nu il cunosc; l-am vazut de cateva ori si nu stiu nimic despre el decat din astrograma... ma gandeam ca deja l-am plictisit cat l-am sacait cu zodiile...la un mom dat a zis ca nu e asa impotriva lor dar cred ca berbecul ca si balanta incearca mai repede sa imi faca pe plac vazand ce obsedata sunt eu de astrograme....mai astept pareri si idei , coser daca poti ar fi super daca ai mai continua putin daca nu oricine care spune ceva sunt f interesata.


draga sabina, cred ca o sa adopt "metoda coser" si o sa te intreb de ce esti asa "obsedata" de astrograma acestei persoane, pe care abia o cunosti?
pe de alta parte, nu crezi ca ar fi fost bine sa discuti astrograma inainte sa-i comunici consideratiile tale, inainte sa fi tras concluziile dure pe care le-ai tras prima data si cu care efectiv "i-ai dat in cap"?
observ ca pe masura ce-l cunosti revii asupra propriilor tale consideratii astrologice... poate ca era bine sa fii mai rezervata la inceput, sa astepti sa-l cunosti mai bine.
pe de alta parte, nu cred ca i-ar place cuiva sa fie cobaiul tau, nici macar cand e vorba de astrologie. plus ca esti insistenta si agresiva in ce priveste studiul astrologiei pe cei din jur, dupa cum reiese din rindurile tale... si cu mine daca te-ai fi comportat la fel, as fi devenit cel putin la fel de rezervata cum a devenit el...
este un barbat cu o personalitate puternica si cred ca, intr-adevar, iti tolereaza multe! :wink: eu as zice sa nu abuzezi de asta... forta si capacitatile lui par a fi o provocare pt tine, care pari a avea o personalitate la fel de bine conturata, si il pui la incercare pe el, dar si pe tine.
de fapt, ce vrei? sa-l cunosti si sa ti-l apropii? sau e o situatie de "care pe care"?
daca da, nu cred ca ai ales metoda potrivita... cred ca ai reusit sa-l sperii, si de aici pina la a-l indeparta nu mai e decat un pas.
parerea mea...


si ca sa fim corecti cu acest om pe care nici noi nu-l cunoastem (dar care cred ca are si parti bune, nu doar defecte!), pe de o parte, si buni astrologi pe de alta, si ca sa-ti raspundem si tie, ar trebui facut un studiu de caz cum s-a facut la sectiunea lectii de astrologie. adica s-o luam cu inceputul inceputului.
dar asta nu depinde de mine, motiv pt care nu voi continua sa-mi dau cu parerea aici pt a nu mari haosul care deja s-a creat.


Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Mar 06, 2006 10:03 pm 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
da daniela, ai dreptate ce spui tu a fost pe rol de cobai dar rapid ca nu averam rabdare vroiam cat mai repede sa vad ce se potriveste si ce nu, deci deja a fost studiat si deja ma uit cam cu alti ochi ...din tot ce face rezulta astrograma lui. si luna de pe asc si asc in scorp si modul in care foloseste trigonul ala cu saturn adica autocontrol la greu...
la inceput mi-a zis niste chestii prin care mi-a starnit curiozitatea cum stie despre mine lucruri interne leg de felul de a fi si fara astrologie? doar nu ma cunoaste. m-a vazut o data cand s-a uitat atent dar f retinut si a 2a oara mi-a zis despre mine lucruri pe care colegii nu le stiu nu avea cine sa ii zica. E evident ca vede aura energetica. Eu in cz asta (mi-a zis despre mine fata-n fata lucruri) am si sarit la intrecere si pe neasteptate s-a trezit cu intrebarea despre data de nastere, nestiind ce-l pashte. Zicea ca nu crede in ele. Mi-a zis la inceput ca sunt inchisa iar dupa faza asta cand s-a comportat asa evident interiorizat i-am zis cine-i inchis de data asta? evident a negat si a zis ca vrea sa vb si nu e inchis si ca de fapt mi s-a parut ca e suparat (s-a fortat din greu sa para ok dar eu deja stiam astograma si ce sa verific mai bine in comportament) si si-a cerut tot el scuze...ca parea asa rezervat.....cam asta a fost cred ....o intrecere. asc meu ii pica lui in casa 1 ma vede ca pe o pers cu care intra in competitie pt ca asa il fac eu sa ma vada (nu stiam de lucrul asta recent am vazut pt ca dupa faza asta cu astrogr lui pe care i-am zis-o toata pe mail, am facut o suprapunere a astrogr sa imi dau seama cum ma vede pe mine?,Zicea ca nici nu a citit-o...(adica nu ar fi suparat din cz asta) dar imediat cum i-am dat-o pe mail s-a interiorizat f rau... Oricum daca aveti pareri, astept.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Mar 06, 2006 10:07 pm 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
a....si mai vreau sa va rog ceva...ce inseamna soarele conjunct cu NS si mercur retro in cs 5? eu banui ceva si nu e de bine...ziceti si voi....


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Mar 06, 2006 10:07 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
sabina, ti se pare normal sa-ti traiesti relatiile cu astrogramele celorlalti in fata?
nu cred ca esti dreapta, si nici ca-i dai sanse reale. si nici tie.


Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Mar 06, 2006 11:17 pm 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
la modul general pot sa iti zic ca eu consider ca astrograma ajuta f mult sa afli tot ce nu vrea cineva sa spuna.-si tin cont de ele f mult, chiar sunt obsedata de ele , din cz asta l-am si presat si cu astrograma si cu rectificarea orei de nastere ( mi se pare greu cu rectificarile dar si curiozitatea descoperirii e mare) ca sa aflu tot ce se poate si cat mai aproape de adevar. normal ca eram curioasa sa vad ce e adevarat sau cam cat la suta dar ...sa vedem ce o mai fi...daca o vrea sa spuna.
e posibil conjunctia aia la soare in cs 5 (cu NS si Mercur retro) sa dea o pers dupa aventuri si care minte ca sa-si atinga scopul?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Mar 06, 2006 11:35 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
da, nu cred ca este bine sa faci o obsesie din astrologie, dar se pare ca asta este singura ei arma importiva unui om care atunca pastila si apoi pleaca...
eu nu o acuz... sincer nu stiu cat de calm si linitit as fi fost eu in locul ei, desi nu sunt de acord cu ideea de a transforma pe cineva in cobai... astrologia trebuie sa te ajute nu trebuie sa devina o alta carja...
... dar este alegerea ei si nu cred ca asta o caracterizaza, dar pur si simplu omul a scoso din minti...

Sabina mai bine o lasi balta... eu incurajez pe oricine sa faca asta in situatia in care este vorba despre un dialog... iti consumi energia de pomana... si probabil ca acelasi lucru a vrut sa spuna si Daniela... Daca te-ar asculta macar sa-ti confirma sau infirme anumite teorii si tu la randul tau sa faci acelasi lucru cu el ar fi merita, dar asa te lupti cu morile de vant...

Cat despre paranormali... am intalnit cativa pe care toata lumea ii lauda care nu a putut sa-mi spuna prea multe. De ce? pentru ca nu m-am arata in fata lor ca sa fiu disponibil pt a crede, i-am privit direct in ochi fara sa schitez nici un gest si i-am ascultata mut pana la urma... aceasta metoda da roade... Cine este intradevar bun iti spune fara sa-i oferi tu nici o informatie... iar daca incepe cu generalitati si termina cu presupuneri e clar...
De felul meu accept usor astfel de lucruri si ma dedau la discutii interminabile pe tema asta... dar decat sa intalnesc un farsor mai bine stau de vorba cu babele la scara, cel putin naivitatea lor m-ar distra...
Una este sa fii controversat si alta e sa nu poti fi altfel decat controversat...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Mar 07, 2006 9:29 am 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
corect, coser, vad ca m-ai inteles. o sa gasesc si alte pers pe care sa practic intre teorie si realitate. in cz asta era interesant de vazut chestia cu bioenergia in astrograma.
mi-a dat o imagine in care trebuia sa vad o inima in relief, eu nu vad nimic in afara de imaginea propriu zisa cu niste lalele simetrice pe randuri si coloane...apoi urma sa vad si eu "entitati" dar chestia e ca nu as vrea sa vad pt ca ma sperii...chestia e ca am ramas surprinsa de unde, sau cum stie ceva despre mine care se regaseste in astro. mea daca nu stie nimic in leg cu astro si nu crede in ele, alte pers nu stiu sa ii fi zis despre mine ca e o chestie interna nu au cum sa stie . Are un aparat cu care masoara campul energetic dar zice ca le si vede...si o sa vina cred ca chiar azi (mi-a zis pe mail) sa mi-l arate. Vrea sa demonstreze ca de fapt crede in chestii masurabile, de fapt cu trigon in semne de pamant ma asteptam.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Mar 07, 2006 8:20 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
coser wrote:
da, nu cred ca este bine sa faci o obsesie din astrologie, dar se pare ca asta este singura ei arma importiva unui om care atunca pastila si apoi pleaca...
eu nu o acuz... sincer nu stiu cat de calm si linitit as fi fost eu in locul ei, desi nu sunt de acord cu ideea de a transforma pe cineva in cobai... astrologia trebuie sa te ajute nu trebuie sa devina o alta carja...
... dar este alegerea ei si nu cred ca asta o caracterizaza, dar pur si simplu omul a scoso din minti...

Sabina mai bine o lasi balta... eu incurajez pe oricine sa faca asta in situatia in care este vorba despre un dialog... iti consumi energia de pomana... si probabil ca acelasi lucru a vrut sa spuna si Daniela... Daca te-ar asculta macar sa-ti confirma sau infirme anumite teorii si tu la randul tau sa faci acelasi lucru cu el ar fi merita, dar asa te lupti cu morile de vant...

Cat despre paranormali... am intalnit cativa pe care toata lumea ii lauda care nu a putut sa-mi spuna prea multe. De ce? pentru ca nu m-am arata in fata lor ca sa fiu disponibil pt a crede, i-am privit direct in ochi fara sa schitez nici un gest si i-am ascultata mut pana la urma... aceasta metoda da roade... Cine este intradevar bun iti spune fara sa-i oferi tu nici o informatie... iar daca incepe cu generalitati si termina cu presupuneri e clar...
De felul meu accept usor astfel de lucruri si ma dedau la discutii interminabile pe tema asta... dar decat sa intalnesc un farsor mai bine stau de vorba cu babele la scara, cel putin naivitatea lor m-ar distra...
Una este sa fii controversat si alta e sa nu poti fi altfel decat controversat...


gheorghita, imi pare rau, dar eu vad situatia putin altfel...

mi se pare ca sabina nu a fost provocata, ci S-A SIMTIT provocata (ea vede mereu dusmani in jurul ei), si a reactionat in stilul ei, impulsiv, cu tuse aspre si linii frinte, ca sa ma exprim plastic (planetele ei in berbec...).
mi se pare, de asemenea, ca se pripeste mult, ca nu are rabdare sa cunoasca oamenii sau sa analizeze o tema in amanunt. mi se pare ca la aceasta persoana (si cred ca nu e prima persoana cu care face asta) cauta intentionat aspectele "neplacute", rele.
cred ca de felul ei cauta intr-o tema astrala (chiar si intr-a ei) acele aspecte care ii convin sau care sa-i confirme impresiile ei de moment (chiar daca apoi se va vedea pusa in situatia de a retracta, de a se contrazice pe ici pe colo.), cauta punctele slabe sau nevralgice ale celorlalti, de care sa se foloseasca ca de un avantaj sau ca de un scut, pt ca pt ea viata e o lupta in care toti sunt impotriva ei, si toti poarta o masca, in spatele careia doar astrologia o poate ajuta sa vada. dar ma tem ca pt ea astrologia, pe care o declara obsesie, e doar o arma de care se foloseste dupa bunul plac...

mi se pare chiar ca din interpretarile astrale alege numai acele aspecte care-i convin... soarele unei persoane in casa 1 a altei persoane nu inseamna doar adversitate. este un aspect care vorbeste de o mare stimulare reciproca, de incurajari reciproce in scop constructiv, e un aspect cu potential de evolutie si crestere, pot fi doua persoane care se regasesc unul in celalalt. asa cum, draga sabina, o persoana cu planete in casa ta a 12 (cazul rudelor tale, de care vorbeai in al post) nu-ti sunt dusmani pe viata si pe moarte, ci poate niste bieti oameni pe care soarta ti-i trimite ca sa-ti arate un punct nevralgic al personalitatii tale, sa-ti dea, uneori fara voia lor, o lectie karmica si sa te ajute sa-ti cureti karma.

nu inteleg de ce "acest om a scos-o din minti" daca nu au nimic de impartit! adica, fiecare cu treaba lui, cu pasiunea lui, cu metoda lui. eventual, ar putea avea de invatat unul de la altul. nu mi se pare ca el a aruncat pastila si a fugit. a spus ce avea de spus, vad ca vine si cu alte argumente, i-a raspuns la intrebari si chiar o lasa sa experimenteze pe el. unde greseste? ca este interesat de bioenergie desi poate n-o are? ca ii place sa creada despre el ca o are?
oare noi, cind ne-am apucat de astrologie, am pus pe vreun astrolog sa ne faca astrograma sa vedem daca "scrie" in ea ca avem talente innascute in domeniu? sau pur si simplu ne-am apucat sa invatam, pt ca ne place...

ea a spus singura ca l-a presat sa-i faca astrograma si ascendentul, poate bietul om nu voia sau nu era pregatit sufleteste. dar mi se pare ca sabina vrea sa-i demonstreze cu tot dinadinsul niste lucruri si sa capete un ascendent asupra lui.
mi se pare ca sabina se grabeste sa traga concluzii si sa puna etichete, ca este foarte dura in aprecierile fata de cei cu care are de-a face.
cind faci astrograma unui om cred ca trebuie sa-i arati partile neplacute, dar si pe cele bune, ca sa vada ce probleme are, dar si sa stie cum le poate rezolva, pe ce resurse se poate baza etc.
dar poate ca sunt eu proasta de buna si "obsedata" de deontologia meseriei si de ajutorarea celorlalti...


Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Mar 07, 2006 8:46 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Nu se punea problema ca, atunci cand cauti sa vezi pareta buna esti proasta de buna... nici macar ca un fel de a spune, ci inseamna altceva. A ajuta pe cineva nu insemana in mod implicit sa te arunci de la etajul 19 pentru a fi jos inaintea lui sa-l poti prinde atunci cand cade, ci inseamna sa-i spui adevarul.. atat "Cunoasteti adevarul si adevarul va face liberi"
Este adevarat ca noi nu stim ce a fost intre ei si poate pare putin nepotrivit sa comentam daca a fost potrivita reactia ei sau a lui, eu am spus insa ca recunosc stilul si mai mult decat putinul egois al Sabinei eu am vazut tristetea unui ego incorsetat in faptul ca "stie". Din acest punct de vedere mi se pare mult mai grav sa fii reticent la o conversatie despre un element comun - spiritul - doar pentru sa Sabina ar fi folosit, in discutia cu el, alte cuvinte si alte simboluri.
Astrologia este un instrument, la fel ca toate celelalte stiinte esoterice, dar la fel ca si radiestezia practicata de el de foloseste simboluri si vorbeste despre cunoasterea spiritului... de ce calea lui este mai buna decat a ei?
Uite unde este intransigenta...
Asa am vazut eu lucrurile, dar poate am gresit... cine stie ce este intre ei....



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Mar 07, 2006 9:57 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
gheorghita, din punctul tau de vedere ai perfecta dreptate.
dar cred ca pe sabina o preocupa altceva, nu simbolurile si comparatiile intre stiinte si metode... mai nou stresul ei nu e bioenergia tipului, ci daca e posibil ca "conjunctia aia la soare in cs 5 (cu NS si Mercur retro) sa dea o pers. dupa aventuri si care minte ca sa-si atinga scopul?" :wink:
...de unde am plecat si unde am ajuns... :roll:

pe de alta parte, noi cunoastem omul asta si faptele care s-au derulat intre ei doar din ce spus ea, iar ea de felul ei nu e o persoana obiectiva, si recunoaste singura ca s-a contrazis in ce-l priveste (bravo ei ca recunoaste!). deci noi vedem lucrurile prin prisma ei si nu cred putem fi obiectivi. pina acum am judecat lucrurile luind de bun ce a spus ea, in loc sa-i analizam "la rece" tema astrala. dar cita putere de a-l intelege are ea? cred ca isi doreste ca el sa aiba niste puteri paranormale, sperind sa afle de la el lucruri nemaipomenite si, eventual, niste secrete ale meseriei, niste smecherii care sa-i fie si ei de folos, sa poata sa vada si ea aura ... :wink:

in ce ma priveste pe mine, nu m-as arunca de la nici un etaj si nu sfatuiesc pe nimeni s-o faca. :D
as sta insa 48 de ore de partea cealalta a usii apartamentului si as negocia cu al de vrea sa se arunce pina as adormi sau ar renunta. si cum am marte in scorpion si soarele in capricorn, si mai sunt nascuta si in ziua evaluatorului, iti spun eu ca sigur ar renunta pacatosul inainte sa adorm eu in post... :lol: :wink:

salvind un singur om salvezi lumea, spun evreii... :wink:


Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Mar 07, 2006 10:09 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
daniela wrote:
cred ca pe sabina o preocupa altceva,


Da, ai dreptate... si tocmai de aceia as fi tare curios cum decurge intalnirea lor ... deja nu mai este important schimbul de idei, ci cum se vor intelege... :twisted: :D :D



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Mar 08, 2006 10:38 pm 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
abia acum am citi mes. voastre. pai a decurs astfel: a venit la mine la birou prin surprindere si mi-a zis ce mai fac etc parea ca nu e suparat deloc, eu am gasit pe net niste stereograme parca asa se numeau si daca tot a venit el i-am copt-o si de data asta. mie mi-a dat el una cu o inima-asta trebuia sa vad eu in ea- in care nu vad nimic decat florile alea pe randuri si coloane. in poza aia de la mine trebuia sa vada pasari. dupa ce a plecat la el la birou (asta dupa ce a vb cu mine)-in alta cladire aproape de unde sunt eu-a primit mail de la mine in care il intrebam daca se vede ceva in poza aia in afara de copaci si norisori (asa era poza) si mi-a zis ca dupa 1 secunda si jumatate a vazut 5 pasari...cu aripi intinse cu cioc fara gheare si destul de clare, le vede in relief. Eu m-am mirat ca vede, desi ma cam asteptam intr-un fel, colegii mei toti s-au uitat nu au vazut....va trimit si voua poza maine daca vreti. Deci le vede...a zis ca o sa le vad si eu si tot el a zis "eu am tot timpul...astept sa le vezi si tu"!
Si cand era la birou la mine mi-a zis ceva de genul ca a simtit de prima data cand m-a vazut ca am si eu capacitati si ca nu s-a bagat pe mine fortat si a asteptat sa-l caut eu pe el sau sa ma duc eu dupa el, ca nu se baga pe liberul arbitru al meu, evident dupa ce mi-a zis in fata niste chestii interne despre mine. Mi-a zis ca i-a fost frica de mine dar daca incepem sedinte de bioenergie o sa imi fie mie frica de el...dar toate pe un ton placut si cumva cu o timiditate din care rezulta ca intr-adevar ii e frica de mine si de fiec data cand ma vede se cunoaste ca ii e teama cumva de mine, desi incearca sa nu arate....crede si in reincarnare , eu sa-l provoc am zis ca eu nu cred si se chinuia sa ma convinga...
As vrea sa-mi spuneti daca pluto al meu direct de pe MC e in opozitie cu soarele lui , ac lucru il face sa ma vada asa incat sa se sperie de mine sau ce inseamna?! eu cand se suparase i-am scris un mail in care i-am zis cine e inchis de data asta ? -zicea de mine ca sunt inchisa- si mi-a dat tel imediat sa spuna ca nu e inchis si are chef de vorba chiar a vorbit destul pana nu am mai avut eu ce sa-i zic.
Ideea e destul de clara: mi-a starnit curiozitatea si a astepat sa-l caut eu dar intre timp eu l-am aranjat putin cu astrograma. Iar maine tr sa imi arate aparatul cu care masoara energiile si eu ii pregatesc inca cateva sterograme i le pun invers si scriu pe ceva ce tr sa vada dar el sa nu stie desigur...va dau si voua pozele maine si va zic daca tipul a trecut testul. Cu prima a vazut imediat si ca sa-mi arate ce bine le vede imediat m-a sunat la tel.sa imi spuna. Chiar o sa ma uit sa vad cum face din ochi incat sa vada in sterograme ceva in relief care eu si colegii mei nu vedem, "vedere energetica". Deci va zic maine continuarea si ziceti-mi si mie ce credeti ca e cu opozitia aia soare pluto, please.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Mar 08, 2006 10:58 pm 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
am uitat sa va raspund la o intrebare: daniela a zis ca de ce intreb de faza cu soarele in casa 5...pai vroiam sa vad lucrurile in ansamblu sa nu scap ceva, orice din care ar rezulta ce vrea de fapt si de ce mi-a zis asa lucruri din senin in fata despre mine, sa ma shocheze..... eu zic ca soarele in orice astrograma are influenta mare si casa in care pica soarele si ce e in jurul soarelui da personalitatea de baza. La fel ce e pe ascendent...deci lucruri importante in astro oricui...a...si a mai zis ca daca vad si eu energetric imi dau seama cu cine vorbesc -cine sunt de fapt pers din fata mea , interlocutorul cum ar veni...interesant dar eu incerc asta prin zodii...si nu e adevarat ca vad numai ce vreau eu, din contra, prin astrologie vreau sa aflu ce ascund oamenii ca se poate si asa si e mai putin riscant decat sa vezi "entitati".


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Mar 08, 2006 11:21 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Pai... vizite neanuntate... asteapta sa-i intorci vizita, casa V... magnetism puternic, competitie... mm.. asta suna a idila...
deci pana la urma e ceva bun la mijloc... he he :lol:


cat despre stereograme.... in studentie (adica vreau sa spun cu multi ani in urma) m-am uitat pe o carte cu stereograme pe cre o prietena o avea primita cadou din Anglia... era ceva inedit atunci si recunosc am vazut doua dintre ele una cu niste bani care cad si alta cu un iepure care sta ghemuit... sunt fascinante dar altele nu am vazut, decat 2 dintr-o carte intreaga... te chinui mult pana vezi si dupa aceia iti dai seama ca era atat de simplu... nici nu stiu de ce tine pt ca nu tine nici de atentie in general nici de atentie distibutiva...
este insa minunat sa le vezi... te-ai uita la ele toata ziua...

uitati aici cateva daca vreti sa incercati... http://bmarian.deep-ice.com/imagini_stereograme.htm



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 09, 2006 12:09 am 
User avatar

Joined: Thu Nov 17, 2005 12:59 pm
Posts: 357
Location: bucuresti
Da, 3D, si interesant ie ca-tzi faci ochii cumva ca sa le vezi, pana se stabilizeaza imiaginea.. Apoi, ai impresia ca te uitzi normal dar nu-i asa :lol: . Totul este sa nu focusezi...ci sa te relaxezi si sa privesti undeva departe, in spatele imaginii. Io le vad pe toate :P . Singura pe care n-o vad din tot ce am intalnit pana acum este asta..
Image



_________________
Ignis Natura Renovatur Integra
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 09, 2006 11:00 am 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
coser, eu cred ca e spooky, creepy....imi aminteste de un desen animat cu vampiri....a zis ca noaptea iese in afara corpului in fiec noapte si doarme doar 2 ore pe noapte. Zice-ti si voi ce faza spooky! Urma sa ii zic de cazurile in care m-am vazut si eu din afara corpului dar parca nu as vrea sa mi le mai amintesc si nu mai am nici un chef sa i le zic....(voi stiti ca v-am zis)...el a facut cursuri 8 ani (cu bioenergie) ca sa ajunga la performanta pe ac dom.-eu nu as face asa ceva, prefer sa fiu normala.
marmaid, zi-mi ce trebuie sa vezi in asta care ai pus-o tu. Sper sa fie "grea" . O sa i-o dau azi sa vedem ce iese, daca vede sau nu....ma gandesc ce frumos o sa se oftice daca nu vede nimic. Ar fi interesant sa-l mint ca am inceput eu sa le vad si la una in care nu vede el sa-i zic ca vad eu (eu stiind ce trebuie vazut)...misto, nu? ma mai gandesc...
intrebare: daca vede ac lucruri inseamna ca vede si aura? ce mi se pare interesant e ca a zis ca sufletul noaptea iese din corp si se hraneste cu ceva...nu a zis ce ...stiti voi cumva ce poate fi? a zis ca m-as speria daca as afla... si a zis ca daca reusesc sa vad si eu energetic imi dau seama pers din fata mea ce intentii au si ce ascund -sau ceva in genul asta-a zis ca stiu cu cine am de-a face...in cazul asta o sa isi dea seama si ce cred eu despre el (ca e creepy si spooky). Nu imi dau seama prin ce cale si ce metoda poate afla atatea secrete despre pers din fatza lui...mie mi-a zis in fata lucruri, era a 2 a oara cand ma vazuse in viata lui. Cred ca e normal in ac cond sa iti deschida interesul spre o stiinta despre care nu ai habar, nu?
sg lucru care ma interes e ca vine cu vesti din astea fulger scoase prin metode de care eu nu stiu nimic, si imi starneste curiozitatea si chiar vorba lui coser nu zice tot, ma lasa sa-mi bat capul singura...doar arunca pastila, dar lasa ca poate aflu din alta parte. Oricum urmeaza zilele astea sa-l testez cu sterograme. Datimi-le pe cele mai grele, sa vad cat de bine le vede ca poate nu e chiar asa cum spune...oricum cu 5 planete retrograde are mult de munca sa scoata ceva ca nativ nu are decat ce ii ofera trigonul ala (autocontrol) si interes spre medicina cu venus in cs 6, dar pluto e retro si nu are putere de impact asupra pers din jur cum ar vrea. Si cred ca stiu ce l-a suparat cel mai rau din astro...era ceva legat de mercur retrograd; el nu are studii superioare si l-a atacat chestia asta- desi i-am zis ca poate studia f bine si cu mercur retro, i-am zis ca invata mai amanuntit mai cu atentie dar si mai greu ca altii dar oricum va sti subiectul mai in profunzime, nu superficial....degeaba , tot s-a suparat. Oricum lucreaza la depanari calculatoare deci nu e in nici un caz prost, poate cu teoria sta mai greu dar la practica e f bun...stie orice de calculatoare si hard si soft evident mai bine decat mine .


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 09, 2006 9:26 pm 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
am vazut aparatul azi...e ca in cazul masuratorilor de radiatii..cu un ac de argint care se misca pe un cadran si masoara tensiunea, glicemia etc...poate masura si campul magnetic.
iar in fig alea a vazut ce era de vazut..eu nu le vad, asta e...
cam atat si o sa inchei ca deja subiectul ma plictiseste (doar sunt sagetator acum si imi pierd interesul repede, ca am trecut de 30 cu cateva luni si deja zodia de baza e cea din ascendent )


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 09, 2006 10:04 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
1-0 pt el! :lol: :wink:
asta e... probabil iti lipseste imaginatia, lui nu.
ai grija cu stilul asta al tau de a fi interesata doar de ce e nou si deosebit, de a-ti pierde dezinteresul asa usor, de a fi nepasatoare cu ceilalti. prea traiesti doar pt tine, impartind totul in scheme, sabloane, "asta-mi place, asta nu-mi place, si daca nu mi-e de folos nu-mi place!!...

apropo, forumul nu e un aparat pe care sa-l bagi in priza cand ai nevoie si sa-l scoti cand nu mai ai nevoie spunand "gata, ca m-am plictisit..."...
analiza astrala trebuia s-o vezi ca pe-o chestie interactiva, la care trebuia sa participi activ cu astrologia pe care-o stii, sa-ti bati capul, sa te implici, ca doar era vorba de problemele tale. sau credeai c-o sa ti se dea pe tavaa interpretarile cu care tu sa-l uluiesti pe tip?! stii, esti cam lipsita de fair-play de felul tau...

in ce priveste cunostintele pe care voiai sa vi le impartasiti... eu zic ca si tu i-ai aruncat niste pastile si ai fugit, fara ca macar sa-i dai apa ca sa le poata inghiti! crezi ca i-ai demonstrat ca stii astrologie sau crezi ca l-ai convins ca e o stiinta interesanta si demna de respect? sau nici macar n-ai incercat, pt ca, de fapt, nu-ti pasa ce crede el, pt ca nu te mai intereseaza, nu mai merita nici un efort si nici o atentie?

toate cele bune


Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 09, 2006 10:36 pm 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
pai daca voi vreti analizam harta in continuare, nu m-am gandit sa va inchid subiectul in nas...doar m-am gandit ca ati spus ce era de spus. eu am fost corecta in ce am facut pt ca dupa ce mi-a zis in fata niste chestii i-am rasp cu aceeasi moneda...apoi daca nu e omul interesat de astrologie nu il fortez...a zis ca crede ca o fi si asta o metoda prin care sa se ajunga la aceleasi concluzii ca prin bioenergie, o fi zis de complezenta, o fi crezut, el stie si treaba lui. Voi daca vreti sa mai analizati e ok din partea mea...pot sa va zic ca intr-adevar le vedea pe toate si are puteri ca altfel nu putea sau nu stia sa imi zica chestiile alea...intr-adevar poate iesi din corp daca vrea poate intra la loc cum vrea...or mai putea si altii, eu nu ma risxc nu am venus in casa 6 astfel incat sa am sanatate f buna si sa mi-o pun la incercare, nici trigonul cu puterea de autocontrol deci eu nu pot si nu am de gand sa fac asa ceva. Dana sunt curioasa in ce zodie esti tu sau cam care e astro ta...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 09, 2006 10:42 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
apropo, sabina, in caz ca data nasterii tale e 1.07.1975, nu ai pluto retrograd, cum ai calculat tu, ci uranus si neptun. si orice planeta retrograda e importanta, pt ca arata o lectie ce trebuie invatata. nu conteaza ca nu e puternica in tema, cum spuneai tu referitor la pluto a ta.
sa inteleg ca nici macar astrograma ta n-ai studiat-o cu atentie, ca draga de lume (ca pe-a omului ala nici atat)?!
daca vrei sa schimbi lumea incepe cu tine, ca sa-ti spun un dicton care a fost repetat de atitea ori pe forumurile de astrologie ca ne plictiseste pe toti... :wink:


Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 09, 2006 11:08 pm 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
eu am o sg planeta retro:neptun de pe asc, uranus e stationar (asa imi apare in astro mea de pe www.astro.com), iar de pluto meu nu am zis niciodata ca ar fi retro, pluto al bioenergeticianului ala e retro si e tot pe MC ca la mine .el nu are putere de impact in societate, eu poate ca am...nu degeaba a zis ca prima oara cand m-a vazut i-a fost frica de mine desi eram in chef si radeam cu un coleg chiar de el ca gresise ceva uitandu-se la mine-daca tot vrei sa stii tot!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 09, 2006 11:12 pm 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
eu am o sg planeta retro:neptun de pe asc, uranus e stationar (asa imi apare in astro mea de pe www.astro.com), iar de pluto meu nu am zis niciodata ca ar fi retro, pluto al bioenergeticianului ala e retro si e tot pe MC ca la mine .el nu are putere de impact in societate, eu poate ca am...nu degeaba a zis ca prima oara cand m-a vazut i-a fost frica de mine desi eram in chef si radeam cu un coleg chiar de el ca gresise ceva uitandu-se la mine-daca tot vrei sa stii tot!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Mar 10, 2006 6:38 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
sabina wrote:
eu am o sg planeta retro:neptun de pe asc, uranus e stationar (asa imi apare in astro mea de pe www.astro.com), iar de pluto meu nu am zis niciodata ca ar fi retro, pluto al bioenergeticianului ala e retro si e tot pe MC ca la mine .el nu are putere de impact in societate, eu poate ca am...nu degeaba a zis ca prima oara cand m-a vazut i-a fost frica de mine desi eram in chef si radeam cu un coleg chiar de el ca gresise ceva uitandu-se la mine-daca tot vrei sa stii tot!


il cunosti de atita vreme incat sa stii ca nu are impact in societate?
asta e scopul tau in viata, impactul asupra celorlalti si sa le fie frica de tine?

sincera sa fiu, preferam s-mi raspunzi la celalalt mesaj, referitor la pastilele pe care le arunci. dar dupa modul infantil in care reactionezi ("daca tot vrei sa stii tot"!) nu mai vreau sa stiu nimic! m-am lamurit si cata astrologie, si cat suflet, si cat de amabila si politicoasa esti.

iar neptun pe MC nu stiu cit te ajuta sa ia succes, pt ca ai luna in opozitie cu MC si soarele in cuadratura tot cu MC!!!!!
asa ca mai invata, si fa-o mai serios!


Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Mar 10, 2006 7:09 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
intr-un post pe care l-ai scris pe 11 octombrie 2005, ca raspuns la un topic al lui yle referitor la planetele retrograde, ai scris "am o sg planeta retrogr : pluto si nu e destul de importanta in astrogr. mea"!!!
am verificat acum si am vazut ca, dupa aia, in alt post, ai facut o corectura... deci, ai spus. dar cum nu ti-am citit chiar toate posturile, mi-a scapat retractarea.
iar in privinta lui uranus retrograd, am verificat pe doua site-uri astrologice, si tot retrograd imi da.
apropo, am numar de destin si numar dominant in exces 1, NN si saturn in berbec si planeta scut neptun: ce zici de puterea gindurilor mele (in comparatie cu ale tale)????

vrei sa-ti mai vorbesc despre tine? nu cred, desi mi-ar place... :wink:


Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Mar 11, 2006 10:10 am 
Quote:
apropo, am numar de destin si numar dominant in exces 1, NN si saturn in berbec si planeta scut neptun: ce zici de puterea gindurilor mele (in comparatie cu ale tale)???


Ups, Daniela, daca-l mai ai si pe Marte in Scorpion eu pot spune ca esti "un barbat adevarat" :oops:.
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Mar 11, 2006 11:05 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
:lol: :lol: :lol:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Mar 11, 2006 3:30 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
intrebare: marte in scorpion masculinizeaza?


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Mar 11, 2006 6:09 pm 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
"asta e scopul tau in viata, impactul asupra celorlalti si sa le fie frica de tine?"
nu din contra nu mi-a placut cand a zis ca i-a fost frica de mine prima data cand m-a vazut, poate daca eram barbat mi-ar fi placut dar in cz meu nu imi place, nu am figura de barbat in nici un caz, apoi mi-am dat seama ca se referea din pct de ved energetic, si nici faza ca o sa-mi fie mie frica de el daca imi va face un tratament energetic nu mi-a sunat bine..nu eu am inceput discutia pe tema asta ci el.

"sincera sa fiu, preferam s-mi raspunzi la celalalt mesaj, referitor la pastilele pe care le arunci. "- nu stiu la care te referi ca au fost mai multe mesaje....daca e vb de ce impresie are de astrolog. in general a zis " daca 2 pers se nasc in acelasi moment au destinul si viata exact la fel?" a zis cam mirat, adica nu se poate -eu i-am zis ca daca ar trai exact aceleasi situatii da, daca nu atunci primul ar face tot ce ar fi facut al 2 lea oricand ar fi si el pus in aceeasi situatie, pt ca caracterul tr sa fie acelasi si toate tendintele. A mai zis ca nu poti prinde in clisee fixe toti oamenii, eu i-am zis ca din cz asta tr facuta astrograma si cati oameni atatea astrograme...de fapt dupa asta venise cu faza cu 2 indivizi nascuti in aceeasi secunda.
nu trebuia sa te superi de faza "daca tot vrei sa stii tot" -ai luat-o prea in serios. -de fapt ma gandisem sa nu mai redeschid subiectul din cz ca nu mai vad nici un interes din partea voastra. Poti sa intrebi ce vrei, nu e nici o problema.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Mar 11, 2006 6:14 pm 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
"intrebare: marte in scorpion masculinizeaza?"

eu cred ca nu, pt ca scorp e de fapt zodie feminina, cum sunt toate de apa si pamant (yin)...poate ca marte in berbec ar masculiniza si tot in domiciliu ar fi.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Mar 11, 2006 6:17 pm 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
faza cu uranus din harta mea e incurcata pt ca pe astro.com imi da stationar...unde pot afla pe net ceva info despre planetele stationare? poate asa imi dau seama cum mi se potriveste mai bine retro sau stationar...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Mar 11, 2006 6:58 pm 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
daniela a scris "vrei sa-ti mai vorbesc despre tine? nu cred, desi mi-ar place... "
OK, numai sa nu mai gresesti. de unde ai scos ca am neptun pe MC? MC e la 11 gr balanta iar neptun in primele grade din sagetator...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Mar 11, 2006 10:25 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
veronica wrote:
intrebare: marte in scorpion masculinizeaza?


Bine punctat... Marte aici are o influenta duala si chiar magica pentru ca desi este o planeta masculina nu este predestinat sa indice in tema masculinitate cu actiunile sale... In Scorpion el sporeste puterea si poate deveni un mijloc feminim teribil de subtil si magnetic sau o putere masculina de necombatut.
El aduce indrazneala si putere, increderea care distruge ceea ce este predestinat si placerea de a construi ceva acolo unde este imposibil sa faci asta. Rezervele pe care le are Marte in Scorpion sunt adesea asemanate cu puterile speciale ale vrajitorilor care puteau avea control asupra celor patru elemente ale lumii fizice: pamant, apa, foc si aer... insa nu este legata de eter - cel de al cincilea element care le poate controla pe toate celelalte patru, ci mai curand cred ca este legat de vointa in sine de a mobiliza forte oculte (energetice) subtile.
Prima trasatura pe care o aduce Marte in Scorpion este ambitia si este si cea mai mare incercare pe care o poate avea un om cu asemenea pozitie, pentru ca ambitia il poate duce spre echilibru si putere sau spre autoconsum pana la epuizare totala. In final el fie devine un om care va constientiza despre sine cel putin ca-si poate modifica destinul, fie devine un om care se impauneaza cu amintirle ambitiilor sale.
O alta tenatia a lui Marte in Scorpion este sexualitatea care in toate cazurile complica viata celui cu aceasta pozitie in tema natala si o intorce brusc din cursul ei normal. El poate aduce compromisuri puternice de a nu impartaasi o iubire imposibila in timp ce ea este traita cu o pasiune complicata (iubire, ura, razbunare, aplanarea confictului direct, atasament, dorinta, magentism) fara a renunta niciodata la ea sau chiar o iubire speciala imposibil de distrus sau de combatut pentru ca se sutine prin devotamentl pozitiv pe care aceasta persoana il are.
Daca primul cadran (Berbec-Taur-Gemeni) aduce dorinta si necesitatea de a fi prezent, cadranul al II-lea (Rac-Leu-fecioara) dramatismul si dificultatea intelegerii propriei vieti si a situatiei in care ea se desfasoara, cadranul al IV-lea (capricorn-Varsator-Pesti) nevoia de a abandona o povara (superficialitatea, responsabilitatea, implicarea), in cadranul al III-lea (Balanta - Scorpion -Sagetator) planetele trebuie sa infrunte o dorinta spontana de a neglija ceva: aspectul fizic, moralitatea, sinceritatea etc etc.
In Scorpion Marte poate neglija respectul fata de ceea ce este construit deja, aspectul fizic, regulile celorlalti, bucuria de a trai predestinarea ca pe un sprijin al destinului etc.
Dintre toate combinatiile posibile ale zodiacului, cea mai proasta combinatie pe care o poate face Marte in Scorpion este cu Soarele in Balanta ce aduce oameni prefacuti prin excelenta pentru care nu exista biserica in lumea asta care sa-i mai poata intoarce din drumul lor.

Asadar eu cred ca masculinitatea de care vorbea Mihaela este legata de tonul decisiv, mortal, definitiv de care se foloseste o persoana cu Marte in Scorpion atunci cand simte ca pierde teren. Impulsivitatea momentului, explozia perceputa ca o zvacnire timp de o secudna apoi nemiscare totala intr-un studiu atent al anturajului, ar putea fi o calitate masculina... totusi in Scoprion Marte intra in domeniul magicului, se preschimba si chiar poate lua forme multiple sau, in sensul cel mai concret, ii poate spune nativului ca este mai simplu sa fie cu mai multe fete decat sa abordeze frontal adevarul. Balantale cu Marte in Scorpion cedeaza cel mai usor acestei tentatii... asadar daca intalniti Balante cu Marte in Scorpion fiti cu ochii in patru, pentru ca dincolo de puterea pe care o inspira in a-si marca teritoriul, acesti oameni au fete de rezerva pe care le schimba cu o rapiditate impresionanta.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Mar 11, 2006 10:54 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
Quote:
Asadar eu cred ca masculinitatea de care vorbea Mihaela este legata de tonul decisiv, mortal, definitiv de care se foloseste o persoana cu Marte in Scorpion atunci cand simte ca pierde teren.


e foarte frumos spus. nu stiu daca e tocmai marte, caci am mai multe planete in scorpion, dar e foarte adevarat. cand sunt pe pragul de a pierde tot, sau oricum foarte mult, ma cuprinde o liniste perfecta si o hotarare definitiva de a nu mai da inapoi nici un milimetru, indiferent de costuri. si atunci tonul decisiv vine foarte natural. de obicei impresioneaza, ceilalti cedeaza :twisted: . dar nu e ceva usor manevrabil si nici nu e o masca pe care o pui si-o scoti cand vrei.

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Mar 12, 2006 12:17 am 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Sabina de abia acum am citit topicul tau,si poate gresesc,dar cum ai spus ca putem pune orice intrebare,mi-a venit una in minte:cum a ramas cu problema aceea de cand erai mica?Eu cred ca aceasta intrebare sta nerostita,aceasta intrebare pluteste in jurul tau,si ar fi fost un prilej minunat s-o descalcim,adica voi,caci eu sunt novice in astrologie.

Dorina


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Mar 12, 2006 2:16 pm 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
Aries, daca te ref la globul aia pe care l-am vazut-o in camera sa stii ca am ajuns la concluzia ca a fost un fulger globular. Daca vedeti asa ceva sa va feriti (nu atingeti) dar sa nu fugiti de el , ca se creaza un gol de presiune si il atrageti. Poate descarca energii mortale de genul fulgerului in cazul furtunilor. e un fenomen meteo rar intalnit.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Mar 12, 2006 7:01 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
sabina wrote:
nu cred, desi mi-ar place... "
OK, numai sa nu mai gresesti. de unde ai scos ca am neptun pe MC? MC e la 11 gr balanta iar neptun in primele grade din sagetator...


de data asta am incurcat eu neptun cu pluto. tu intelesesei despre ce e vorba, dar, ca de obicei, te faci ca ploua cind ceva nu-ti place si-o dai cotita.


Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Mar 12, 2006 7:03 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
mihaela01 wrote:
Quote:
apropo, am numar de destin si numar dominant in exces 1, NN si saturn in berbec si planeta scut neptun: ce zici de puterea gindurilor mele (in comparatie cu ale tale)???


Ups, Daniela, daca-l mai ai si pe Marte in Scorpion eu pot spune ca esti "un barbat adevarat" :oops:.
mihaela.


parerea ta, mihaela... ar trebui s-o iau ca pe un compliment sau ca pe o ofensa?? :) oricum, eu faceam trimitere la alta obsesie a sabinei, cea referitoare la puterea gindului...


Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Mar 12, 2006 7:03 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
Mihnea wrote:
:lol: :lol: :lol:


???????????


Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Mar 12, 2006 7:13 pm 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
"de data asta am incurcat eu neptun cu pluto"
asa este si ai interpretat ca atare si ai sustinut puternic ideea ta GRESITA. deci pe viitor daca tot sustii sus si tare o idee macar fii mai atenta de unde le scoti.
nu am de ce sa ma fac ca ploua si nici sa o dau cotita. nu sunt mai obsedata decat tine (care te lauzi singura) ref la puterea gandului.


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 2 [ 86 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group