It is currently Thu Mar 28, 2024 5:44 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 23 posts ] 
Author Message
 Post subject: Ma atrag Sagetatorii
PostPosted: Wed Mar 15, 2006 12:43 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Tocmai cand am crezut ca viata mea se va sfarsi odata cu destramarea casatoriei, am cunoscut pe cineva dispus sa-mi arate ca viata poate fii si altfel. Pe atunci eu imi doream refacerea casniciei desi toata lumea imi spunea ca nu mai am ce sa refac; acum mi-e foarte clar acest lucru si nu m-am mai intoarce niciodata la trecut.
Pe 22.08.2005 am intalnit un baiatul care m-a ajutat sa depasesc despartirea de fostul meu sot, divortul si multe altele. La inceput nici nu vroiam sa concep ca intre noi doi ar putea exista ceva si ma cramponam mereu de diferenta mare de varsta existenta intre noi dupa care mi-am zis ca merita macar sa-i dau o sansa. Am trait momente unice alaturi de el insa acum relatia noastra nu trece printr-o perioada prea buna si vroiam sa cer un ajutor celor experimentati in astrlogie sa ne interpreteze si noua aceasta relatie si sansele ei de reusita. EU - 22.05.1975 Faget jud. Timis 23.20 EL - 21.12.1984 Bucuresti, nu cunosc cu exactitate ora de nastere, stiu doar ca undeva intre 5.30 si 6.00 dimineta.
Multumesc anticipat.
Toate cele bune !


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Mar 15, 2006 2:19 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Am uitat sa spun ca fostul meu sot era Sagetator iar baiatul existent acum in viata mea tot Sagetator este.
Toate cele bune !


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Mar 15, 2006 3:53 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Draga Ina, daca ne uitam la tranzitele din 22.08.2005, vedem ca Venus in tranzit face o superpozitie cu Pluton natal, ceea ce poate insemna ca la acea data ai fost vulnerabila emotional, suferinta provocata de despartirea cu fostul tau iubit fiind evidenta pentru toti. Luna T facea si ea o opozitie cu Pluton N, ceea ce iarasi arata un comportament condus de emotii. Pluton T pune capac la astea, in opozitie cu Mercur N, dandu-ti o fixatie pe o singura idee. Parerea mea e ca in acel moment erai deci foarte vulnerabila si nu era un moment foarte fericit pentru a lua decizii de genul "o alta incercare".
Acum, referitor la sinastria voastra, dupa cum poate stii, tu ai ASC in Capricorn, semn de pamant, iar el are ASC in Sagetator, semn de foc. Asta nu prea e ok, daca pui pamant peste foc stii si tu ce se intampla... Eu unul nu prea vad semne de atractie intre voi, de genul Marte conj cu Venus etc, nici alte semne imbucuratoare... Armonia dintre voi e data de sextilul intre Soarele tau si Luna lui, dar poate e prea putin pt o casatorie... Oricum, trebuie analizate lucrurile mult mai in amanunt, eu deocamdata sunt cam "limitat" :roll:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Mar 15, 2006 5:13 pm 

Joined: Fri Mar 10, 2006 5:40 am
Posts: 15
Location: Bucuresti
Buna Ina!
Ti-am citit topicul chiar in primele minute dupa ce l-ai postat si de atunci tot ezit daca sa-ti raspund sau nu; si asta de teama de a nu fi inteleasa sau judecata gresit. Imi cer scuze ca nu pot sa-ti dau sfaturi astrologice, nu sunt in masura, sunt abia la-nceput; abia am reusit sa deprind tehnicile astrologiei; stau zilnic cate 12 ore cu cartile de astrologie in mana (am un morman), desi ar trebui sa citesc altceva (ma asteapta un examen cumplit anul acesta, poate decisiv pentru viata mea, iar eu citesc astrologie pentru a-mi rezolva si eu o problema urgenta). Deci cum iti spuneam, cunosc doar tehnicile, interpretarile de multe ori ma depasesc (sau poate, din cauza ca sunt foarte metodica, unde nu stapanesc bine nu ma bag); dar sunt sigura ca iti vor sari altii in ajutor. Eu imi permit doar sa-ti dau un sfat de viata: incearca sa nu te agati de aceasta relatie, incearca sa te detasezi! Poate nu este raspunsul pe care ti-l doresti, dar eu cred ca astfel de relatii nu au viitor; ele sunt menite sa te ajute pe tine sa evoluezi; si cum spunea Coelho:"daca nu a fost decat o clipa de lumina, ca explozia unei stele....dar vei fi vazut o explozie de lumina; si numai asta, si tot va fi meritat!".
Imi cer inca o data scuze daca te-am intristat, dar am simtit o dorinta puternica de a te ajuta cu un sfat, pe care nu stiu daca ti-l doreai; vei gasi mereu in mine un sfetnic bun (in aceasta problema a ta si poate si in altele), in masura in care si tu vei dori acest lucru. Dumnezeu sa te ajute sa gasesti calea dreapta!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Mar 15, 2006 5:33 pm 
User avatar

Joined: Tue Jul 26, 2005 7:11 pm
Posts: 75
Mihnea wrote:
Draga Ina, daca ne uitam la tranzitele din 22.08.2005, vedem ca Venus in tranzit face o superpozitie cu Pluton natal, ceea ce poate insemna ca la acea data ai fost vulnerabila emotional, suferinta provocata de despartirea cu fostul tau iubit fiind evidenta pentru toti. Luna T facea si ea o opozitie cu Pluton N, ceea ce iarasi arata un comportament condus de emotii. Pluton T pune capac la astea, in opozitie cu Mercur N, dandu-ti o fixatie pe o singura idee. Parerea mea e ca in acel moment erai deci foarte vulnerabila si nu era un moment foarte fericit pentru a lua decizii de genul "o alta incercare".
Acum, referitor la sinastria voastra, dupa cum poate stii, tu ai ASC in Capricorn, semn de pamant, iar el are ASC in Sagetator, semn de foc. Asta nu prea e ok, daca pui pamant peste foc stii si tu ce se intampla... Eu unul nu prea vad semne de atractie intre voi, de genul Marte conj cu Venus etc, nici alte semne imbucuratoare... Armonia dintre voi e data de sextilul intre Soarele tau si Luna lui, dar poate e prea putin pt o casatorie... Oricum, trebuie analizate lucrurile mult mai in amanunt, eu deocamdata sunt cam "limitat" :roll:



ASTROLOVERMAN SPUNEA CA, PARADOXAL, O MARE IUBIRE SE POATE NASTE INTRE UN NATIV CAPRICORN SI UNUL CU ASCENDENT IN SAGETATOR SAU INVERS........O STI EL CEVA, CA PREA O ZICEA CU FOC :)



_________________
Ari Kowalski
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 16, 2006 10:23 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Multumesc pentru sfaturi.
Coser, tu...nimic, hai te rog, am nevoie de raspunsul tau.
Toate cele bune !


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Mar 29, 2006 12:13 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
ari_ko,
am citit materialul respectiv, foarte interesant si adevarat, plus ca tu mi-ai mai sarit si altadata in ajutor si vreau sa-ti multumesc pentru asta.

desi Mercur nu mai este retrograd acum, vad ca nu mai poate nimeni sa ma ajute cu nimic; poate doar Coser, fiind o rubrica de "discutii pe astrograme propuse sau solicitate" si daca stau bine sa ma gandesc chiar vreau sa-l rog sa-mi raspunda la o intrebare: deci...

Coser,
anul trecut in vara discutam tot aici pe forum la un topic deschis de mine cu privire la tranzitul lui Jupiter in conjunctie cu NS iar tu spuneai ca vezi greseli pe tema mea. Ari_ko mi-a sarit in ajutor intrebandu-te de ce nu poti sa le indici. Acum pentru ca acel aspect a trecut si datorita faptului ca la acest topic nu mi-ai raspuns nimic vreau sa te intreb cat se poate de serios daca greseala vazuta de tine pe tema mea este tocmai aceasta relatie pe care o am in prezent cu acest baiat, cu mentiunea ca ne-am cunoscut pe atunci pe cand la mine se tranzita NS.

Multumesc din suflet si anticipat si cer iertare inca de pe acum pentru modul meu de abordare (poate) mult prea direct pentru unii. Modalitatea mea de a interpreta anumite lucruri se bazeaza mult si pe ceea ce simt (Luna in Scorpin) si de aceea scriu acum aici cu referire la trecut. Am nevoie de aceasta confirmare sau infirmare a greselii mele (daca ea exista in acest caz si relatie) si cine poate sa ma ajute in acest sens i-mi face un mare serviciu.

Toate cele bune.
Ina


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Mar 29, 2006 2:44 pm 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
ina, daca ai ascendent in capricorn si daca ai trecut de 30 ani (treci in ascendent), daca mai ai si luna in scorp. eu zic ca nu te potrivesti cu sagetatorul-sunt la fel de duali ca gemenii si pestii . E adevarat ca tu daca esti in gemenii (in z opusa) simti o atractie, dar sagetatorii sunt prea nestatornici pt tine. Si daca ai divortat o data, poate vrei ceva mai stabil pe viitor. Zodia rac nu te atrage? (opus cu capricornul) sau chiar balanta sau berbecul? Ai cumva vreun stelium in gemenii?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Mar 29, 2006 3:18 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Sabina,
Stiam de acest salt in ascendent dupa varsta de 30 ani numai ca pe harta mea guv. AS se afla in cea mai proasta pozitie pentru mine si casatorie, adica in Rac in cj. cu Venus pe cuspida casei VII si cu 2 ani in urma cand Saturn in tranzit se suprapunea cu cel natal, in casnicia mea tocmai s-a produs separarea.
In Gemeni am NS in cj. cu Soarele la 1.10 (casa IV), Junon la 10.08 si Mercur la 21.48. (casa V si interceptata).
Multumesc.
Ina


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Mar 29, 2006 3:28 pm 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
pai nu ai 3 planete importante in gemenii, ai doar 2 :soarele si mercur.
Daca tot vrei neaparat sagetator (cred ca te inteleg ca si eu am o fixatie pt anumita zodie) macar sa aiba luna, asc sau guv asc stelium ceva ori in rac, ori in capricorn, e bine si in taur sau scorp ideea e sa fie mai stabil. Cu asc in capricorn ai avea nevoie de cineva in care sa poti sa ai incredere, la fel cu luna in scorp.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Mar 29, 2006 3:35 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Sabina, multumesc pentru amabilitatea ta de a-mi raspunde.
Tu unde ai Soarele si Ascendentul? Si pentru ce zodie ai facut o fixatie?
Toate cele bune!
Ina


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Mar 29, 2006 3:44 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Sabina, inca ceva:
un Sagetator cu AS tot in Sagetator si DS in Gemeni in cj cu Soarele meu si Ns: cu Jupiter in Capricorn chiar pe As meu dar cu Luna si Mercur in cj in Sagetator cum ti se pare?
Multumesc.
Ina


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Mar 29, 2006 3:45 pm 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
pai am soarele in rac, asc sagetator, am 30 ani si am trecut in ascendent (se simte), am soarele in casa 7, MC in balanta, luna si stelium in berbec si ma atrag (rau) balantele si e reciproc. La inceput nu am vrut sa stiu de ei pt ca stiam ca rac-balanta nu merge.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Mar 29, 2006 4:02 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Si eu simt influenta AS si sincera sa fiu, nu-mi place sau poate inca nu m-am obisnuit.
Sa vad daca am inteles bine: aceasta atractie se produce pentru zodia unde se afla MC, Luna sau un stelium ? sau, cu atat mai mult pentru o persoana anume daca si ea ar avea prin acele puncte ceva planete?
Multumesc.
Ina


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Mar 29, 2006 4:13 pm 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
da, desi esti in gemenii o sa devii mai putin vorbareata, mai responsabila si mai implicata, e posibil sa te simti stramtorata. Dar sa stii ca ai si un avantaj: atragi persoane la fel ca tine. Zodiile opuse se completeaza bine, daca ai asc in capricorn, descendentul e in rac si ti s-ar potrivi o pers in rac mai ales ca ai luna in scorp. S-ar putea sa te atraga si zodia pesti (cuadratura cu soarele) dar sunt nestatornici mai bine incerca cu racul sau chiar scorp (soarele in conjunctie cu luna ar fi destul de bine), sau chiar capricorn la fel ca asc tau. Poti sa fi atrasa fizic de balanta si berbect (cuadratura cu ascendentul capricorn) si gemenii se inteleg bine la idei cu ac 2 zodii, e si asta o varianta f buna .


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: casa a vII - Taur
PostPosted: Wed Mar 29, 2006 7:38 pm 

Joined: Sun Oct 09, 2005 12:35 am
Posts: 40
si eu si prietenul meu avem casa a vii-a in Taur. asta inseamna ca sunt sanse sa ne casatorim?
eu:12.03.1980, 21:30, Iasi
el:26.03.1977, 23:00, Cta


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Mar 29, 2006 8:50 pm 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
zodiile alaturate nu se prea potrivesc (cu exceptia cazurilor capricorn-varsator si rac leu din cate stiu eu), dar daca aveti descendentul ambii in taur rezulta ca ambii asc sunt in scorp si ar fi o potrivire, mai ales ca e zodie stabila e posibil sa ajungeti si la casatorie. Oricum mai trebuie guvernantul asc , luna si aspectele lor eventual tranzite si progresii sa vedeti momente favorabile..


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 30, 2006 11:29 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Sabina,

Iti multumesc pentru toate raspunsurile insa pana acum am discutat la modul general si vroiam sa te rog daca se poate si la modul practic; eu am deschis acest topic si ai aici datele mele si ale prietenului meu; daca ai timp te-ai putea uita pe hartile noastre sa vezi ce compatibilitate exista intre noi? (raportat la planetele despre care am discutat pana acum ).
Multumesc.
Ina


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 30, 2006 12:14 pm 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
are asc tot in sagetator, la fel luna si un stelium in sagetator. Cu atatea planete inclusiv asc in sagetator e f posibil sa plece din tara. Are saturn pe ascendent. Soarele e aproape de capricorn deci are influente de capricorn -care corespund cu ascendentul tau. Are marte si venus in varsator si ar face trigon cu planetele tale din gemenii- sunt indicii de compatibilitate. Soarele e pe cuspida casei 2 , asta ar corespunde cu taurul. Nu stiu exact ora, ar putea fi si casa 1 daca e mai devreme deci ar corespunde cu z berbec. Nu imi dau seama cum te vede pe tine, nu am precizie la ora si se modifica casele. Ar trebui rectificat asc dar mi se pare destul de greu...poate te ajuta coser.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 30, 2006 1:19 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Stiu ca in functie de ora se modifica si casele; stiu si de metoda tatonarilor dar nu o stapanesc, atata doar am incercat cu o prietena sa stabilim dupa aspectul fiizic daca are AS in sagetator sau scorpion si am zis clar ca il are in sagetator ptr ca este un tip inalt; dar la fel de bine stiu ca un AS care cade in primele sau ultimele 5 grade ale unei zodii, are infuente si din zodia invecinata; Nu stiu sa corectez ora de nastere, doar daca, asa cum spui tu, poate o sa ma ajute Coser.
Cum ma vede el pe mine?! hmm.....Ma vede ca si cum eu as fii jumatatea lui, femeia perfecta, idealul (eu ma simt magulita ) si mi se adreseaza cu " papusa, printesa, iubita, frumoasa" si m-ar pupa non-stop.
Multumesc mult pentru informatii si sa stii ca mi-a facut placere sa discut cu tine.
Ina


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Mar 30, 2006 5:29 pm 
sabina wrote:
zodiile alaturate nu se prea potrivesc (cu exceptia cazurilor capricorn-varsator si rac leu din cate stiu eu),


Sabina, de obicei zodiile alaturate se potrivesc. Iar ca exceptie este chiar Racul cu Leul. In cazul lui yle si al prietenului ei ascendentul comun in scorpion ar fi un element ce ar putea provoca scantei.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Mar 31, 2006 8:38 am 

Joined: Thu Jul 28, 2005 10:25 am
Posts: 133
Location: Bucuresti
ok, in general se spune ca nu s-ar intelege z alaturate, acum or fi si exceptii, unii zic intr-un fel altii altfel...trebuie experimentat efectiv pt a afla probabil...
Ina, daca te vede ca pe partenerul perfect dsc ar fi in gemenii eventual soarele tau sa fie in conj cu Dsc lui din gemenii dar nu neaparat, deci asc sagetator.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Mar 31, 2006 12:48 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Sabina,
asa este, el are DS in Gemeni si in conjunctie cu Sorele meu si NS; mai are si Kiron (retrograd) in Gemeni in conjunctie cu toate astea.
Multumesc.
Ina


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 23 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group