It is currently Fri Mar 29, 2024 8:52 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 8 posts ] 
Author Message
 Post subject: salut
PostPosted: Fri Aug 05, 2005 6:10 pm 

Joined: Fri Aug 05, 2005 6:03 pm
Posts: 4
buna coser1uite mi te a recomandat cineva k fiind bun in domeniul asta si m am inregistrat pe site,intradevar se pare k esti destul de priceput.de unde iei informatiile?ai putea sa imi spui si mie despre tema natala cate ceve?date:14 aprilie 1987 ora 10:45.loc focsani!mar interesa domeniul relational si financiar mai mult :lol:



_________________
angela
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: salut
PostPosted: Fri Aug 05, 2005 11:05 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
mai concret....



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: buna
PostPosted: Sat Aug 06, 2005 4:13 pm 

Joined: Fri Aug 05, 2005 6:03 pm
Posts: 4
pai de ex as vrea sa stiu dak venus e planeta guvernatoare a temei mele natale asa cum mi a spus un astrolog ,desi mie nu mi se pare si .de exemplu am probleme relationale.de la ce mi se trage ?iar financiar ,ce sanse am in viata asta sa fac rost de bani(mari sau mici?) :lol:



_________________
angela
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: buna
PostPosted: Thu Aug 11, 2005 10:56 am 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Image

Nu, venus nu este guvernatorul temei tale, doar ca ocupa o pozitie buna fiind in exaltare de casa si zodie, dar si culminant (conjunctie cu MC).
Problemele relationale sunt atent selectionate de destinul tau. Ai patru planete retrograde si planete pozitionate in semne de relatie, de interactiune (berbec, balanta, sagetator, gemeni). Problema cea mare este o anume agresivitate verbala, poate ca ai si tendinta de a vorbi pe un ton mai ridicat cu Marte pe XII guv. ale casei XI unde gasim Soarele. Aici avem si o axa intercetata cu Pluton pe ea. Hm, esti un mic terorist pt ce din jurul tau. Planetele din casa VII fiind si retrgrade iti dau restrictii pe modaliattea de a lua o hotarare nu pe cum ti-o impui.
Relatiile tale sunt supuse acestei restrictii tocmai pt ca vrei cu orice pret sa-ti impui ideea ta de echilibru si armonie. Deci trebuie sa inveti sa te adaptezi. Aceasta este cea mai mare probelma a ta...
Daca refuzi asta risti sa ai parte de esecuri majore, probleme de sanatate, restrictii profesionale.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: buna
PostPosted: Thu Aug 11, 2005 1:46 pm 

Joined: Tue Aug 02, 2005 4:33 pm
Posts: 14
Location: Bucuresti
coser wrote:
Nu, venus nu este guvernatorul temei tale, doar ca ocupa o pozitie buna fiind in exaltare de casa si zodie, dar si culminant (conjunctie cu MC).
[...] Planetele din casa VII fiind si retrgrade iti dau restrictii pe modaliattea de a lua o hotarare nu pe cum ti-o impui.
Relatiile tale sunt supuse acestei restrictii tocmai pt ca vrei cu orice pret sa-ti impui ideea ta de echilibru si armonie.

De acord ca Venus ocupa o pozitie buna fiind in exaltare in zodie, dar, dupa parera mea, nu este in exaltare in casa a X-a. Nu este o pozitie rea, dar nici una de exaltare eu nu as considera-o. Casa a X-a este asociata Capricornului. Plasarea lui Venus in aceasta casa poate aduce predispozitie pentru folosirea farmecului personal in societate, in cariera.

Despre casa a VII-a, observ ca nu are planete retrograde in ea. Este adevarat ca avem Neptun retrograd foarte aproape de cuspida casei a VII-a (dar plasat in casa a VI-a) ceea ce putem considera ca are o anumita influenta pentru casa a VII-a. Gheorgita, la acest lucru te-ai referit?

Guvernatorul Ascendentului este Luna. Nativa s-a nascut imediat dupa Luna Plina, astfel ca emotiile, receptivitatea, perceptiile fata de ce se intampla in jurul ei sunt mari. Este o persoana senzitiva.
Posibil sa aiba tendinta de a trece emotiile prin sfera rationalului, dar si rationalul prin sfera emotiilor.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: buna
PostPosted: Thu Aug 11, 2005 2:32 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
adrians wrote:
De acord ca Venus ocupa o pozitie buna fiind in exaltare in zodie, dar, dupa parera mea, nu este in exaltare in casa a X-a.


Pestii guverneaza casa X pt ca MC - cuspida casei X este in Pesti, iar Venus fiind in Pesti, in casa X este in exaltare de casa.... La fel se intampla si cu Jupiter in Berbec in casa X... am putea considera ca acesta este vechiul sau domiciliu (in reprezentarea traditionala Jupiter era guv. zodie Pesti). De asemenea daca Marte a r fi fost in Taur si nu in Gemeni atunci am fi avul un Marte peregrin in Taur, dar in domiciliu de casa pt ca avem o cuspida a casei XI in Berbec...
simplu rationamentul , da?
In interpretari se foloseste si repartizarile traditionala doar pt ca contura mai bine trasaturile unei case. Dar atat timp cat avem un ascendent in Rac, ca in cazul exemplului noastru, casa I nu are ce cauta printre trasaturile berbecului, hai sa nu incurcam lucrurile...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Re: buna
PostPosted: Thu Aug 11, 2005 4:54 pm 

Joined: Tue Aug 02, 2005 4:33 pm
Posts: 14
Location: Bucuresti
coser wrote:
De asemenea daca Marte a r fi fost in Taur si nu in Gemeni atunci am fi avul un Marte peregrin in Taur, dar in domiciliu de casa pt ca avem o cuspida a casei XI in Berbec...

Am inteles rationamentul. Insa, cum se intepreteaza intr-o tema natala acest aspect de domiciliu/exaltare/cadre/exil de casa? In exemplul considerat de tine, care aspect ar fi considerat mai puternic (predominant) - Marte in Taur in peregrinare de semn sau Marte in domiciliu de casa?

Continunad rationamentul ce planeta Mercur (pentru exemplul temei propuse in acest topic), de data aceasta: Mercur se afla in casa a X-a a carei guvernator sunt Pestii, iar Mercur in Pesti ar fi in Exil. Deci inseamna ca Mercur este in exil de casa, dar peregrin de semn - daca am inteles corect rationamentul? Cum ar putea fi intepretata o astfel de pozitie?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: buna
PostPosted: Thu Aug 11, 2005 10:49 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Daca zodia reprezinta un domiciliu celest, casa reprezinta un domiciliu terestru. Este important sa stim unde se afla planeta si cum se simte ea in casa respectiva ca sa intelegem ca putem face usor si ce nu in acel sector de viata. Calitatile planetelor se incadreaza in acelasi determinism, adica domiciliu da calitatea cea mai importanta, apoi exaltarea, urmand ca exilul si caderea sa indica trasaturi negative ale planetelor. In momentul in care vom interpreta o planeta va trebui sa tinem cont si de calitatea ei in casa, iar aceasta calitate se va lua dupa noua dispunere a caselor nu in mod standard casa I - berbec, casa II - Taur etc ci casa I semnul asc s.a.m.d..
Este posibil ca aceasta covingere a mea sa contravina manualelor de astrologie care din rutina preiau de la altii elemente gresit interpretate si aplicate, aspect pe care nu doresc acum sa-l comentez. Daca o veti aplica veti vedea cat de mult poate usura interpretarea, in situatia in care cel ce interpreteaza doreste sa obtina din tema informatiii reale nu filosofii.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 8 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group