It is currently Thu Mar 28, 2024 6:57 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 33 posts ] 
Author Message
 Post subject: pot solicita si eu un consult astrologic ?
PostPosted: Sat Apr 29, 2006 10:28 am 

Joined: Mon Apr 17, 2006 9:36 pm
Posts: 45
Nu inteleg de ce nu ma ajutati sa-mi spuneti predispozitiile temei mele natale.La ce predispune pozitia astrelor la nasterea mea.Repet aceste date ...poate imi explica si mie cineva unde-l am pe Venus ,pe Marte..Luna si la ce predispune asta.Ca sa stiu si eu care-i drumul si rostul meu...11 noiembrie 1960 prima jumatate de ora dupa miezul noptii la Arad.Nu stiu ce iimportanta are Via combusta...daca intra numai in primul decan si daca nu am asa ceva,caci nu ma recunosc in totalitate in sentimentele de razbunare,rautate,posesivitate,care caracterizeaza Scorpionul :idea: ...Cu asta ma puteti ajuta?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Apr 29, 2006 6:18 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Ei, unde e Luna si Saturn, asta o lamurim imediat.

Image

Vroiam sa te intreb daca esti casatorita si ai copii, dar inteleg din celalalt post al tau ca esti casatorita. Spune-ne te rog daca ai copii.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Apr 29, 2006 8:20 pm 

Joined: Mon Apr 17, 2006 9:36 pm
Posts: 45
da,am un copil al meu si un copil infiat.De ce?Cel mare(biologic )este nascut in 3 iunie 1991 si cel mic (rasfatatul casei) este nascut ...in 26 iunie 2002.Sunt casatorita...cu un om care a fost deosebit pana in momentul in care a ...gasit pe altcineva El este nascut in 14 martie 1966.Dar care e problema cu copiii?Si daca totusi mi-ai facut o harta astrala(? asa se spune ?)spune-mi si la ce predispune...si ce inseamna medium coello(?)


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Apr 29, 2006 8:22 pm 

Joined: Mon Apr 17, 2006 9:36 pm
Posts: 45
de ce sunt modesta,chiar daca sunt scorpion?Ca asta a fost unul din reprosurile sotului meu,fiind interpretat ca nesiguranta...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Apr 29, 2006 8:49 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Carmen, tot respectul pentru o mama care a infiat un copil. Totusi felul in care te adresezi este extrem de agresiv. Esti sigura ca esti constienta de personalitatea ta? Modestia ta este falsa(Luna in Leu pe casa a XII-a), poate e vorba doar de limitare, insa pretentii asupra celorlalti ai destule. Ai o gramada de refulari sufletesti si modul de comunicare lasa de dorit in primul rand datorita educatiei, dar si din cauza ca mereu ai sentimentul ca ceilalti iti sunt ostili, te judeca si atunci te grabesti sa ii judeci tu. Incearca sa nu mai emiti filosofii universal valabile si sa accepti ca fiecare om are propria sa personalitate si in acelasi timp o limita de rabdare de a tolera rautatile caracteristice Scorpionului (mercur retrograd in Scorpion pe casa comunicarii). Parca mereu esti in situatia in care in urmatoarele minute ai putea sa explodezi.
NN pe casa I inseamna sa inveti sa te cunosti pe tine insati si eu sunt sigura ca nu ai parcurs inca tot acest drum. Dar cunoasterea de Sine vine doar atunci cand ai rabdare sa ii cunosti pe altii si sa inveti de la ei. Ori tu acuzi si critici. Nu-ti convine nimic.
Ai infiat un copil si bine ai facut pentru ca axa destinului se suprapune peste axa karmica a durerii, a sacrificiului si a servirii sociale (Pesti-Fecioara) si pentru ca segmentul copiilor este puternic activat de prezenta celor doua planete sociale Jupiter si Saturn. Vad acolo si o conjunctie cu Vega (multumim Mihnea pentru detaliile oferite), ceea ce inseamna ca ai salvat o serie de dificultati pe care ai fi putut sa le ai in cresterea copilului biologic, prin sacrificiul pe care l-ai facut. Felicitari pentru asta!
Am sa-ti vand un pont: eu de la nativii zodiilor unde eu am pedepsele in viata (NS, LILITH, planetele retrograde) am invatat cum sa NU fiu. Defectele lor le critic cel mai tare, dar ele m-au ajutat pe mine sa ma corectez in viata. Iti doresc cat mai multe relatii conflictuale, pentru a reusi sa ajungi la propria ta esenta.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Apr 29, 2006 11:46 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Na ca mi s-a si blocat calculatoru pe cand iti scriam...
Asa, deci te-am intrebat de copii pt o nelamurire personala pe care o aveam privitoare la Saturn si Jupiter in V. Saturn blocheaza accesul la copii, iar Jupiter invers. Dar Saturn e mai bland, pt ca e in domiciliu in Capricorn, in trigon cu Soarele si conjunct cu Vega (ma rog, e o stea benefica, altceva nu stiu despre ea). In plus, guvernatorul lui V e tot in V, ceea ce iar e favorabil copiilor. Oare nr copiilor e dat de nr de planete din casa V?
Ups, Witch, aia e Junon, nu Vega.

Medium Coeli sau Mijlocul Cerului (MC) este cuspida casei X, a situatiei sociale, carierei, reputatiei.

Nu stiu de unde vine modestia, cu Uranus in Leu pe AS, as crede mai degraba ca esti ambitioasa si excentrica.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 30, 2006 1:01 am 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
ce parere aveti despre opozitia uranus-kiron fix pe axa AS-DC ? cum ati interpreta-o? am o foarte buna prietena cu exact acelasi aspect, la fel, exact pe ascendent. numai ca la ea pica pe balanta - berbec, cu uranus in balanta. prietena mea e intr-adevar un spirit neconventional si are oarece probleme cu relatiile. insa nu mi se pare o explicatie suficienta. aspectul e prea puternic, ar trebui sa aibe un sens mai clar.

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 30, 2006 2:05 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
uranus peste ascendent, deci in casa I, este un factor de putere, care ar trebui sa afirme personalitatea, dar opozitia lui chiron cred ca-i cam slabeste puterea si face persoana respectiva razbunatoare, revoltata, dispretuitoare.
s-ar putea sa nu fie explicatia cea mai buna.........


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 30, 2006 9:00 am 

Joined: Mon Apr 17, 2006 9:36 pm
Posts: 45
De obicei nu judec pe nimeni,nici acum nu am judecat,nici criticat pe nimeni,doar am rugat...Da,am nevoie de ajutor...Incerc sa ma exprim cat pot de direct,dar am relatii foarte bune cu lumea din jurul meu,incepand de la femeia de serviciu pana la directoare si ma exprim in functie de cercul in care imi expun ideile.Imi pare rau ca am fost altfel inteleasa.Eu zic ca modestia este si atunci cand nu incerci sa epatezi cu cunostintele intr-un cerc unde nu ai fi inteles si ca iti recunosti limitele.Eu zic ca asta am facut cerand ajutor in intelegerea a o multime de notiuni astrologice la care am apelat si n-am inteles mare lucru...Sunt putin excentrica,dar fara a depasi limitele...Limitele mi le impun singura ,iar in educatia pe care am primit-o am avut dreptul la exprimare...Eu cred ca am doar cum zicea Gheorghita curajul de a vorbi...Poate ca tu m-Ai vazut altfel,mai obiectiv.De aceea as dori sa-mi mai spui ..ajuta la cunoasterea de sine.
Copilul l-am infiat fiindca ne-am placut din primul moment cu toatye ca varsta lui atunci era f mica..Deci a fost un scop oarecum egoist.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 30, 2006 9:07 am 

Joined: Mon Apr 17, 2006 9:36 pm
Posts: 45
Mihnea wrote:
Na ca mi s-a si blocat calculatoru pe cand iti scriam...
Asa, deci te-am intrebat de copii pt o nelamurire personala pe care o aveam privitoare la Saturn si Jupiter in V. Saturn blocheaza accesul la copii, iar Jupiter invers. Dar Saturn e mai bland, pt ca e in domiciliu in Capricorn, in trigon cu Soarele si conjunct cu Vega (ma rog, e o stea benefica, altceva nu stiu despre ea). In plus, guvernatorul lui V e tot in V, ceea ce iar e favorabil copiilor. Oare nr copiilor e dat de nr de planete din casa V?
Ups, Witch, aia e Junon, nu Vega.

Medium Coeli sau Mijlocul Cerului (MC) este cuspida casei X, a situatiei sociale, carierei, reputatiei.

Nu stiu de unde vine modestia, cu Uranus in Leu pe AS, as crede mai degraba ca esti ambitioasa si excentrica.
Da,sunt ambitioasa,excentrica..Dar imi recunosc limitele,nu incerc sa epatez cu cunostintele mele si cer ajutor pur si simplu cand Nu inteleg.Am prieteni putini,dar adevarati ,dar am relatii amicale cu o multime de oameni.
Casa sentimentelor care este si ce are in ea?Eu am citit multe si nu am inteles mai nimic...Nu am ABC-ul..


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 30, 2006 9:12 am 

Joined: Mon Apr 17, 2006 9:36 pm
Posts: 45
carmen wrote:
De obicei nu judec pe nimeni,nici acum nu am judecat,nici criticat pe nimeni,doar am rugat...Da,am nevoie de ajutor...Incerc sa ma exprim cat pot de direct,dar am relatii foarte bune cu lumea din jurul meu,incepand de la femeia de serviciu pana la directoare si ma exprim in functie de cercul in care imi expun ideile.Imi pare rau ca am fost altfel inteleasa.Eu zic ca modestia este si atunci cand nu incerci sa epatezi cu cunostintele intr-un cerc unde nu ai fi inteles si ca iti recunosti limitele.Eu zic ca asta am facut cerand ajutor in intelegerea a o multime de notiuni astrologice la care am apelat si n-am inteles mare lucru...Sunt putin excentrica,dar fara a depasi limitele...Limitele mi le impun singura ,iar in educatia pe care am primit-o am avut dreptul la exprimare...Eu cred ca am doar cum zicea Gheorghita curajul de a vorbi...Poate ca tu m-Ai vazut altfel,mai obiectiv.De aceea as dori sa-mi mai spui ..ajuta la cunoasterea de sine.
Copilul l-am infiat fiindca ne-am placut din primul moment cu toatye ca varsta lui atunci era f mica..Deci a fost un scop oarecum egoist.
era pt witch si nu stiu inca sa folosesc prea bine ce cuprinde site-ul ....Calculatorul l-am avut la 43 ani si am fost autodidacta in ceea ce il priveste.Ah !pretentiile nu le am de la cei din jur atat de mari cat sunt cele care le am de la mine..De altfel nu am fost nici posesiva si nici geloasa pana n-am avut motivatia si in ciuda faptului ca as fi putu sa fac rau atat sotului cat si ...celeilalte nu am facut nimic rau... :oops:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 30, 2006 9:14 am 

Joined: Mon Apr 17, 2006 9:36 pm
Posts: 45
mag wrote:
uranus peste ascendent, deci in casa I, este un factor de putere, care ar trebui sa afirme personalitatea, dar opozitia lui chiron cred ca-i cam slabeste puterea si face persoana respectiva razbunatoare, revoltata, dispretuitoare.
s-ar putea sa nu fie explicatia cea mai buna.........
Mi-ai trimis un mesaj privat cum pot si eu sa-ti trimit unul?Incerc ,dar nu stiu daca-mi reuseste...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 30, 2006 10:53 am 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Mihnea, in conjunctie cu Saturn este Vega. Eu nu m-am referit la Junona. Si tu ai mentionat-o.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 30, 2006 11:11 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Ah, da, ai dreptate. Eram cu mintea aiurea.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 30, 2006 11:18 am 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
carmen wrote:
Mi-ai trimis un mesaj privat cum pot si eu sa-ti trimit unul?Incerc ,dar nu stiu daca-mi reuseste...


Carmen,
daca doresti sa-ti trimit acel curs, este nevoie de adresa ta de mail. Am vazut ca ai reusit sa trimiti pm, dar nu ai pus adresa ta de mail la care sa ti-l trimit :cry: Mai incearca odata, dar nu uita esentialul: adresa!
Pe forum poti gasi si adresa la care poti comanda manualul lui D. Ciuperca, cel recomandat de Gheorghita si care chiar este fffff util!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 30, 2006 1:51 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
mag,

Quote:
uranus peste ascendent, deci in casa I, este un factor de putere, care ar trebui sa afirme personalitatea, dar opozitia lui chiron cred ca-i cam slabeste puterea si face persoana respectiva razbunatoare, revoltata, dispretuitoare.



de ce razbunatoare si revoltata? imi explici putin mai mult aici? nu stiu daca ai sau nu dreptate, e foarte posibil sa da. la prietena mea nu prea se potriveste, insa. e un om cu foarte multa compasiune si intelegere, chiar pentru oameni care mie mi se par ingrozitori. :) problema la e ca nu se leaga deloc lucrurile pe relatii. are mult succes la sexul opus, insa nu reuseste sa-si gaseasca un partener. pur si simplu nu se leaga. il vad pe kiron mai mult ca pe un element karmic, si senzatia mea e ca are legatura cu toate astea, dar nu reusesc sa inteleg in ce fel. sau ce ar trebui sa faca ea pentru a rezolva socotelile cu kiron.

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 30, 2006 3:06 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
Off! Veronica, eu nu stapanesc tainele astrologiei , deci nu pot spune ca este asa cum am zis mai sus! incerc sa gasesc niste explicatii!
nu e de mirare faptul ca ea manifesta compasiune si intelegere pt cei din jur, deoarece asta spun astrologii ca este caracteristic ascendentului in balanta. sunt convinsa ca este amabila si fermecatoare si nu ramane neobservata de barbati, insa nici nu cedeaza usor....numai ca lucrurile se schimba in cazul ei pt ca pe ascendent este acel uranus , caruia i se opune chiron. Ciuperca spune undeva ca aceasta conj chiron-descendent genereaza probleme in relatiile individului, mai ales in casatorie. pentru a lamuri aceasta problema a potentialului relational al prietenei tale, poate nu este suficient de analizat numai opozitia uranus-chiron si suprapunerea peste axa AS-DES, ci si pozitia in case si semne si aspectele planetelor active in relatiile sentimentale: luna,venus , uranus, fiind vorba de o femeie, cat si aspectele pe care le primesc aceste planete active de la saturn si pluton.
este numai parerea unui om care acum invata, iar prim problema ridicata de tine, voi afla si eu mai multe de la cei care chiar stiu astrologie :oops:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 30, 2006 4:18 pm 

Joined: Mon Apr 17, 2006 9:36 pm
Posts: 45
veronica wrote:
mag,

Quote:
uranus peste ascendent, deci in casa I, este un factor de putere, care ar trebui sa afirme personalitatea, dar opozitia lui chiron cred ca-i cam slabeste puterea si face persoana respectiva razbunatoare, revoltata, dispretuitoare.



de ce razbunatoare si revoltata? imi explici putin mai mult aici? nu stiu daca ai sau nu dreptate, e foarte posibil sa da. la prietena mea nu prea se potriveste, insa. e un om cu foarte multa compasiune si intelegere, chiar pentru oameni care mie mi se par ingrozitori. :) problema la e ca nu se leaga deloc lucrurile pe relatii. are mult succes la sexul opus, insa nu reuseste sa-si gaseasca un partener. pur si simplu nu se leaga. il vad pe kiron mai mult ca pe un element karmic, si senzatia mea e ca are legatura cu toate astea, dar nu reusesc sa inteleg in ce fel. sau ce ar trebui sa faca ea pentru a rezolva socotelile cu kiron.

veronica
Aceleasi probleme le intampin si eu ,care am ascendent in leu...sunt la a doua casatorie si acum in prag de ..despartire am succes la altii,dar ewu imi doresc sotul inapoi ...pt ca il iubesc!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 30, 2006 5:42 pm 

Joined: Mon Apr 17, 2006 9:36 pm
Posts: 45
carmen wrote:
mag wrote:
uranus peste ascendent, deci in casa I, este un factor de putere, care ar trebui sa afirme personalitatea, dar opozitia lui chiron cred ca-i cam slabeste puterea si face persoana respectiva razbunatoare, revoltata, dispretuitoare.
s-ar putea sa nu fie explicatia cea mai buna.........
Mi-ai trimis un mesaj privat cum pot si eu sa-ti trimit unul?Incerc ,dar nu stiu daca-mi reuseste...

Ce influenta are Chiron?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 30, 2006 6:31 pm 

Joined: Mon Aug 08, 2005 7:18 pm
Posts: 162
Location: liege
mag, carmen

mag, ai avut dreptate, dan ciuperca explica destul de bine aspectele lui kiron. se pare ca opozitia kiron-uranus o avem toti cei nascuti in perioada 1962-1989 si asta semnifica o mare nevoie de schimbare, noutate si independenta. aspect care la carmen si la prietena mea este intarit de faptul ca aceasta opozitie se suprapune peste axa AS-DC. Kiron peste DC semnifica intr-adevar probleme in relatiile individului, in special casatorie. acesta este tipul de dificultate pe care individul isi doreste cel mai mult sa o rezolve in aceasta viata. kiron ofera sanse si resurse pentru rezolvarea ei. deci inteleg ca apar multe lectii in aceasta zona, dar totodata apar si oportunitatile pentru rezolvarea problemelor. cei care au kiron pe DC sunt foarte buni sfatuitori si pot rezolva problemele altora. (aici chiar o recunosc foarte bine pe prietena mea).

veronica


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 30, 2006 7:23 pm 

Joined: Mon Apr 17, 2006 9:36 pm
Posts: 45
exact asta imi reprosa zilele trecute un bun prieten ca intotdeauna am stiut sa-i dau sfatul nimerit si ca ata de bine vad pentru altii si pentru mine...nu.A folosit cuvinte dure dar am fost de acord cu el,caci asa ma simt si eu.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 30, 2006 8:33 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:49 pm
Posts: 821
carmen wrote:
carmen wrote:
mag wrote:
uranus peste ascendent, deci in casa I, este un factor de putere, care ar trebui sa afirme personalitatea, dar opozitia lui chiron cred ca-i cam slabeste puterea si face persoana respectiva razbunatoare, revoltata, dispretuitoare.
s-ar putea sa nu fie explicatia cea mai buna.........
Mi-ai trimis un mesaj privat cum pot si eu sa-ti trimit unul?Incerc ,dar nu stiu daca-mi reuseste...

Ce influenta are Chiron?


Carmen, mesajul fusese dat pentru a-ti putea trimite ,pe adresa ta de mail,( pe care am gandit ca poate nu doresti sa o faci publica!), cursul de astrologie scris de Linda Reid. Am dedus ca l-ai primit, nu?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 30, 2006 9:31 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Acum am observat si eu cat de multe persoane au aceasta opozitie Uranus-Chiron. Pt un orb de 5 grade, am gasit-o cam din 1954 pana prin 1970... deci e ceva ce tine de generatie, nu individual, asta-i ideea. Carmen, daca esti nascuta dupa ora 00:20 atunci Chiron se muta din VII in VI, si atunci sfaturile bune pe care le dai altora sunt in planul muncii sau al sanatatii. Ai putea deci sa sfatuiesti pe altii cum sa traiasca sanatos, dar tu sa faci excese (alimentare, vicii etc). Ar putea indica si faptul ca iti castigi banii ca medic (guv X in VI).


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 30, 2006 11:17 pm 

Joined: Mon Apr 17, 2006 9:36 pm
Posts: 45
mag wrote:
carmen wrote:
carmen wrote:
mag wrote:
uranus peste ascendent, deci in casa I, este un factor de putere, care ar trebui sa afirme personalitatea, dar opozitia lui chiron cred ca-i cam slabeste puterea si face persoana respectiva razbunatoare, revoltata, dispretuitoare.
s-ar putea sa nu fie explicatia cea mai buna.........
Mi-ai trimis un mesaj privat cum pot si eu sa-ti trimit unul?Incerc ,dar nu stiu daca-mi reuseste...

Ce influenta are Chiron?


Carmen, mesajul fusese dat pentru a-ti putea trimite ,pe adresa ta de mail,( pe care am gandit ca poate nu doresti sa o faci publica!), cursul de astrologie scris de Linda Reid. Am dedus ca l-ai primit, nu?

am inteles bine,am primit si sper ca ai primit si tu multumirile mele!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 30, 2006 11:25 pm 

Joined: Mon Apr 17, 2006 9:36 pm
Posts: 45
Mihnea wrote:
Acum am observat si eu cat de multe persoane au aceasta opozitie Uranus-Chiron. Pt un orb de 5 grade, am gasit-o cam din 1954 pana prin 1970... deci e ceva ce tine de generatie, nu individual, asta-i ideea. Carmen, daca esti nascuta dupa ora 00:20 atunci Chiron se muta din VII in VI, si atunci sfaturile bune pe care le dai altora sunt in planul muncii sau al sanatatii. Ai putea deci sa sfatuiesti pe altii cum sa traiasca sanatos, dar tu sa faci excese (alimentare, vicii etc). Ar putea indica si faptul ca iti castigi banii ca medic (guv X in VI).

Sunt medic,dar sfaturile privesc viata in general,iar unicele mele vicii sunt cafeaua si munca!ai putea sa-mi faci o sinastrie,daca vrei,bineinteles!Sotul meu e nascut la Oradea in 14 martie 1966,nu siut ora,dar noi ne-am cunoscut dupa divortul sau din noiembrie 1996 si ne-am casatorit legal in 20 septembrie 1999.Nu are decat copilul meu si cel infiat...copii biologici nu a avut si se simte f legat de copii.(asta pt ora nasterii).Am citit un articol despre relatia ascendent-fizic si mie mi s-a parut cu ascendent in taur..dar...Sper ca nu sunt prea agresiva...Totul e optional.Dar vreau sa stiu daca este sufletul meu pereche,asa cum l-am simtit si-l simt inca..si iar dar...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 30, 2006 11:27 pm 

Joined: Mon Apr 17, 2006 9:36 pm
Posts: 45
carmen wrote:
Mihnea wrote:
Acum am observat si eu cat de multe persoane au aceasta opozitie Uranus-Chiron. Pt un orb de 5 grade, am gasit-o cam din 1954 pana prin 1970... deci e ceva ce tine de generatie, nu individual, asta-i ideea. Carmen, daca esti nascuta dupa ora 00:20 atunci Chiron se muta din VII in VI, si atunci sfaturile bune pe care le dai altora sunt in planul muncii sau al sanatatii. Ai putea deci sa sfatuiesti pe altii cum sa traiasca sanatos, dar tu sa faci excese (alimentare, vicii etc). Ar putea indica si faptul ca iti castigi banii ca medic (guv X in VI).

Sunt medic,dar sfaturile privesc viata in general,iar unicele mele vicii sunt cafeaua si munca!ai putea sa-mi faci o sinastrie,daca vrei,bineinteles!Sotul meu e nascut la Oradea in 14 martie 1966,nu siut ora,dar noi ne-am cunoscut dupa divortul sau din noiembrie 1996 si ne-am casatorit legal in 20 septembrie 1999.Nu are decat copilul meu si cel infiat...copii biologici nu a avut si se simte f legat de copii.(asta pt ora nasterii).Am citit un articol despre relatia ascendent-fizic si mie mi s-a parut cu ascendent in taur..dar...Sper ca nu sunt prea agresiva...Totul e optional.Dar vreau sa stiu daca este sufletul meu pereche,asa cum l-am simtit si-l simt inca..si iar dar...

in decembrie 1996 a avut o operatie de hernie de disc..


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun Apr 30, 2006 11:34 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Carmen, stai linistita, cred ca suntem cu totii constienti ca pe acest forum totul e optional, de buna voie si nesiliti de nimeni :lol: asa ca relaxeaza-te, te rog...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 01, 2006 12:14 am 

Joined: Mon Apr 17, 2006 9:36 pm
Posts: 45
Mihnea wrote:
Carmen, stai linistita, cred ca suntem cu totii constienti ca pe acest forum totul e optional, de buna voie si nesiliti de nimeni :lol: asa ca relaxeaza-te, te rog...

Dar nu mi-ai respuns la intrebare:imi faci?Te rog!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 01, 2006 9:16 am 
carmen wrote:
Mihnea wrote:
Carmen, stai linistita, cred ca suntem cu totii constienti ca pe acest forum totul e optional, de buna voie si nesiliti de nimeni :lol: asa ca relaxeaza-te, te rog...

Dar nu mi-ai respuns la intrebare:imi faci?Te rog!


Carmen, chiar titlul acestui topic este nepotrivit, pt ca aici se acorda doar ajutor celor care vor sa invete astrologie cu scopul de a se cunoaste pe sine. Toti cei prezenti aici invatam unii de la altii, si cu totii de la Gheorghita Coser, care chiar are un bagaj imens de cunostinte si pe care le impartaseste la modul cel mai altruist. Asa ca noi am putea macar sa ne adresam mai putin raspicat atunci cand solicitam ceva.

Astrologia este o STIINTA destul de exacta, si asa cum la matematica 2+2=4, tot asa si intr-o astrograma opozitia (Marte-Lilith)-Saturn, pe care tu o ai, predispune la mari necazuri, asa cum ti s-a spus deja. Oricum, dupa modul in care ai continuat sa vorbesti in toate sectiunile forumului, constat ca nu ai inteles suficient de bine ceea ce ti s-a spus. Dar nici nu e de mirare, pt ca astrologia se invata in cativa ani de studiu intens. Adica dupa 3-4 ani de studiu, abia poti spune ca esti incepator.
mihaela.


  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 01, 2006 9:41 am 

Joined: Mon Apr 17, 2006 9:36 pm
Posts: 45
mihaela01 wrote:
carmen wrote:
Mihnea wrote:
Carmen, stai linistita, cred ca suntem cu totii constienti ca pe acest forum totul e optional, de buna voie si nesiliti de nimeni :lol: asa ca relaxeaza-te, te rog...

Dar nu mi-ai respuns la intrebare:imi faci?Te rog!


Carmen, chiar titlul acestui topic este nepotrivit, pt ca aici se acorda doar ajutor celor care vor sa invete astrologie cu scopul de a se cunoaste pe sine. Toti cei prezenti aici invatam unii de la altii, si cu totii de la Gheorghita Coser, care chiar are un bagaj imens de cunostinte si pe care le impartaseste la modul cel mai altruist. Asa ca noi am putea macar sa ne adresam mai putin raspicat atunci cand solicitam ceva.

Astrologia este o STIINTA destul de exacta, si asa cum la matematica 2+2=4, tot asa si intr-o astrograma opozitia (Marte-Lilith)-Saturn, pe care tu o ai, predispune la mari necazuri, asa cum ti s-a spus deja. Oricum, dupa modul in care ai continuat sa vorbesti in toate sectiunile forumului, constat ca nu ai inteles suficient de bine ceea ce ti s-a spus. Dar nici nu e de mirare, pt ca astrologia se invata in cativa ani de studiu intens. Adica dupa 3-4 ani de studiu, abia poti spune ca esti incepator.
mihaela.

Nu sunt un incepator...sunt doar un cautator...Nu am nici o notiune...Incerc sa le primesc prin prisma experientei personale ca sa ma "tratez" si sa-mi cresc motivatia.Nu stiu ce V-a deranjat la mine...Am pornit intr-adevar de la durerea mea,dar Nu m-am asteptat sa primesc urarea :sa ai cat mai multe relatii conflictuale...Si tot eu am jignit! Nici macar nuam ripostat la aceasta urare...Iar voi ripostati la niste lucruri...absolut ciudate...la un schimb de opinii.
Nici n-am contestat altruismul educational al lui Gheorghita,dimpotriva intr-una din sectiuni i-am spus ca mi se pare generos.Nici nu va cunosc si nici nu ma cunoasteti...Am trait totusi ani buni...experiente de viata numeroase...si n-am intalnit pe nimeni sa aiba o reactie atat de violenta la cateva cuvinte care exprima o opinie...Oare numai astrologia conteaza?V-am tratat cu tot respectul...V-am explicat nestiinta mea in ale astrologiei iar voi ma tratati ca niste atotstiutori...Poate ca stiti lucruri despre mine pe care eu nu le stiu.Dar eu cred ca totusi lipsa de respect a fost mai mult din partea voastra.Cand cineva cere ajutor inseamna ca are nevoie! Dar mi-l voi cauta "in cercul meu restrans de prieteni"
Cu tot respectul pentru forumul vostru restrans nu voi mai scrie in el.Voi citi numai ceeace ma intereseaza fara a mai comunica .Multumesc pentru ceea ce mi-ati oferit pana acum!


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 01, 2006 10:31 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
carmen wrote:
Nu m-am asteptat sa primesc urarea :sa ai cat mai multe relatii conflictuale...Si tot eu am jignit! Nici macar nuam ripostat la aceasta urare...


Imi pare sincer rau (pt tine) ca asta ai inteles de la ce ti-a spus Witch. Ideea era cu totul alta.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 01, 2006 1:21 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Buna Carmen

Am citit acum, acest post al tau si se pare ca este o neintelegere de ambele parti:de parte forumului,tonul imperativ al tonului tau ;de partea ta,jignirea care nu exista.

Nu as fi postat acest raspuns,daca in noaptea trecuta,chinuindu-ma cu o astrograma,am descoperit un aspect de involutie in tema mea[il stiam,dar nici chiar asa].Pornind de la acest lucru,mi-am dat seama[daca mai era cazul]cata rabdare au avut forumistii cu mine si mai ales Coser,cum m-au lasat in pace ,cand postam prostii[lasandu-ma sa-mi dau singura seama] si cat m-au ajutat ,si ma ajuta in continuare,sa ma descopar incet ,incet.Nu pot decat sa le multumesc pt.asta si datorita LOR,AM INVATAT,si invat in continuare enorm de mult.

Am observat din experienta vietii ca femeile [nu generalizez,dar am intalnit f.multe cazuri] profesoare,medici, au instinctiv un ton al vocii imperativ,si implicit modul de adresare.Normal ,ca pt.cei cu care vin in contact,pt.prima oara,pare suparator.
La fel pt.oamenii aflati in suferinta...mai ales cand se considera neantelesi.In majoritatea cazurilor ,reactia vine pe masura .Dar cateodata ne prinde bine un"dus rece"[vorbesc numai din pct.meu de vedere.]

Urarea care ai luat-o drept jignire, a fost exprimata exact invers.Cand vei patrunde mai adanc tainele evolutiei spirituale,vei constientiza ca ,in majoritatea cazurilor,numai prin experiente personale [cu atat mai dure cu cat mai mult ne incapatanam sa persistam in aceeasi greseala],putem intelege un lucru.Deci cu cat mai multe,cu atat mai repede intelegem unde avem ceva de invatat.

"Ci eu in lumea mea ma simt
Nemuritor si rece.".....cine pierde?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 01, 2006 5:28 pm 

Joined: Wed Feb 15, 2006 12:45 am
Posts: 265
Carmen, faptul ca opozitia momentului (Lilith-Uranus) se aseaza peste axa destinului tau, cred ca pur si simplu nu ti-ai ales un moment potrivit pentru a-ti face noi prieteni. Atata vreme cat Uranus sta peste poarta de contact cu viata ta anterioara, ti se vor intampla lucruri care nu-ti convin, din partea altora. Pe acest forum ti se incalca liberul arbitru (dreptul la exprimare, in orice forma ar fi ea), pentru ca nici tu nu prea dai altora acest drept.
Traiesti intr-o lume a propriilor tale iluzii. NU AI PRIETENI - Lilith si Marte in Rac pe casa prietenilor arata ca persoanele care te inconjoara au ganduri ascunse fata de tine, dar de multe ori te lasa in pace pentru a te "proteja" de realitatea pe care nu vrei s-o accepti. Ai multi dusmani si in primul rand femei care te barfesc si in fata iti vorbesc decent. Aceste femei pot face parte si din propria ta familie si cele care iti vor face rau si vor incerca ca "te sape" la sotul tau sau la viitorii tai soti, vor fi mamele sau surorile lor. Vei fi tradata (sau ai fost)chiar de propria ta "prietena" sau amica, pentru ca asta ti-e karma. In viata anterioara ai fost o intriganta si o femeie care si-a vanat partida conjugala prin specularea unor false slabiciuni si prin tradarea unei verisoare sau a unei rude apropiate. Adica ai suflat perechea unei femei care a avut incredere in tine.
Uranus in Leu pe AS arata ca si acum esti capabila de mari surprize, iar moralitatea ta din aceasta existenta eu o trec sub semnul intrebarii. Mercur si Neptun pe casa a III-a in Scoprion arata ca tu esti cea care manipuleaza, nu ca ai fi vreo victima. Si ca totul sa fie complet...esti ipocrita si te lauzi cu calitati pe care nu le ai. Lilith peste NN te obliga acum la umilinta si smerenie. Accept-o!

NOW.... Ai vrut o analiza...ti-am oferit-o! Sper sa poti extrage de aici ce ai nevoie pentru a te corecta si sa nu mai mis-interpretezi mesajele care ti se dau!!!


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 33 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group