It is currently Thu Mar 28, 2024 11:35 am

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 13 posts ] 
Author Message
 Post subject: Coser ma ajuti putin?
PostPosted: Fri May 05, 2006 10:38 am 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Daca am calculat bine ,tema sufletului ,la mine,este aproape suprapusa peste tema natala.Asc. tema suflet este pe poz. lui Mercur.Poti,te rog,sa-mi spui ce semnificatie are? :cry: :?:

Pentru orice ajutor va multumesc.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat May 06, 2006 10:19 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Aries, probabil eu n-am inteles nimic din calculul acesta. Ma gandesc ca Mercur pe AS indica o raza 4, dar Berbecul pe AS (cum e la tine) ar indica o raza 1 sau 7... Cum ti-a iesit tie Mercur ca planeta sacra?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun May 07, 2006 11:28 am 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Multumesc Mihnea

Pai cred ca eu am gresit,uite cum am facut:
1.am asc.in Berbec,deci ii coresp.raza 1 si 7
2.am notat toate semnele coresp.celor doua raze:Be,Le,Ca [pt.raza 1] si Be,Rac ,Ca [pt.raza 7]
3.se releva guv.esoteric al asc.[l-am gasit pe Mercur ca guv.esoteric al asc.in Berbec] si se afla semnul in care el este situat
[la mine Mercur este in Berbec].Daca el se situeaza intr-unul din semnele notate la pct.2 ,acesta va indica raza sufletului.Cum Mercur al meu se situeaza in Berbec ,am presupus ca el indica raza sufletului,adica raza 4.

E bine?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun May 07, 2006 12:25 pm 
User avatar

Joined: Tue Nov 22, 2005 6:00 pm
Posts: 158
Location: Iran
Aries ,

Daca am inteles eu bine , se considera drept asc temei sufletului gradul planetei sacre . La tine fiind vorba de doua raze 1 si 7 imi este mai greu sa-ti spun care ti se potriveste mai bine . Pt raza 1 planeta sacra este Vulcan iar pt raza 7 planeta sacra este Uranus . Vulcan am inteles ca nu se indeparteaza mai mult de 8 gr de soare deci ar trebui sa fie in aceeasi zodie cu soarele .Sint sigura ca ,Gheorghita te va ajuta sa o gasesti eu nu am programul Janus asa ca nu te pot ajuta mai mult .
Mai ramine Uranus care este planeta sacra a razei 7 .Deci Asc temei sufletului ar trebui sa se afle la acelasi gr cu Uranus din harta ta .


Annahita


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun May 07, 2006 1:22 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Multumesc annahita

Chiar ca-i varza in capul meu cu guv.traditional,esoteric,ierarhic si planeta sacra. :oops:

Daca ar fi Vulcan,atunci asc.temei suflet.ar putea fi in Berbec sau in Taur;daca ar fi Uranus ,asc.ar fi conj.cu NS si in opoz.cu NN. :cry:


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Coser ma ajuti putin?
PostPosted: Sun May 07, 2006 1:59 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
aries wrote:
Daca am calculat bine ,tema sufletului ,la mine,este aproape suprapusa peste tema natala.Asc. tema suflet este pe poz. lui Mercur.Poti,te rog,sa-mi spui ce semnificatie are? :cry: :?:

Pentru orice ajutor va multumesc.


Tema sufletului nu se interpreteaza ca revolutia solara pentru ca nu prezinta caracteristici efemere, care tin in general cam un an, asa cum se intampla cu tema revolutia solara. revolutia solara se calcleaza luand ca reper pozitia Soarelui la nastere si revenirea periodica la aceatsa pozitie creeaza cicluri, etape. Tema sufletului este altceva. Ea se interpreteaza ca tema natala numai ca definitiilor li se atribuie o valoare pur spirituala.
Aspectele de astrologie karmica in tema sufletului sunt importante si trebuie foarte atent interpretate.
De asemenea nu trebuie neglijata planeta sacra si nici axa dragonului...

In acel articol am explicat metoda de calcul, iar cele 4 puncte nu trebuie obligatoriu parcurse toate. Adica daca iti pot identifica raza sufletului doar de la ascendent atunci este foarte bine.
Un alt element pe care Dan Ciuperca nu la indicat in capitolul acela rezervat astrologie initiatice este acela ca in repelarea razei sufletului dupa ce se stabilesc razele specifice ascendentului se urmareste in tema fiecare zodie cu care semnul ascendentului se gaseste pe raza.... se va alege raza care are cele mai multe zodii importante pe tema. Am explicat asta pentru tema sufletului Lianei (blulisan) .... de ce am ales in cazul ei raza 7 si nu raza 3.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun May 07, 2006 2:19 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Multumesc f.mult Coser

Am inteles importanta temei sufletului ,ca n-o pot descalci asta-i alta treaba.Am incercat pe exemplul Lianei,l-am inteles,dar la mine ,inca,nu-i dau de capat.

Probabil iar vreau sa pun carul inaintea cailor;nu mi-am inteles tema natala,dar pe mine ma intereseaza tema sufletului.

Va multumesc tuturor.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Coser ma ajuti putin?
PostPosted: Sun May 07, 2006 2:31 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
UITE UN EXEMPLU

Avem mai jos UN EXEMPLU - tema sufletului pentru cazul meu.

...............................TEMA NATALA ..................................................................TEMA SUFLETULUI
ImageImage

de ce Venus este Planeta Sacra?
In articol se spune asa:
“1. se stabilesc razele in raport cu semnul Ascendentului;
2. se noteaza toate semnele corespunzatoare razelor de la 1);
3. se releva guvernatorul esoteric al Ascendentului si se afla semnul in care el este situat. Daca el plasat intr-unul din semnele notate la 2) el va indica tema sufletului;
4. daca guvernatorul esoteric este situat intr-un semn care nu figureaza pe lista 2), se va studia guvernatorului ierarhic folosind acelasi procedeu.”

1 si 2. Se repeleaza raza sufletului in raport ascendentul:
Ascendent in Leu - avem razele: 1 si 5
la raza 1 impreuna cu Leul avem: Berbecul si Capricornul
la raza 5 impreuna cu Leul avem: Sagetatorul si varsatorul
Guvernatorul semnului natal este Soarele la fel si a ascendentului care este in Leu, deci asta nu ne ajuta deloc. Luna este in Taur, semn care nu se afla printre zodii repelate la cele doua raze.
Pentru ca nici ascendentul nici guv semnului natal si nici pozitia Lunii, care sunt elemente de baza intr-un horoscop nu ne-au ajutat sa alegem una dintre cele doua raze, atnci trecem al etapa a 3-a.
3. Semnul ascendentului este leu iar guvernatorii esoteric si ierarhic pt zodia leu sunt:
esoteric: soare, neptun
ierarhic: soare, uranus
Neptun in tema natala este in Sagetator, iar Uranus in Balanta. Asta inseamna ca raza 5 are 2 zodii identificate (Leu – semnul ascendentului si sagetator zodia in care este plasat, in tema nata, guvernatorul esoteric al zodiei de pe ascendent) in timp de raza 1 doar una (leul – semnul ascendentului)
Asta inseamna ca raza sufletului este raza 5, iar planeta sacra este Venus.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sun May 07, 2006 4:28 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Coser acum am inteles [sper!]

Mi-a iesit raza 7 ,planeta sacra Uranus.

Daca e bine ,te rog f.f.f.frumos doar doua cuvinte despre conj. Asc./Uranus al temei sufletului cu NS.Am mare nevoie,cred ca se chinuie ceva sa iese la suprafata [am niste vise leg.de apa,care s-au repetat de doua ori [numai,dar cred ca vor mai fi].
Daca n-am inteles nici acum si nu e bine,atunci nici nu merit sa-mi mai raspunzi.

Multumesc mult, mult, mult...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 08, 2006 10:58 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
aries wrote:
Daca n-am inteles nici acum si nu e bine,atunci nici nu merit sa-mi mai raspunzi.


Ei vezi, aici gresesti. E tocmai invers, daca gresesti, atunci musai trebuie sa fii corectata, ca doar asta-i scopul, sa invatam ceva, nu? Deci ai de ales intre raza 1 si 7, pt ca guv esoteric al AS, Mercur, este in Berbec. Guv ierarhic al AS este Uranus, care e in Rac, deci balanta se inclina spre raza 7, si probabil si tu te regasesti mai mult in caracteristicile date de raza 7 (magie, ocultism) decat in cele date de raza 1 (putere, vointa).


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 08, 2006 2:58 pm 
User avatar

Joined: Sun Jul 24, 2005 4:23 pm
Posts: 153
Quote:
se releva guvernatorul esoteric al Ascendentului si se afla semnul in care el este situat. Daca el plasat intr-unul din semnele notate la 2) el va indica tema sufletului;


La mine cred ca nu a mai fost cazul a se stabili guv. ezoteric al AS , care este neptun , din cauza ca raza 7 a sufletului in analogie cu berbecul , racul si capricornul (si eu am soarele in berbec si luna in capricorn), au indicat planeta sacra uranus , care se afla pe ascendentul temei sufletului. Am inteles bine, sper? :roll:



_________________
Liana


homepage: http://spiritualityworld.com
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon May 08, 2006 7:23 pm 

Joined: Sat Jan 21, 2006 10:21 pm
Posts: 296
Mihnea wrote:
Deci ai de ales intre raza 1 si 7, pt ca guv esoteric al AS, Mercur, este in Berbec. Guv ierarhic al AS este Uranus, care e in Rac, deci balanta se inclina spre raza 7, si probabil si tu te regasesti mai mult in caracteristicile date de raza 7 (magie, ocultism) decat in cele date de raza 1 (putere, vointa).


Multumesc pt.incurajare Mihnea,ai dreptate,tebuie sa invatam.[eu mai ales :lol: ]

Am ales raza 7 pt.ca am doua semne ocupate [Berbec-Mercur,si Rac-Uranus] fata de raza 1 care are doar un semn ocupat[Berbec-Mercur].Pe Marte-guv.traditional in Capricorn nu l-am luat in considerare.

Si dupa aceea m-am gandit care raza mi se potriveste-si aici nu eram sigura ca am ales bine-pt.ca ma cam regaseam in ambele [la cap.defecte. :oops: ]

Dar dupa caracteristicile concise date de tine ,cred ca totusi e raza 7.

Blulisan,cred ca ai inteles bine ,balanta inclina mai mult spre raza 7, la tine.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Jun 02, 2006 7:55 pm 
User avatar

Joined: Sun Jul 24, 2005 4:23 pm
Posts: 153
Coincidenta? Nu cred in coincidente , dar te rog Gheorghita sa-mi explici o treaba ...
Din " intamplare" , la sugestia unui amic , mi-am facut harta natala relocata pt. India ( am ales New Delhi, mai mult la intamplare) si surprizaaa...tema relocata este uimitor de asemanatoare cu tema sufletului, cu Uranus exact pe ascendent :shock: ...Oare are asta vreo legatura subtila pe care eu nu o inteleg cu atractia mea catre India???

Liana



_________________
Liana


homepage: http://spiritualityworld.com
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 13 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group