It is currently Fri Apr 19, 2024 1:51 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 13 posts ] 
Author Message
 Post subject: Buna! Ceva despre oameni cu capacitati deosebite?Ocultism.
PostPosted: Sun Aug 14, 2005 12:18 pm 

Joined: Sun Aug 14, 2005 12:03 pm
Posts: 19
Buna!

Sunt noua pe aici si dornica de a invata cate ceva.
Poate incercati o noua tema.
Cum ne dam seama daca un nativ are inclinatii spre ocultism sau capacitati deosebite ce tin de domeniul paranormalului (clarvedere,clarauditie,vise pre...e.t.c.)?
Planetele Neptun,Pluto,Uranus sunt cele care ofera indicatii in acest sens?

Imi place mult acest forum si va doresc Succes! in continuare si cat mai multe teme interesante.



_________________
Bucurati-va de viata!
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Buna! Ceva despre oameni cu capacitati deosebite?Ocultis
PostPosted: Sun Aug 14, 2005 1:33 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Amalia,
Bine ai venit!

Nu numai planetele grele dau inclinatii spre ocultism, desi un Uranus retrograd indica o preocupare fata de acest domeniu. Tema natala a o ipostaza unica, de aceea suntem atat de diferiti unii de altii.
Ocultismul intr-o tema poate fi indicat, asa cum am spus, de o retrgradatie a lui Uranus, de dreptunghiul mistic (configuratie), dau de o accentuare a caselor VIII si XII. De asemenea Lilith are un rol foarte important prin faptul ca aduce pe tema fascinatia fata de necunoscut, experiente majore ce pot crea amintiri marcante sau pot aduce in prim plan experiente din vietile anterioare.
Dar teroretizarea nu ajuta prea mult la identificarea acestor elemente pe tema. Uneori inclinatia spre ocultism vine din cele mai neasteptate locuri ale temei cu elemente foarte particulare. Practic orice planeta poate aduce la un moment dat o astfel de inclinatie daca pozitia in casa si zodie si daca legaturile cu alte planete sau elemente astrologice importante indica acest lucru.

Ai un nume foarte frumos si probabil stii deja ca vine din germana si insemna "valoros"... :wink:



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Iti multumesc!
PostPosted: Sun Aug 14, 2005 2:19 pm 

Joined: Sun Aug 14, 2005 12:03 pm
Posts: 19
Nu am stiut ca numele meu inseamna "valoros" in germana.
Iti multumesc pt. raspuns,ma fascineaza domeniul astrologiei, dar mi-am cam prins urechile.....
Am incercat sa descifrez cate ceva in harta mea,legat de perceptii, senzitivitate e.t.c. Am avut de copil vise aparte si nu numai(in copilarie am fost un copil f.interiorizat).De fapt am avut o copilarie f.chinuita, presarata cu agresivitati fizice si verbale (tata,suferind de o boala psihomotorie, in urma unei lovituri la cap)Asta ma facut sa-mi caut un echilibru in interiorul fiintei mele,fiindca in jurul meu nu am gasit un sprijin autentic,decat mai tarziu,in bunica mea , un om cu totul special si puternic spiritualizat,care mi-a insuflat directia in viata.Nu am mai intalnit un astfel de om(sau poate sunt subiectiva).Forta cu care a luat-o de trei ori de la 0 in viata,mi-a dat puterea de a trece peste toate greutatile vietii si de a vedea intotdeauna "partea plina a paharului"Ma cuprinde nostaliga....sa trec la ce am vrut sa spun.
In ultima perioada perceptiile mele parca s-au acutizat,am senzatii ciudate in prezenta anumitor persoane si nu stiu cu ce sa le asociez.Sa nu razi de mine,sunt o pers.echilibrata,uneori incerc sa trec peste ele dar ce te faci ca nu te lasa ele in pace?Daca ai timp (iarta-mi indrazneala) poate te uiti un pic pe harta mea.
Sunt un pic cam timida,dar asta numai in prima faza ,pana ma familiarizez. Sunt nascuta pe 18-06-1967 ora 2:00-2:15 am
Iti multumesc !



_________________
Bucurati-va de viata!
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Iti multumesc!
PostPosted: Sun Aug 14, 2005 2:53 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Image

Da este normal sa-ti prinzi urechile pt ca nu este chiar asa simplu sa descosi o astrograma, mai ales asa cum este a ta.
Sensurile ascunse ale temei tale ma fac pe mine sa cred ca esti o femeie emotiva, dar nu timida. Ai insa o fire puternica (Venus in leu pe IV) cu o mare capacitate de absorbtie energetica. De ce spun asta?
In primul rand avem o axa interceptata Berbec-Balanta cu 2 malefici pe ea Saturn si Marte care mai sunt si in opozitie, cu Luna pe ultimele minute din balanta si lilith in impulsivul semn al Berbecului pe casa XII. De asemenea avem un NS in casa VI conjunct cu Luna si guvernatorii celor doua case ce intercepteaza axa VI (Mercur) si XII (Neptun) in trigon pe semne de apa.
Asadar avem o casa IV aparent linistita cu venus puternica in Leu semn ca o femeie ti-a marcat copilaria si cum jupiter din IV ca guv VIII iti dau dreptate ca e vorba despre bunica ta; avem o casa VI marcata de planete individuale Luna si Marte ce indica o mostenire organica de la unul din parinti semnul unei afectiuni sau chiar un semn fizic (Mercur guv VI in rac semn ce leaga casele III-IV) si o casa a XII-a marcata de un agresiv Saturn in Berbec semn de interiorizare, repliere, schimbarea modului de a gandi in defavoarea ta, tendinta de autodistrugere prin izolare.
Daca luam in calcul conflictul creat pe VI - boala, limitare, restrictii materiale venit din faptul ca nevoile au fost totdeauna mai mari decat resursele si o tensiunea permanenta venita din necunoscut, casa XII cu lilith in berbec semn de deposedare agresiva de bunuri personale, energia personala, timpul rezervat tie etc si modul de raspuns eminamente emotional intelegem de ce structura ta energetica s-a axat pe absorbtie de energie.
Acum nu cred ca te ataca cineva in mod direct, nu cred ca vrea cineva acum, dupa ce ai incheiat un ciclu al lui saturn si ai trecut de jumatatea fazei ascendente a celuilalt ciclu, sa te agreseze cineva, sunt doar gandurile celorlalti pe care le percepi cu mare usurinta. Avem de-a face cu o medumitate dezvoltata pe restrictii. Atunci cand simti ca-ti lipseste ceva, atunci simti mai tare vibratiile celorlalti pt ca le atragi. Este un talent care trebuie controlat... altfel vei deveni o victima sigura al primului om care iti invata reactiile.
Nu incape indoiala ca esti un om rezistent, ca ai o fire puternica - asc in taur si un venus in Leu un saturn in Berbec... cred ca sunt multi oameni care se tem sa te priveasca in ochi... privirea ta are ceva speciala ce vine din emotiile pe care le simti, poate fi foarte ascutita sau foarte blanda...
Acum cand probabil multe dintre problemele de care mi-ai spus s-au dus iti pot recomanda sa iti observi mai bine emotiile si sa iti impui vointa asupra lor.


iar legat de nume... uite un link http://www.pruteanu.ro/9ultima/nume.htm



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: M-ai uimit!
PostPosted: Mon Aug 15, 2005 8:29 am 

Joined: Sun Aug 14, 2005 12:03 pm
Posts: 19
Ai dreptate!

Ai fost f.promt cu raspunsul.Iti multumesc f.mult!
Cum de ti-ai dat seama ca ochii mei au ceva special? Asa e! Toti cei care ma vad pt. prima oara sunt fascinati de ei.Am ochii mari caprui inchis aproape negrii cu gene lungi,cu tenta melancolica.O singura pers. mi-a spus ca uneori (cand ma supar) am privirea taioasa.
Cred ca exista cineva care deja imi cunoaste reactiile.Am sa intru in detalii ceva mai tarziu. Si daca esti de acord sa ma ajuti sa descalcesc putin evenimentele din ultima perioada(cam 1 an) care a fost f. grea pt. mine, si nu ma refer aici la partea materiala care este ok.E vorba de suflet,desigur.Relatia mea de acasa e cu susul in jos si as vrea sa stiu daca vina imi apartine.M-am uitat putin pe hartile noastre si se pare ca nu ne vom intelege in veci, poate doar sa ne toleram reciproc.Sunt mari diferente de mentalitate, de preocupari ,temperament e.t.c.
Se poate discuta si pe privat?
Am sa revin cu detalii despre mine pt. ca ceea ce mi-ai scris este real.

O zi buna iti doresc!



_________________
Bucurati-va de viata!
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: M-ai uimit!
PostPosted: Mon Aug 15, 2005 1:16 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Amalia wrote:
Se poate discuta si pe privat?


Se poate ... daca sunt aspecte pe care nu vrei sa le faci publice imi poti scrie la astrologro@yahoo.com si daca stiu si pot te voi ajuta...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Mutumesc frumos !
PostPosted: Mon Aug 15, 2005 10:35 pm 

Joined: Sun Aug 14, 2005 12:03 pm
Posts: 19
Va propun (daca se poate) o analiza a unei harti care mie mi se oare f. interesanta.Este tema unei fetite de 4 ani (mama colega de birou cu mine).Pe mine m-a surprins aglomerarea de planete in casa a 8-a. Conjunctii: Soare-Luna,Soare- Mercur,Soare Jupiter,Luna -Mercur, Luna-Jupiter,Mercur-Jupiter,Marte-Pluto-Kiron.Uranus fce trigon cu soare,luna,jupiter si mercur.Sunt si eu curioasa cum se interpreteaza.



_________________
Bucurati-va de viata!
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Am atasat si harta.
PostPosted: Mon Aug 15, 2005 10:47 pm 

Joined: Sun Aug 14, 2005 12:03 pm
Posts: 19
[img]http://img303.imageshack.us/my.php?image=achartraluca8um.gif[/img] Nu prea sunt familiarizata cu modalitatea de trimitere a unei harti,poate ma ajuta cineva.



_________________
Bucurati-va de viata!
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Mutumesc frumos !
PostPosted: Mon Aug 15, 2005 10:50 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Amalia, cred ca e mai bine sa postezi datele fetitei... o privire de ansamblu asupra temei ne poate ajuta mai mult in analiza...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Am revenit!
PostPosted: Mon Aug 15, 2005 11:14 pm 

Joined: Sun Aug 14, 2005 12:03 pm
Posts: 19
Cum adica atrag vibratiile celorlalti? Daca imi poti explica mai clar.Nu fac nimic in mod special. E adevarat ca ei vin spre mine, am multi prieteni iar la birou afara de cateva invidii marunte si inca cineva (despre care am sa-ti spun cate ceva asta ca tot ai ai spus ca as putea deveni victima primului om care imi va invata reactiile) in rest sunt simpatizata si bine vazuta.
Kironul ala in casa a 12-a si fortuna pe MC nu ma ajuta cu nimic?
M-ai cam speriat cu boala aia ascunsa, boala tatei nu se mosteneste genetic (si ar fi aparut pana acum) mama sufera de inima (sper sa nu fie) si a avut o operatie de ulcer.Ce-i drept o mostenesc in afectiuni ale aparatului circulator.In rest ,nu stiu!
Pana acum 5 ani am fost o pers. f. interiorizata eu am perceput aceasta interiorizare ca un blocaj,,dar eu zic ca am scapet de problema asta.Cred chiar ca am trecut in extrema cealalta si nu stiu cat de bine este.

Multumesc!



_________________
Bucurati-va de viata!
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Cum sa postez?
PostPosted: Mon Aug 15, 2005 11:17 pm 

Joined: Sun Aug 14, 2005 12:03 pm
Posts: 19
Poate imi dai o mana de ajutor, nu stiu cum sa postez harta.



_________________
Bucurati-va de viata!
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Cum sa postez?
PostPosted: Mon Aug 15, 2005 11:37 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Amalia wrote:
Poate imi dai o mana de ajutor, nu stiu cum sa postez harta.


Ok este destul de simplu... in primul rand imagine nu trebuie sa fie mare, max 100 kb. Dupa ce faci uploud pe http://imageshack.us alegi Hotlink for forums (1) si il inserezi in caseta de raspuns, acolo unde scrii mesajul... la postare el se va incarca...

Cat despre faptul ca atragi totul din jurul tau nu ar trebui sa fie o surpriza pt tine... Esti apeciata acesta este un lucru minunat dar trebuie sa te gandesti ca acest proces poate fi si invers, sa te incarci cu tristetile altora si sa nu intelegi cum are loc acest proces. Daca intelegi acest mecanism atunci este relativ simplu...
Cat despre mostenire, tu ar trebui sa stii mai bine ce ai depasit si ce nu... eu insa inclin sa-ti dau dreptate ca avand o tema incarcatat e mare lucru ca ai asa un moral ridicat, ceea ce indica faptul ca ai constientizat si depasit unele probleme... cu atat mai mult ar trebui sa iei in serios magentismul pe care-l ai asupra celorlalti pt ca depasit o probleme creste magnetismul planetelor in actiunile personale. Este ca si cum ai invatat o noua serie de formule la matematica si treci la exercitii cu alt grad de dificultate.
Nu ai de ce sa te sperii..
Sprijinul pe care ti-l da chiron pe XII este cel al memoriei... el te ajuta sa te intorci in trecut si sa te linisteti sa intelegi experientele pe care le-ai avut... Saturn si lilith sunt prea puternici acolo, iar chiron nu ii poate domina. Asta inseamna ca atunci cand iti amintesti ceva intai iti vine in minte un conflict, o trauma si apoi incerci sa intelegi utlitatea si sa acorzi celorlalti circumstante atenuante... deoamdata atat inteleg eu din rolul lui chiron pe XII...



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject: Sper ca harta e ok!
PostPosted: Tue Aug 16, 2005 12:27 am 

Joined: Sun Aug 14, 2005 12:03 pm
Posts: 19
Ai dreptate! Nu e o surpriza.Mi-am dat seama si singura ca ma incarc cu tristetile altora si nu numai .Dar cum de ti-ai dat tu seama? Si problema e ca le aduc si acasa.
DA! am depasit multe probleme,norocul meu a fost ca am avut o bunica,care m-a pregatit temeinic pt.viata, ( a studiat psihologia ca sa-l poata ajuta pe tata) a plecat dintre noi dar o visez cand am o problema mai grea de rezolvat.Apropos! vreau sa incep psihologia,crezi ca am inclinatii?Mai mault pentru mine ca am o meserie frumoasa,imi place mult ceea ce fac desi nu am crezut vreodata ca ma voi impaca asa de bine cu pc-ul,avand in vedere ca am facut pictura pana acum 2 ani.
Acum 6-7 ani, in urma unei probleme de sanatate mi-am schimbat total stilul de viata si modul de a gandi.Am avut si o intalnire aparte cu un adevarat calugar ,am inceput sa-mi pun intrebari,sa citesc mult Osho,Aivanhov,Bioterapie, Raiki,Radiestezie e.t.c. Am inceput un intreg proces de reabilitare a propriei pers. pe noi coordonate.Incet,incet au inceput sa se vada si rezultatele.Am sa revin, ca baiatul meu ma preseaza sa inchei,are intalnire pe chat.(are16 ani)

Multumesc mult,mult pentru tot! Nu cred ca am intrat intamplator pe sit-ul tau.



_________________
Bucurati-va de viata!
Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 13 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group