It is currently Fri Mar 29, 2024 2:16 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: Un profan în ale astrologiei va cere ajutorul
PostPosted: Fri Aug 19, 2005 3:27 pm 

Joined: Fri Aug 19, 2005 3:08 pm
Posts: 2
Salutari tuturor,
Sunt Do si sunt fascinata de astrologie. Trebuie insa sa va marturisesc ca, desi am aceasta pasiune, n-am reusit sa ma initiez (spre rusinea mea fireste, si poate din cauza - prefer totusi formularea GRATIE :lol: - zodiei mele, respectiv GEMENI, care mi-a dat dar nu mi-a pus si in traista. :oops: Adicatalea, curiozitate berechet, dor de duca înspre ale stiintelor (oculte si nu numai), dar nu si perseverenta (sau constanta) pentru a duce la bun sfarsit un lucru. În "nemernicia mea" am deschis cu mare curiozitate carti, mi-am dorit sa le patrund...dar cum sa se întample asta cand o alte doua carti ma asteptau sa le descopar "în fuga"?!...blestem si deliciu al vietii mele. Rezultatul: un om care traieste cu frustrarea si visul de a "vorbi si întelege" limbajul minunat al stelelor (sic!).
Va scriu pentru a va ruga sa-mi fiti aproape voi, cei ce-l stapaniti, si sa îmi spuneti mai mult despre mine (10.06.1975, Bucuresti, ora nasterii 06.30).
Va multumesc pentru întelegere si astept raspunsurile voastre.


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 19, 2005 9:30 pm 

Joined: Fri Aug 05, 2005 2:03 pm
Posts: 14
Location: Cta/Buc
Buna, Do!

Este interesant mesajul tau si am sa-ti raspund, dar nu in calitate de astrolog.

E bine ca esti interesata de stiintele asa-numite oculte. Asta arata ca ai depasit intr-o anumita masura conditionarile fizice. Totusi, mesajul tau mai arata ceva: faptul ca ai tendinta de a considera intelepciunea ca fiind cel mai de pret lucru pe care il poti avea. Foarte probabil ii dispretuiesti pe prosti, si mai probabil ii invidiezi pe cei ce stiu mai multe ca tine. Ajungi chiar sa te autoblamezi ca nu ai fost in stare de a invata lucruri pe care altii le invata foarte usor.
Aici apare problema si este numita aconcorare in intelepciune. Cat timp vei intelege ca intelepciunea ti-e data de Dumnezeu si ca toti oamenii sunt egali, indiferent de conditia lor, vei primi intelepciunea ca pe ceva normal. Cand vei incepe sa te consideri deasupra celor din jur din cauza cunostintelor acumulate si vei cauta sa-ti maresti volumul de cunostinte cu orice pret, aceasta intelepciune va reprezenta pentru sufletul tau o amenintare si nu-ti va da voie sa o asimilezi.

A, da, si inca ceva: nu are rost sa dai vina pe zodie; ea nu reprezinta altceva decat modul in care te-ai format de-a lungul existentelor anterioare. Nu are rost sa spui ca esti duala din cauza zodiei tale, ci ca esti duala din cauza ca asa te-ai format tu. Astrologia nu vine decat sa confirme ceea ce esti si nu sa-ti spuna ca esti asa din cauza ca soarele se afla in constelatia nu stiu care in momentul nasterii.



_________________
In vremuri de mult apuse, oamenii nu vorbeau mult de teama ca nu o sa-si poata acoperi cuvintele cu fapte.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: Un profan în ale astrologiei va cere ajutorul
PostPosted: Sat Aug 20, 2005 11:08 pm 
Admin
User avatar

Joined: Tue Jul 19, 2005 8:15 pm
Posts: 2232
Location: Barlad
Image

Nu exista nici o indoiala ca tema ta este foarte inselatoare si ar putea pacali foarte tare daca nu am lua in calcul majoritatea elementelor astrologice din tema intr-un tot unitar si am interpreta singular planetele.
Cojunctia Soarelui cu Mercur este in cazul tau o calitate desi in majoritatea situatiilor retrogradatia lui mercur este defectuoasa. Gingasia pe care o afiseaza limbajul tau este o boare firava ce ascunde in spatele ei un temperament puternic, o fire vulcanica, imbatabila, capabila de manii puternice atunci cand nu isi gaseste locul in grupul pe care il vizeaza. Ai o memorie selectiva cu totul speciala, de parca are propria ei indentitate. Poti tine minte detalii din trecut cu o fidelitate atat de mare incat daca inchizi ochii vezi ca un film si poti uita lucruri banale de exemplu de ce te-ai dus in cealalta camera, cum il chema pe cel mai bun prieten al tau s.a.m.d.
Saturn in casa I in Rac, cu Racul pe ascendent si Luna in Gemeni iti da o infatisare copilaroasa, inocenta, cu fizic firav ce da impresia ca este sesibil la toate. Saturnul de e ascendent te face insa puternica, si , culmea, rezistenta. Chiar daca Luna este in XII cu Soarele, Mercur cu mersul sau retrograd se comporta ca o bariera... Ai o minte foarte puternica si negatia raului, a ghinionului la tine chiar fucntioneaza...
Nu ai cum sa nu fii pasionata de astrologie cu Uranus retrograd pe o casa a V-a, ce ii da lui venus din leu puternice nostalgii ale puterii. Puterea este cel mai important lucru de care iti amintesti. Structura ta emotionala respinge tot ceea ce implica slabiciune si, culmea, la tot pasul te intalnesti cu ea. Oamenii au incredere in tine si parca ii hipnotizezi de-ti povestesc toate... iti si place sa vorbesti mult, vrute si nevrute de aceea nu te deranjaza, decat cand isi plang de mila...
Ascendentul in rac in loc sa te faca sa dramatizei te face sa privesti viata cu maturitate. lasi impresia de persona superficiala, ce trece prin viata ca rata pe apa... dar cand se trezeste "monstrul" din tine vai de cei care te-au subestimat.
Viata ta este parca un joc de putere, trebuie sa inveti sa folosesti puterea pt a da putere celorlalti... asta pt a combate un gen de individualism, jovial, alunecos, poate chiar sarcastic uneori.
Esti un om deosebit, care se bucura si sare intr-un picioar chiar daca este legat la ochi... o calitate ce pe tema ta nu vine din naivitate, ci dintr-un trecut in care ai lucrat cu energia - cu energia gandului.



_________________
Gheorghitã COSER (www.coser.ro)
Image
Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Aug 22, 2005 11:13 am 

Joined: Fri Aug 19, 2005 3:08 pm
Posts: 2
Draga Coser,

Iti multumesc din suflet pentru raspuns. Trebuie sa marturisesc ca l-am asteptat cu mare nerabdare si ca, în ciuda faptului ca stiu ca astrologia este o stiinta exacta, nu pot sa nu ma minunez de fiecare data cand ii descopar exactitatea.

Numai adevar în spusele tale : de la înfatisarea copilaroasa pe care intr-adevar o posed (în ciuda acelor 30 de ani pe care ii declar cu o placere apreciata de anuturaj drept masochista) pana la memoria detaliului nesemnificativ (pot enumera, de exemplu, fara dificultate numele, prenumele si asezarea în banca a colegilor pe care i-am avut din clasa I pana la cei de facultate).

Imi permit insa sa nuantez o parte din spusele tale, fara a spune ca nu ai avut dreptate : e foarte adevarat ca nu imi place prostia. Nu stiu daca ii dispretuiesc constient pe cei care ii fac dovada, cert e insa ca nu mi-i fac prieteni. Prin urmare ar fi aproape inutil sa spun cat admir inteligenta si n-are rost sa ma ascund, spunand ca nu o doresc în preajma mea. Invidia n-am cunoscut-o inca…
DA, pentru mine cunoasterea este capitala si DA, are o legatura logica cu un anumit soi de putere, pe care de altfel ne-o confera.

Revenind la harta mea astrala, as îndrazni sa aduc o completare în ceea ce-l priveste pe Mercur retrograd : îmi e si nu imi e « prieten », în sensul ca e adevarat ca , asa cum ai spus tu, sub aparenta mea fragila se ascunde o fire vulcanica, dar îmi pune totusi bete în roate în ceea ce priveste exprimarea orala : ma penalizeaza cand ma exprim, in sensul ca deseori cad într-o balbaiala penibila, nu pentru ca nu as avea ganduri sau idei pertinente pe care sa le exprim ci pentru ca sunt o mie, iar vorbirii ii este greu sa tina pasul. Ceea ce e poate parea ciudat e faptul ca îmi iubesc nespus zodia si asta nu în urma unei judecati de valoare în detrimentul celorlalte. Si mai ciudat este ca am o pasiune (sper ca e reciproca :D ) pentru Marte. N-as sti sa spun de ce ...

Mergand mai departe cu analiza hartii mele astrologice, as avea niste întrebari :
- din putinele mele lecturi am aflat ca o aglomerare a planetelor pe casa a XII este un indiciu cu privire la o karma îndatorata. E adevarat ? Daca da, ce semnificatie ar avea configuratia de pe harta mea natala ?
- observ de asemenea multe planete retrograde (Mercur în casa a XII a, Pluto în casa a IV,Uranus în casa a V a, Neptun în casa a VI a). Faptul ca sunt asa numeroase are vreo relevanta ?
- ce-mi puteti spune despre acel Kiron în casa a XI si unde as putea sa gasesc mai multa documentatie despre el ?
- Pluto retrograd în casa a V a indica intr-adevar conflicte cu parintii ?
Dupa cum vezi , draga Coser, dorinta mea de cunoastere e mare
:oops: dar, în speranta ca nu v-au suparat curiozitatile mele si ca le veti da curs, schimb iar statului: în asteptare !
Toate cele bune,
Do


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group