It is currently Thu Mar 28, 2024 4:48 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 44 posts ] 
Author Message
 Post subject: planete retrograde
PostPosted: Tue Aug 01, 2006 6:15 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
Daniela wrote
Quote:
planetele retrograde
Saturn retrograd in Pesti

persoana considera ca necazurile ei sunt mai mari decat ale altora si tinde sa scurme in ranile vechi mult timp dupa ce ele s-au inchis. lipsita de incredere in sine, e foarte tentata sa fuga de viata. forta de care are nevoie pentru a se exprima creativ ii vine de cele mai multe ori de la ceilalti. dar mai mult decat de aprobarea celor din jur, doreste sa simtă senzatia interioară a propriei valori.
nefiind din categoria celor care se arunca cu capul inainte in viata, in tinerete tinde sa fie foarte timida. pe masura ce devine adulta, incepe sa tisneasca in el o putere interioara care vine din esenta inimii sale.
parte din viata sa se bazeaza pe realitatea vietii actuale, dar mare parte din fiinta sa interioara s-a format deja in cursul incarnarilor precedente. a dus pana la capat si a trecut de multe dintre probele cu care altii abia acum se confrunta. in consecinta, lipsei de incredere in sine pe care a trait-o in tinerete ii va lua locul o profunda cunoastere interioara pe masura ce intra in contact cu sufletul sau.
persoana se bazeaza pe forta interioara pe care o poseda pt a actiona in lumea externa. are o mare forta spirituala si trebuie sa incerce sa nu fie agresiv pt a-si demonstra sie insasi cat valoreaza. mare parte din intelegerea de care da dovada nu este de ordin verbal. nu vorbeste niciodata despre modurile in care ii poate ajuta pe ceilalti. poseda darul ghidarii interioare pe care l-a acumulat in vietile trecute si acesta constituie acum sursa celei mai mari parti a potentialului sau creativ.


foarte interesant daniela :)

ciudat este ca ma regasesc in descriere. eu am saturn in pesti in casa 10.dar nu este retrograd.

m-ar interesa influienta lui mercur. la nasterea mea a fost retrograd. si face o conjunctie de 5° cu soarele.
este deja combust?. Mihnea zicea ca pina la 17°???
si nu ma pot lamuri daca este inainte sau dupa soare? pe mercur il am la 27°in pesti (in casa 10) .iar soarele
3° in berbec.

+ uranus,pluto,neptun, si nn sint in tema mea natala retrograde.
cine imi poate oferi citeva informatii?

Laura 24.03.1966 Viseu de Sus ora 10.37

:oops: multumesc

laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Aug 01, 2006 8:46 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Image


Aceasta este harta ta; Mercur se afla in spatele Soarelui ca si planeta "bodyguard" si joaca un rol important in complexitatea personalitatii tale. Retrograd fiind, problemele tale sunt legate de comunicare, poate ai o prudenta mai mare sau excesiva vis-a-vis de cei din jurul tau pe care ii percepi intr-un mod aparte. Te intalnesti cu situatii similare din vietile anterioare si ai posibilitatea sa repari anumite greseli. Trebuie sa-ti dezvolti sentimentul competentei tale mentale si astfel vei avea o mai mare siguranta in tine.
Cu NN in Taur si casa XII se poate spune ca ai o karma nu tocmai usoara; pentru viata aceasta ti-ai programat sa renunti la patimi si goana dupa putere; te-ai nascut pentru a fii un sprijin pentru ceilalti iar ca sa iti gasesti linistea sufleteasca este necesar sa-ti stapanesti instinctele si sa duci o viata ordonata. Existenta aceasta te va incerca cu ceva suferinta, poate chiar boli dar poti depasi aceasta karma prin suferinta si acordarea unei mari importante vietii spirituale si emotionale.

Toate cele bune!
Ina


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Aug 01, 2006 9:02 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
[quote="ina22us

Mercur se afla in spatele Soarelui ca si planeta "bodyguard" [/quote]

buna, buna

pentru moment o precizare: planeta scut sau "bodyguard" cum ii zice ina nu este dupa soare, ci inaintea soarelui prin grade si semn (altfel n-ar mai scut, paza sau cercetas, cum i s emai spune :wink: ).

laura, saturnul tau n-a devenit retrograd deloc de la nasterea ta pana acum?


Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Aug 01, 2006 9:18 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Daniela, nu e zis de la mine, asa am gasit in carte ca sunt considerate planete "bodyguard" acele planete care se afla fie in fata fie, in spatele Soarelui la o distanta de 8 grade; in cazul acesta sunt 6 grade. Ne putem lamuri asupra acestui aspect apeland la alte pareri.

Ina


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Aug 01, 2006 9:23 pm 
User avatar

Joined: Tue Nov 22, 2005 6:00 pm
Posts: 158
Location: Iran
Laura ,

Vin si eu cu unele completari .

Mercur R in pesti . Teama ta de comunicare provine din faptul ca ai perceptii subtile intense pe care ceilalti nu le pot sesiza si iti este frica sa nu te considere anormala sau bolnava iar de multe ori poti recurge la minciuni pt a te putea proteja .In general persoanele pe care le simti materialiste nici nu se pot apropia de tine .Te simti inteleasa mai mult de nativi din zodiile de apa in special pesti si scorpioni , mai putin cei din rac .Esti foarte sensibila si emotiva si ai momente cind poti ajunge la disperare .Pt ca sa te poti elibera de aceste momente va trebui sa comunici cu cei din jur pt a te face inteleasa ,dar este destul de greu pt ca tu tocmai acest lucru nu-ti doresti .Te simti mult mai bine comunicind prin scris .Ar trebui sa incerci sa asculti si durerile celorlalti fara sa astepti intr-un fel sa fii compatimita .

In casa X ti se cere sa te angajezi cu toata responsabilitatea pt a rezolva chestiuni legate de administratie sau sociale ,de obicei acolo unde iti desfasori activitatea .Va trebui sa inspiri incredere, sa fii onesta chiar daca vei avea de pierdut in relatiile cu oamenii .Trebuie sa fii intelegatoare si comunicativa si este posibil sa ai o ,,corijenta karmica " legata de unul dintre parinti provenita din vietile anterioare .



Annahita


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Aug 01, 2006 11:05 pm 
User avatar

Joined: Tue Nov 22, 2005 6:00 pm
Posts: 158
Location: Iran
Planetele -Bodygurd - reprezinta acele planete care ,fiind situate in preajma soarelui ,fie in ,,fata " fie in ,,spate ",joaca un rol important in complexitatea personalitatii individului ,prevenind mutatiile ce se pot ivi pe tot parcursul vietii .

Planetele din ,,fata soarelui " joaca un rol triplu in evolutia personalitatii individului .

Avertizeaza in cazul aparitiei NN sau NS , fapt ce genereaza un moment de fatalitate (Liber Arbitru nul ),legat de intelegerea propriei meniri .

Planetele din ,,spatele soarelui " joaca un rol dublu in evolutia personalitatii individului .
Avertizeaza asupra iminentei conjunctii a Soarelui cu planeta (elementul karmic ) aflat in tranzit direct si ...care vine din urma .Reflecta schimbarea de atitudine dinaintea afectarii personalitatii individului .


Eu sint de acord cu ce a spus Ina .


Annahita


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Tue Aug 01, 2006 11:52 pm 
User avatar

Joined: Tue Nov 22, 2005 6:00 pm
Posts: 158
Location: Iran
Laura ,

Uranus r un fec . iti da o mare dorinta de a clasa ,de a ordona tot ce este legat de tine si de lumea ta interioara si exterioara( mostenita din vietile anterioare ).Esti foarte clara in ceea ce vrei , si iti dai seama imediat daca scopul precis pe care il ai de atins il poti atinge mai curind sau mai tirziu .Insa ,nu prea ai rabdare sa astepti .In schimb ai o mare putere de munca . Lectia karmica este sa accepti ca toti oamenii trebuiesc respectati chiar daca nu au puterea ta de munca .
in casa 4 -In vietile trecute ai fost privata de libertate si nu ai avut o familie normala .Ai avut probleme in a te adapta in viata de familie .Acum ai dificultati cu parinti si nu vrei sa renunti sub nici o forma la libertatea ta .Multi prieteni care iti vin in casa este posibil sa te impiedice la o viata normala de familie ..
O obligatie karmica este sa-ti ajuti parinti si familia in momentele cele mai dificile . Lectia karmica consta in a-ti gasi partenerul care sa inteleaga ca independenta ta este mai importanta decit orice dar si tu la rindul tau trebui sa intelegi ca independenta partenerului in anumite sectoare este mai importanta.


Annahita


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Aug 02, 2006 1:51 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
:) :) :)

va multumesc din inima... :oops:
annahita ai pus exact punctul pe rana
:oops:

Quote:
Teama ta de comunicare provine din faptul ca ai perceptii subtile intense pe care ceilalti nu le pot sesiza si iti este frica sa nu te considere anormala sau bolnava iar de multe ori poti recurge la minciuni pt a te putea proteja


lucrez ca asistent savant . si imi cade tare greu sa explic perceptile mele oamenilor mei din jur.
astia sint in stare sa stringa bani sa ma trimita la psihoterapie :lol:
dupa ei nimic nu este existent ce nu se poate constata intr-un laborator.

Quote:
Trebuie sa fii intelegatoare si comunicativa si este posibil sa ai o ,,corijenta karmica " legata de unul dintre parinti provenita din vietile anterioare .


:cry: din pacate da..si aici ai perfecta dreptate. ..

ce sa mai spun si uranus retrograd si-a pus amprenta totala in viata mea..

Quote:
ina22us


multumesc mult..acum am inteles ca mercur este retrograd si dupa soare ca bodygard :)
daca mercur este dupa soare, este omul mai putin inteligent?


va multumesac inca odata ..

laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Aug 02, 2006 2:31 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
pentru daniela:
Quote:
laura, saturnul tau n-a devenit retrograd deloc de la nasterea ta pana acum?


:oops: :oops: :oops: habar nu am..


laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Aug 02, 2006 3:25 pm 
User avatar

Joined: Tue Nov 22, 2005 6:00 pm
Posts: 158
Location: Iran
Quote:
daca mercur este dupa soare, este omul mai putin inteligent?




Sincer ,eu chiar nu stiu si nici nu mi-am pus aceasta intrebare . :(

Dar sa continuam cu neptun retrograd .Observ ca se afla pe cuspida casei VI , imi este destul de greu sa-l incadrez ,dupa ora afisata de tine cred ca este rectificata si atunci se ia pe casa VI .

Neptun R este un indiciu ca in vietile anterioare ai muncit mult pt a ajunge la un anumit nivel spiritual obtinind perceptii f puternice dar din pacate te-ai folosit de aceste capacitati impotriva celorlalti intr-un mod egoist facind mult rau .
Aceste perceptii ti se dau si in aceasta viata si trebuie sa demonstrezi ca acum le vei folosi in mod constructiv ,punindu-le in slujba celor care au nevoie de ajutor .

Cu Neptun R in scorpion si din cite vad si bine aspectat poti percepe corect planul subtil ,stii cum se vor petrece lucrurile si poti schimba f usor directia evenimentelor .Daca in trecut te-ai folosit de aceasta forta de care dispui intr-un mod egoist distrindu-te ,acum bineinteles ca vei fi reexaminata la acest capitol .Forta mentala de care dispui este f mare si va trebui sa ai grija sa nu faci greseli .Trebuie sa inveti sa-ti controlezi impulsurile si sa-ti folosesti capacitatile ajutindu-i pe oameni .Ar fi bine sa nu te erijezi in postura de judecator .
In casa VI -In trecut ai beneficiat de o forta mentala si bioenergetica mare pe care ai folosit-o vindecind oamenii .Greseala pe care ai facut-o atunci a fost ca nu ai asteptat sa ti se ceara ajutorul si de multe ori ai actionat prin metode subtile chiar impotriva vointei lor . Ai tendinta de a crede ca poti decide ce e bine si ce e rau pt ceilalti .Ti se cere sa nu mai faci bine cu forta .Chiar daca esti impulsionata de idealuri nobile si vrei sa-i ajuti f mult pe oameni trebuie sa o faci respectind moralitatea si codul deontologic ezoteric .

Pluton retrograd iti cere sa fii interesata de transformarile interioare si nu de cele exterioare .
Pluton retrograd este un indiciu al reintilnirii cu persoanele cele mai apropiate din viata trecuta .Pluton indica o greseala facuta la nivel de vointa ,deci cei care au fost afectati de manifestarea gresita a vointei tale in trecut pot aparea acum in jurul tau platindu-si datoriile karmice . Primele elemente care trebuiesc invatate atunci cind apare pluton retrograd sint toleranta si dialogul .
Cu Pluton R in fecioara se pare ca nu ai prea multa vointa si chiar iti este frica sa ti-o manifesti . Vrei sa ajuti , sa perfectionezi societatea dar iti lipseste curajul de a-ti expune ideile . Trebuie sa-ti manifesti curajos vointa ,sa-ti prezinti planurile cu mult curaj bazindu-te pe argumente stiintifice .

in casa IV ai o karma destul de grea .Iti vei intelege familia cu mare greutate (vezi neintelegerile din vietile trecute ).Trebuie sa-ti intelegi misiunea de parinte dar in acelasi timp sa fii de ajutor parintilor tai in special cu unul dintre ei care i-ai facut multe greutati ,,alta data ". Daca nu-ti vei intelege aceasta misiune poti avea mari dificultati cu partenerul (divort ) sau litigii ( se poate ajunge la batai sau rezolvari obligatorii la nivelul unui organ justitiar ).


Annahita


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Aug 02, 2006 5:55 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
Quote:
annahita
in n casa IV ai o karma destul de grea .Iti vei intelege familia cu mare greutate (vezi neintelegerile din vietile trecute ).Trebuie sa-ti intelegi misiunea de parinte dar in acelasi timp sa fii de ajutor parintilor tai in special cu unul dintre ei care i-ai facut multe greutati ,,alta data ". Daca nu-ti vei intelege aceasta misiune poti avea mari dificultati cu partenerul (divort ) sau litigii ( se poate ajunge la batai sau rezolvari obligatorii la nivelul unui organ justitiar ).



nu stiu ce i-am facut dar pot sa-ti spun ca am platit.. :?
acum ne-am iertat una pe alta si sper ca am incheiat acest capitol :)


casa IV are mai mult de a face cu prima mea familie..adica parinti..frati

casa V incadreaza copii mei? nu?

multumesc annahita pentru efortul tau.. :oops:
a fost super interesant..

laura :)


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Aug 02, 2006 6:29 pm 
User avatar

Joined: Tue Nov 22, 2005 6:00 pm
Posts: 158
Location: Iran
Laura ,

Quote:
nu stiu ce i-am facut dar pot sa-ti spun ca am platit..




Te cred .Stiu cum e cu planetele prin casa 4 si cu karma familiala .

Si nici nu trebuia sa fi facut ceva acum , ni se plateste ce am facut in alta viata cind si noi probabil am facut destul rau parintilor nostri . Stii cum e , Cauza si Efect .
Quote:
casa IV are mai mult de a face cu prima mea familie..adica parinti..frati

Casa IV reprezinta unul dintre parinti si caminul . Fratii tin de casa III .
Casa V printre altele reprezinta si copiii . Ea mai reprezinta si primul copil ,pt al doilea te uiti la casa VII .

Quote:
multumesc annahita pentru efortul tau..


Nu a fost nici un efort Laura , ma bucur ca ti-am fost putin de ajutor . :D

Toate cele bune !

Annahita


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Aug 02, 2006 6:32 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
[quote="Laura:)
daca mercur este dupa soare, este omul mai putin inteligent?

laura[/quote]

draga mea laura,

nu cred ca daca mercur este dupa soare omul e mai putin inteligent. cand cartile (alea pe care le citesc eu) vorbesc de conjunctia celor doua planete, nu spun ca mercur trebuie sa fie in fata sau in spate... pe de alta parte, asa cum ne explica ghiorghita, dintre toate planetele, doar mercur poate fi considerat ca e combust de soare, celelalte planete nu, nici in situatia in care sunt strans conjuncte cu el.

nu stiu de ce ti se potriveste interpretarea lui saturn retrograd in pesti. si mie mi se intampla uneori sa ma recunosc in interpretarea unor pozitii planetare care nu se regasesc in astrograma mea. poate ne lamureste ghiorghita, sau cineva mai avansat ca noi in studiul astrologiei.
m-am uitat in efemeride si, daca facem progresiile, saturnul tau nu devine retrograd intr-o perioada care poate fi echivalenta cu durata unei vieti normale.


Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Aug 02, 2006 6:43 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
hallo daniela :)

Quote:
nu cred ca daca mercur este dupa soare omul e mai putin inteligent. cand cartile (alea pe care le citesc eu) vorbesc de conjunctia celor doua planete, nu spun ca mercur trebuie sa fie in fata sau in spate... pe de alta parte, asa cum ne explica ghiorghita, dintre toate planetele, doar mercur poate fi considerat ca e combust de soare, celelalte planete nu, nici in situatia in care sunt strans conjuncte cu el.


bine..eu am citit undeva..ca conjunctia dintre soare si mercur duce la capacitate mare mentala.
numai daca este dupa soare ..nu are efectul asa mare.

mercur combust este la trei grade de soare..nu?

Quote:
nu stiu de ce ti se potriveste interpretarea lui saturn retrograd in pesti. si mie mi se intampla uneori sa ma recunosc in interpretarea unor pozitii planetare care nu se regasesc in astrograma mea


eu il am pe saturn in pesti..numai ca nu este retrograd..nu poate fi asta cauza?

merci pupi
:wink:

laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Aug 02, 2006 6:53 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
ina22us wrote:
Daniela, nu e zis de la mine, asa am gasit in carte ca sunt considerate planete "bodyguard" acele planete care se afla fie in fata fie, in spatele Soarelui la o distanta de 8 grade; in cazul acesta sunt 6 grade. Ne putem lamuri asupra acestui aspect apeland la alte pareri.

Ina


ina, eu ma refeream in acea fraza doar la faptul ca folosesti o denumire pe care nu am mai intalnit-o pana acum... :)

daca ma uit insa si la definitie, incep sa ma intreb daca vorbeam de acelasi lucru... :roll:

eu ma refeream la planeta scut.
acum multi ani, cand am citit prima oara despre ea, am aflat ca planeta scut sau cercetas este acea planeta aflata inaintea soarelui in ordinea semnelor, sau planeta aflata in urma soarelui, in aceeasi zodie cu el... aceasta planeta este ca un filtru prin care ne percep ceilalti - semnifica modul in care ne vad ei, nu neaparat cum suntem noi.

definitia ta vorbeste despre planete aflate strict intr-un orb de 8 grade, ceea ce nu mi se pare a fi acelasi lucru.

si imi vin in cap fel de fel de situatii:

1. daca avem 2 planete incadranu-se in orbul de 8 grade, dar cea din spate e mai aproape de soare decat cea din fata, o iei pe ea "bodyguard"? sau avem 2 bodyguarzi??? interesant e ca in tema laurei si marte, aflat in spatele soarelui, se incadreaza in orbul de 8.... :wink:

1. daca nu avem planete care sa se incadreze in acest orb, si nici macar in acelasi semn si casa cu soarele, cum gasim "bodyguardul" dupa definitia ta?
de exemplu, eu consider ca planeta mea scut este neptun, aflat la 53 de grade in fata soarelui, nu mercur, aflat la 17 grade dupa soare (in alta zodie).

voi ce parere aveti? :)


Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Aug 02, 2006 7:26 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
annahita wrote:
Planetele -Bodygurd - reprezinta acele planete care ,fiind situate in preajma soarelui ,fie in ,,fata " fie in ,,spate ",joaca un rol important in complexitatea personalitatii individului ,prevenind mutatiile ce se pot ivi pe tot parcursul vietii .

Planetele din ,,fata soarelui " joaca un rol triplu in evolutia personalitatii individului .

Avertizeaza in cazul aparitiei NN sau NS , fapt ce genereaza un moment de fatalitate (Liber Arbitru nul ),legat de intelegerea propriei meniri .

Planetele din ,,spatele soarelui " joaca un rol dublu in evolutia personalitatii individului .
Avertizeaza asupra iminentei conjunctii a Soarelui cu planeta (elementul karmic ) aflat in tranzit direct si ...care vine din urma .Reflecta schimbarea de atitudine dinaintea afectarii personalitatii individului .


Eu sint de acord cu ce a spus Ina .


Annahita


buna, annahita

iti multumesc pentru paragraful pe care l-ai redat, pentru ca mie mi se pare ca se face lumina.
eu inteleg din el ca "planeta bodyguard" nu este este "planeta cercetas" sau "scut" sau "guiding planet" cum se numea in interesantul material pe care ni l-a semnalat mihnea acum cateva luni, in care planetele retrograde sunt numite si "orientale".
iata cum vad eu situatia:

-planeta cercetas e una singura, in fata soarelui, sau in spatele lui dar obligatoriu in acelasi semn. in textul tau se vorbeste de mai multe planete, toate planetele aflate in imediata apropiere a soarelui.

-daca planeta scut e un filtru al personalitatii, plantele bodyguard par sa joace un rol important in, citez, "complexitatea personalitatii individului".

-planetele bodyguard sunt interpretate in functie de pozitia fata de soare - cele din fata au o semnificatie, cele din spatele soarelui alta. planeta scut se interpreteaza doar in functie de semnul si casa pe care le ocupa.

asa inteleg eu lucrurile. tu ce crezi?

daca esti amabila, spune-mi, te rog, numele lucrarii sau site-ului de unde ai reprodus paragraful. este foarte interesant si as vrea sa-l citesc in intregime. multumesc.


Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Aug 02, 2006 7:38 pm 
User avatar

Joined: Tue Nov 22, 2005 6:00 pm
Posts: 158
Location: Iran
Daniela ,

Quote:
daca esti amabila, spune-mi, te rog, numele lucrarii sau site-ului de unde ai reprodus paragraful. este foarte interesant si as vrea sa-l citesc in intregime. multumesc.




Iti voi spune numele lucrarii . Astrologia sfirsitului de mileniu - Gabriel Mihailovici


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Aug 02, 2006 7:56 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
annahita wrote:
Daniela ,

Quote:
daca esti amabila, spune-mi, te rog, numele lucrarii sau site-ului de unde ai reprodus paragraful. este foarte interesant si as vrea sa-l citesc in intregime. multumesc.




Iti voi spune numele lucrarii . Astrologia sfirsitului de mileniu - Gabriel Mihailovici


multumesc.
pana dau eu de ea poate ma ajuti tu sa inteleg daca este vorba de una si aceeasi planeta sau nu. deja sunt curioasa :wink:


Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Wed Aug 02, 2006 8:54 pm 
User avatar

Joined: Tue Nov 22, 2005 6:00 pm
Posts: 158
Location: Iran
Daniela ,

Mihailovici numeste planete bodyguard planetele care se afla intr-o parte sau alta a soarelui la o toleranta de maxim 8 gr .Efectul cel mai important il are planeta cea mai apropiata de soare .
Ciuperca spune ca planeta care se ridica inaintea soarelui la nastere este planeta scut ( sau astrul cercetas ) iar noi sintem perceputi in general prin aceasta planeta .
Din cite observ fiecare autor se refera la cu totul altceva .Deci planeta scut cu planeta bodyguard nu este acelasi lucru , cel putin eu asa inteleg , asta in cazul in care planeta scut se afla la o toleranta de mai putin de 8 gr si o mai putem numi si bodygard . :)

Si ca o completare la ce am spus despre planetele Bodyguard asta ca sa intelegem mai bine .

Deci planeta Bodyguard din fata soarelui avertizeaza in cazul reapropierii de soare a unei planete aflate in tranzit aparent retrograd ..rezultatul este refacerea unei cj care aduce mutatii importante ale personalitatii individului .

indica tipul de energie ce va fi imediat afectat de un tranzit astral direct ,,peste" soare .


La planeta bodyguard dupa soare si il da exemplu pe marte spune asa : daca marte se afla ,,dupa " soare (adica in spatele soarelui ) atunci individul va inregistra o activare a energiei fizice ,vointei ,combativitatii ce-l va preveni asupra schimbarilor pe care le va inregistra personalitatea sa .
indica prima cotitura importanta a personalitatii dupa cj dintre soare si NN sau NS in tranzit .

Importanta planetelor bodyguard (indiferent de pozitie ) este accentuata de momentele de fatalitate create de NN ,NS , Chiron si mai ales Lilith .


Daniela ,este ceea ce am gasit dar vom cauta in continuare raspunsuri .Sper sa mai gasim .



Annahita


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: Re: planete retrograde
PostPosted: Thu Aug 03, 2006 11:01 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Laura wrote:
m-ar interesa influienta lui mercur. la nasterea mea a fost retrograd. si face o conjunctie de 5° cu soarele.
este deja combust?. Mihnea zicea ca pina la 17°???


He he, cine stie ce aiureli scriam io acum ceva timp... Pai hai sa mai vedem odata cele 3 faze:

1. Mercur aflat in cazimi: inseamna cj stransa cu Soarele, cu un orb de max 17 minute (17 minute arc de cerc este raza de influenta a Soarelui, dupa W. Lilly) - Mercur e mult intarit, are o influenta puternica si benefica

2. Mercur ars de Soare: inseamna cj cu Soarele, intre 17 min si 8,5 grade (8,5 grade = 17 grade / 2, unde 17 grade este orbul acordat Soarelui, dupa acelasi W. Lilly) - Mercur e debilitat destul de mult

3. Mercur sub razele Soarelui: inseamna ca Mercur se afla intre 8,5 si max 17 grade departare de Soare - Mercur e debilitat intr-o mica masura

ina22us wrote:
Mercur se afla in spatele Soarelui


Nope, Mercur se afla in fata Soarelui. "In fata" se refera la faptul ca rasare inaintea Soarelui.

Laura wrote:
daca mercur este dupa soare, este omul mai putin inteligent?


Se spune ca are importanta daca planetele sunt inaintea sau in spatele Soarelui, iata si de ce. Pt planetele inferioare (Mercur si Venus) e bine sa fie occidentale (in spate), pt ca ele oricum au o viteza mare. Fiind in spate, aceasta viteza e oarecum infranata. Pt planetele superioare (Marte, Jupiter, Saturn) e bine sa fie orientale (in fata), din acelasi motiv. Ele sunt mai lente, si fiind in fata castiga in viteza. Care va sa zica, e vorba de un echilibru care se creeaza fiind in aceste pozitii, o situatie mai "normala" dpdv al vitezei planetei.

Laura wrote:
mercur combust este la trei grade de soare..nu?


Da, intre 17 min si 8,5 grade e combust, ars de Soare, ineficient, pt ca personalitatea joaca un rol dominant in luarea deciziilor care ar trebui sa fie bazate pe logica si ratiune.

daniela wrote:
planetele retrograde sunt numite si "orientale".


Huh? Hai sa vedem ce-s cu planetele astea, de-s orientale sau nu. Planetele orientale sunt cele care rasar inaintea Soarelui, cele occidentale invers. Ca sa vedem cum sta treaba, se face in modul urmator: rotim harta pana ce Soarele ajunge in dreptul AS, si pe urma ne uitam la planeta vizata. Daca e intre AS si MC, sau intre DS si IC, e orientala. Daca e intre MC si DS, sau intre IC si AS, e occidentala.

P.S. - Referitor la ultimele 3 propozitii, asta am citit in "Astrologia orara" de Mihaela Dicu. Probabil asa este, desi inca nu inteleg de ce e asa, mi s-ar fi parut normal ca intorcand harta ca Soarele sa pice pe AS, planetele orientale sa fie in emisfera sudica, iar cele occidentale in emisfera nordica...


Last edited by Mihnea on Fri Aug 04, 2006 10:35 pm, edited 1 time in total.


_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Aug 03, 2006 11:04 am 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Si Ana, nu pot sa nu remarc cat de interesanta a fost expunerea ta... de 3 ori BRAVO!!! :)



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Aug 03, 2006 12:07 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Mihnea,

dupa cum ai vazut nici eu nici Annahita nu am zis de la noi despre planeta bodyguard, amandoua ne-am uitat in acceasi carte in care sunt date si exemple si din care rezulta ca, in acest caz Mercur se afla in spatele Soarelui; daca Ciuperca spune despre aceasta situatie ca este tocmai invers atunci inseamna ca avem doi autori, cu doua lucrari, aceeasi situatie insa interpretare diferita. Pe bune....chiar as vrea sa ma lamuresc si eu cine are dreptate... :?: :!: :roll:

Ina


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Aug 03, 2006 1:35 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Daniela,

nu am avut deloc intentia sa te induc in eroare nici pe tine, nici pe altcineva, ba mai mult, chiar eu ma aflu acum in ceata dupa ce am recitit acest topic in care nu mai stii daca se vorbeste despre aceeasi situatie sau nu, despre situatii diferite cu aceeasi interpretare, sau fiecare cu situatia si interpretarea lui.

Acum, lasand la o parte faptul ca e planeta scut, bodyguard sau cercetas, as vrea si eu sa inteleg care e situatia in care o planeta se afla in fata sau in spatele Soarelui pentru ca de fapt pe Laura asta o interesa iar eu asta vroiam sa-i raspund insa am inclus acolo si termenul "bodyguard" si a iesit.....ce se vede.

Ina


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Aug 03, 2006 2:37 pm 
User avatar

Joined: Tue Nov 22, 2005 6:00 pm
Posts: 158
Location: Iran
Quote:
Si Ana, nu pot sa nu remarc cat de interesanta a fost expunerea ta... de 3 ori BRAVO!!




Multumesc Mihnea ! :oops:


Nu am nici un merit in aceasta expunere . Nu am facut decit sa spun ce au spus altii care intr-adevar stiu mai multa astrologie decit mine .


Toate cele bune !


Annahita


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Aug 03, 2006 3:48 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
:roll: :roll: :roll:

Quote:
mihnea
Nope, Mercur se afla in fata Soarelui. "In fata" se refera la faptul ca rasare inaintea Soarelui.


i
Quote:
na22us wrote:
Mercur se afla in spatele Soarelui



:oops: :oops:
eu il vad dupa soare..daca incepem cu berbecul..si ne oprim la pesti..soarele este in berbec si mercur in pesti, inseamna ca rasare dupa soare..


Quote:
mihnea
2. Mercur ars de Soare: inseamna cj cu Soarele, intre 17 min si 8,5 grade (8,5 grade = 17 grade / 2, unde 17 grade este orbul acordat Soarelui, dupa acelasi W. Lilly) - Mercur e debilitat destul de mult


:roll: este asa in cazul meu? mercurul este ars de soare?
poate sint putin debila si nu mi-am dat seama :lol:

mercur mai face o conjunctie tot de 6° cu saturn.are vreo interpretare deosebita in cazul asta?

va multumesc muuuuult :)

laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Aug 03, 2006 3:56 pm 
User avatar

Joined: Tue Nov 22, 2005 6:00 pm
Posts: 158
Location: Iran
..


Last edited by annahita on Thu Aug 03, 2006 4:02 pm, edited 2 times in total.

Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Aug 03, 2006 4:00 pm 
User avatar

Joined: Tue Nov 22, 2005 6:00 pm
Posts: 158
Location: Iran
Quote:
Ciuperca spune despre aceasta situatie ca este tocmai invers atunci inseamna ca avem doi autori, cu doua lucrari, aceeasi situatie insa interpretare diferita. Pe bune....chiar as vrea sa ma lamuresc si eu cine are dreptate...


Ina ,

Eu cred ca fiecare are dreptate si explica in mod clar ce semnificatie are planeta scut (sau planeta cercetas ) sau planeta bodyguard . Mihailovici se refera la planeta Bodyguard in cazul tranzitelor si ce importanta are , pe cind Ciuperca ne spune ca sintem perceputi de cei din jur prin planeta scut .

In cazul lui Ciuperca chiar am remarcat si eu ca oamenii in general ma percep prin prisma planetei Mercur.
Cit despre planetele Bodyguard sincer nu am stat sa analizez mesajele care-mi sint transmise prin intermediul planetei Bodyguard .Am sa -l urmaresc pe Pluton pt ca in cazul lui Mercur este destul de greu sa-mi dau seama aflindu-se la mai putin de 17 minute de soare .

Cred ca numai observindu-ne pe noi cum ne manifestam in anumite situatii , putem intelege mai bine mesajul astrelor si gasim raspunsuri la intrebarile pe care ni le punem cu toti .


Annahita


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Aug 03, 2006 7:37 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
[quote="annahita Ina ,

Eu cred ca fiecare are dreptate si explica in mod clar ce semnificatie are planeta scut (sau planeta cercetas ) sau planeta bodyguard . Mihailovici se refera la planeta Bodyguard in cazul tranzitelor si ce importanta are , pe cind Ciuperca ne spune ca sintem perceputi de cei din jur prin planeta scut .
[/quote]

draga anahita,

multumesc mult ca ti-ai facut timp asa repede sa elucidezi problema, si ma bucur si mai mult ca nu a fost vorba de o contradictie, ci de o confuzie provocata de faptul ca eu nu l-am citit pe mihailovici si nu stiam de bodyguard, asa cum altii nu stiu de planeta scut.
acum totul e ok in acesta privinta si toata lumea e linistita.

observ insaca au aparut alte dileme. poate se vor lamuri si astea in timp, cu ajutorul celorlalti forumisti.

Mihnea, deoarece tu stii engleza si tot tu ne-ai indicat si site-ul cu "guiding planet", iar acum ne-ai semnalat si problema cu plante orientale/planete occidentale poate reusesti sa gasesti si motivul pentru care cei doi autori au folosit aceeasi denumire pt planete aflate in ipostaze diferite.

va multumesc tuturor ca v-ati implicat si impreuna am mai invatat ceva


Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Aug 03, 2006 7:54 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
laura draga,

iata interpretarea plantelor tale retrograde in viziunea altui astrolog. sper sa-ti fie de folos si asta.

Mercur retrograd in Berbec

setea de cunoastere a individului il impinge inainte prin mijloacele cardinale si martiene ale berbecului, astfel incat el va experimenta din nou latura primitiva a evolutiei gandirii sale derivata din precedentele incarnari. gandurile si modalitatile sale senzoriale reflecta dorinta copilareasca de a-si scoate in evidenta capacitatea mentala.
fiind in general lipsit de rabdare, emite deseori consideratii bazate pe impulsuri de moment. asta il face sa nu fie in sintonie cu majoritatea persoanelor cu care discuta. totusi, acest individ este un bun orator, caruia ii place sa fie provocat si stimulat la nivel mental. acest lucru ii permite sa se simta cumva important, desi motivele pentru care se simte in dezacord cu ceilalti vin din alta viata.
intrebandu-se mereu daca ceilalti il considera pe masura lor, el iese in fata pentru a demonstra ca stie sa relationeze cu provocarile trecutului sau. in mod surprinzator, acele persoane a caror intelegere o cauta la inceput, nu raman prea mult in timp in mintea sa.
individului cu mercur retrograd in berbec nu-i place sa se repete si se plange mereu ca trebuie sa traiasca intr-o lume care, desi il impinge in permanenta sa reevalueze actiuni pe care le-a savarsit si definitivat in trecut nu-i ofera noi stimuli mentali.

Mercur retrograd in X

individul are capacitatea de a reflecta asupra actiunilor trecute si de a vedea daca rezultatele sunt pe masura asteptarilor sale. toate nivelele gandirii sale constiente sunt orientate catre unul dintre parintii sai. individul creste avand o mare nevoie de a atrage atentia celorlalti si totusi, in acelasi timp, isi inhiba autoexprimarea sprijinindu-se pe vechi notiuni de proprietate, prudenta si circumspectie.
ii place sa vada rezultatul practic al ideilor sale si are tendinta de a-si construi viitorul imitand modalitatile care i-au permis sa-si cladeasca trecutul.
este vesnic preocupat sa-si gaseasca un sens in viata. in multe cazuri, in prima parte a vietii, poate parea cu mult mai matur decat varsta sa. si tocmai la acesti primi ani ai vietii se va raporta mai tarziu pentru a-si crea bazele viitorului. manifesta o mare nevoie de a resorbi inlauntrul sau opiniile si punctele de vedere care deriva din influenta tatalui.
in viata privata i se va intampla deseori sa fie nefericit, find constrans sa traiasca o karma bazata pe expectative mentale. tot ceea ce face in aceasta viata e destinat sa creeze inlauntrul sau o senzatie de competenta, care devine principalul sau punct de sprijin in ceea ce priveste dezvoltarea increderii in sine.
tinde sa se subestimeze si din acest motiv doar rareori va fi recompensat dupa cum merita.doreste sa impresioneze acele laturi inferioare ale propriei personalitati care sunt foarte greu de convins. lucreaza astfel la o karma care, obligandu-l sa se autoconvinga ca gandurile sale creeaza constant un sens in viata, in timp va ajunge sa inteleaga si sa aprecieze propria valoare.


Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Aug 03, 2006 10:13 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Bine, deci am vorbit pana acum de situatii diferite OK, bine ca le-am lamurit dar eu tot nu inteleg (lasand la o parte faptul ca planeta e scut, cercetas sau bodyguard) in ce ipostaza se afla in acest caz Mercur aflat la 27 grade Pesti in raport cu Soarele situat la 3 grade Berbec: in fata lui sau in spatele lui - asta vreau eu sa inteleg, ma poate lamuri cineva?

Ina


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Aug 03, 2006 10:40 pm 
User avatar

Joined: Tue Nov 22, 2005 6:00 pm
Posts: 158
Location: Iran
Quote:
Bine, deci am vorbit pana acum de situatii diferite OK, bine ca le-am lamurit dar eu tot nu inteleg (lasand la o parte faptul ca planeta e scut, cercetas sau bodyguard) in ce ipostaza se afla in acest caz Mercur aflat la 27 grade Pesti in raport cu Soarele situat la 3 grade Berbec: in fata lui sau in spatele lui - asta vreau eu sa inteleg, ma poate lamuri cineva?


mercur se afla inaintea (adica in fata )soarelui . :)


Annahita


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Thu Aug 03, 2006 11:27 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
OK, mercur se afla inaintea (adica in fata) soarelui, dar puteti sa-mi explicati si "de ce" pentru ca mie mi se pare normal ca sistemul de clasificare (aranjare in fata sau in spatele soarelui) sa fie acelasi, indifirent despre ce tip de planeta se vorbeste (scut, cercetas sau bodyguard) iar cei doi autori dau urmatoarele exemple cand vorbesc de planete aflate in "fata soarelui" :
Mihailovici spune, citez: "Soare 6 grade Fecioara, Marte 10 grade Fecioara"
Ciuperca spune, citez: "Ea poate sa se situeze in acelasi semn ca si Soarele , dar la un grad inferior, exemplu: Soare la 15 grade si planeta scut la 8 grade in acelasi semn".

Deci...tot nelamurita am ramas.... :roll: :lol:

Ina


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 04, 2006 4:49 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Laura si Ina... eu v-am spus ce inseamna o planeta in fata Soarelui, dupa ce am inteles eu: rasare inaintea lui. Nu stiu cum sa explic de ce daca o planeta e in Berbec si alta in Pesti, cea din Pesti rasare prima, dar pe cuvantul meu ca asa e... :lol:
In fine, semnele rasar in sensul ordinii de pe zodiac... adica dupa Pesti rasare Berbecul. Atunci daca o planeta e in Pesti, nu-i normal ca rasare inaintea aleia din Berbec? Daca sunt in acelasi semn, cea cu grad mai mic rasare inaintea celei mai mari in grad. In exemplele date de tine, Ina, planeta scut (Ciuperca) e inaintea Soarelui, iar Marte (Mihailovici) e in spatele Soarelui.



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 04, 2006 5:07 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
:) multumesc mihnea..asta acum am inteles

dar nu ma inteleg cu orbii si gradele..mama lor :wink:

Quote:
2. Mercur ars de Soare: inseamna cj cu Soarele, intre 17 min si 8,5 grade (8,5 grade = 17 grade / 2, unde 17 grade este orbul acordat Soarelui, dupa acelasi W. Lilly) - Mercur e debilitat destul de mult


adica eu cu conjunctia mea de sase grade am mercurul ars?

ce efecte are?


merci
laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 04, 2006 5:18 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
[
Quote:
daniela
laura draga,

iata interpretarea plantelor tale retrograde in viziunea altui astrolog. sper sa-ti fie de folos si asta.

Mercur retrograd in X


multumesc daniela pentru interpretare

laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 04, 2006 5:36 pm 
User avatar

Joined: Tue Jan 31, 2006 1:59 am
Posts: 638
Location: Bucuresti
Laura wrote:
adica eu cu conjunctia mea de sase grade am mercurul ars?


De ce nu? Dar la capitolul efecte am intalnit astrologi care sustin ca n-ar avea chiar nici un efect (vorba vine ca i-am intalnit, ma rog). Alte variante sunt ca are un efect negativ, si ca debilitatea lui Mercur (nu a ta, desigur :lol: ) e mai mare daca aspectul e aplicant, dacat daca e separant. La tine aspectul e separant, pt ca desi Mercur e inaintea Soarelui (si in mod normal ar trebui sa se apropie de Soare), are totusi o miscare retrograda, si atunci se indeparteaza de Soare. Alte efecte gasesti pe forum, e un topic pe undeva dedicat special lui Mercur combust.



_________________
Un astrolog competent poate demonstra ca orice eveniment, odata ce s-a produs, era inevitabil.
Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 04, 2006 8:30 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Da, Mihnea, acum am inteles si eu cum e cu clasificarea asta in "fata" si in "spate". Am inteles si ca exemplele celor doi autori nu sunt identice.....ce nu am inteles este faptul ca, desi dau exemple diferite, ambii spun ca in respectivele cazuri, respectiva planeta se afla in "fata" Soarelui si cum, probabil ca nu o sa ma lamuresc niciodata asupra acestui aspect, eu zic sa o lasam asa cum este si sa presupunem ca e o greseala de tipar in cartea scrisa de Mihailovici. :lol:

Ina


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 04, 2006 9:29 pm 
User avatar

Joined: Tue Nov 22, 2005 6:00 pm
Posts: 158
Location: Iran
Ina ,

Quote:
ce nu am inteles este faptul ca, desi dau exemple diferite, ambii spun ca in respectivele cazuri, respectiva planeta se afla in "fata" Soarelui si cum, probabil ca nu o sa ma lamuresc niciodata asupra acestui aspect, eu zic sa o lasam asa cum este si sa presupunem ca e o greseala de tipar in cartea scrisa de Mihailovici



Mihailovici numeste planetele care incadreaza soarele la mai putin de 8 gr Bodyguard .S-a mai spus cum actioneaza acestea in cazul tranzitelor si au o influenta importanta asupra personalitatii noastre .In cazul planetei din spatele soarelui aceasta are o mare importanta doar in cazul NN sau NS ,al planetelor in tranzit retrograd cind merg inapoi si trec de mai multe ori peste acelasi punct .Se stie ca Nodurile se deplaseaza in sens invers pe zodiac si nu in acelasi sens cu planetele .Deci in tranzit pina la cj cu soarele intii va tranzita planeta din spatele soarelui .

Ciuperca se refera la planeta scut (sau cercetas ) care semnifica cu totul altceva .Aceasta se afla inaintea soarelui .Conteaza mai putin la cite grade se afla , atita timp cit ea este planeta care rasare inaintea soarelui este numita planeta scut .Ce semnifica aceasta planeta s-a mai spus .

Nu stiu daca este o greseala de tipar dar fiecare face referire la cu totul altceva . Mihailovici cred ca a ales cuvintul Bodyguard pt ca ele incadreaza soarele si sintem avertizati prin ele .Poate sa fie doar o planeta Bodyguard .Nu este obligatoriu sa existe si in fata si in spatele soarelui .Atita timp cit aceasta se afla pina la 8 gr toleranta de soare o putem numi asa .


Annahita


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 04, 2006 10:57 pm 
User avatar

Joined: Wed Jul 20, 2005 10:35 pm
Posts: 154
Location: Timisoara
Eee.....uite ca m-am lamurit. Annahita multumesc frumos pentru detalii......si cu asta am terminat cu "varza" din topicul asta. :lol:

Ina


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject: neptun retrograd
PostPosted: Mon Aug 07, 2006 6:40 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
Neptun retrograd in Scorpion

aceasta postura a lui neptun adauga subtilitate si directie profunzimii individului. calitatile imaginative sunt puse in evidenta aici impreuna cu o intelegere intuitiva a mecanismelor subconstientului. acest individ poate, incet incet, sa se transforme pe sine si lumea inconjuratoare. poate fi profund in mod impersonal in ce priveste necesitatile sale si directiile in care simte ca actioneaza lumea, dar, in acelasi timp, detasarea si influenta dizolvanta a lui Neptun il impiedica sa fie impovarat de impresiile sale senzoriale.
generatia cu neptun retrogard in scorpion va aduce o completa transformare in domeniul muzicii, artei si medicinii, facand sa iasa iar la iveala multe dintre acele calitati care in timp au fost neglijate si pe care le poate aduce la apogeu doar profunda constientizare cu care sunt dotati acesti indivizi.
persoanele care au acest aspect in astrograma vor trai o perioada de mare forta interioara pe la mijlocul vietii, deoarece ei trebuie sa-si implineasca karma de a ajuta cu delicatete lumea sa incheie Era Pestilor. acest lucru se va face inlocuind tot ceea ce moare incet cu o noua constiinta spirituala, pe care doar ei sunt in stare sa o inteleaga in rpofunzime. aceste persoane reusesc, prin forte proprii, sa dizolve trecutul. ei sunt precursori ai viitorului.

Neptun retrograd in casa VI

acest individ este un adevarat Inger al Milei (sau mama tuturor ranitilor, mai pe romaneste). aici calitatile dizolvante ale lui neptun retrograd sunt oferite celorlalti prin actiuni de ingrijire, de asistenta, de servire si de mare sacrificiu personal. multi medici si infirmieri de profesie, ca si multi vindecatori au aceasta planeta retrograda.
acest individ cauta toate ocaziile si situatiile in care poate fi de ajutor aproapelui sau. mare parte din visele si ambitiile sale se leaga de modul in care poate servi acea societate care i-a dat atat de mult in trecut. aceasta este una dintre pozitiile cele mai speciale ale lui Neptun, deoarece ii permite celui care o are sa aduca comprehensiunea sa cosmica in plan fizic, unde poate da un ajutor practic celorlalti. in aceasta casa neptun se afla in cadere, aratand clar cat de greu ii este individului sa indeplineasca aceasta misiune in plan personal. dar neptun nu este o planeta personala, asa ca atata timp cat individul reuseste sa-si serveasca aproapele fara sa se simta sclav, se va detasa pt a trai o existenta de daruire umanitara.
karmic, viata sa este una de continuu serviciu fata de aproapele sau si, cu cat el se straduieste mai mult in acest sens, cu atat mai mult va reusi sa se elibereze de datoria karmica.


Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Mon Aug 07, 2006 9:59 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
super daniela

merci

laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 11, 2006 6:58 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
uranus retrograd in fecioara

individul cauta sa ordoneze mental lucurile inlauntrul sau, planificand ordinea viitoare a tot ceea ce-l inconjoara. capacitatea sa de a gandi clar este incredibila, dar tinde deseori sa traga concluzii pripite. stiind cum ar trebui sa fie lucrurile, trebuie sa invete sa se raporteze cu rabdare si in mod ordonat fata de viata, inainte de a putea recrea lumea pe care o percepe inlauntrul su.
tinde sa acumuleze deseori mari rezerve de energie nervoasa. exista un anumit caracter imediat in tot ce face si este genul de om care actioneaza. marea lui problema este faptul ca nu intotdeauna se lipeste de lucruri destul timp ca sa le poata intregi si ca sa poata ajunge la un profund sentiment de satisfactie prin intermediul lor.
aceasta pozitie poate adauga o nuanta de geniu si de clarviziune intregii astrograme. nivelul de constientizare este mare si imediat. intuitia sa este foarte puternica atunci cand este pusa in serviciul celorlalti. insa individul are mari dificultati in a vedea inlauntrul sau.
karmic, individul poate aduce cu sine in aceasta viata o mare cantitate de idei pe care trebuie sa invete sa le puna in practica. trebuie sa-si depaseasca tendinta de a trece neincetat de la un lucru la altul, exploatand atat de rapid toate bucuriile vietii, de a se epuiza, satura si ramane fara verva inca de tanar.


uranus retrograd in IV

individul experimenteaza o mare agitatie emotionala. ar vrea sa rupa legaturile cu simbolica sa "origine prin nastere", fie ca e vorba de religia care i-a fost impusa, de valorile etice si morale care i-au fost inoculate sau de personalitatea parintilor sai. cu cat se gandeste mai mult la aceste lucruri, cu atat mai mult va continua sa rezoneze cu conflictul care le-a cauzat.
cauta individualitatea, dar numai inlauntrul unei anumite structuri familiare sau unei situatii limitante pt a-si demonstra libertatea in fata celor care incearca in vreun fel s-o limiteze. astfel ajunge sa traiasca iluzia libertatii intre peretii puscariei pe care singura a construit-o in jurul sau.
mare parte din timp si-o petrece retraind experientele de viata avute. la nivel emotional, conceptia sa despre timp este diferita de realitatea cronologica.
karmic, individul are multe indoieli in ceea ce-l priveste, dar si momente cand are multa incredere in sine. in viata va oscila permanent intre aceste doua stari, cautand sa gaseasca locul in care spera ca se va simti in sfarsit in largul sau. pana cand va sti cu siguranta unde se gaseste, va continua sa se agate bine de catusele pe care sustine ca le-a aruncat.


Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 11, 2006 7:53 pm 

Joined: Tue Jan 24, 2006 9:43 pm
Posts: 143
Pluto retrograd in Fecioara

cu aceasta configuratie omenirea a intrat intr-o faza de analiza. constiinta de masa a inceput sa caute sa inteleaga mecanismele care o faceam defectuoasa. a ajuns la moda psihanaliza si au inceput sa apara mii de noi metode de incursiune in mintea umana. lumea a fost impartita in numeroase compartimente etanse pt ca omul a incercat in toate felurile sa examineze si sa lamureasca tot ceea ce ii provoca suferinta.
in horoscopul individual aceasta pozitie a lui pluto da putere de concentrare interioara. individul este capabil sa-si focalizeze subconstientul incat sa devina un adevarat dinam in acele sectoare spre care isi indreapta atentia. in acelasi timp, natura retrograda a planetei provoaca dorinta ca exteriorul sa nu interfereze. ii place de fapt sa faca lucrurile in felul sau.
pina la urma va reusi sa-si rezolve singur propriile enigme si simte ca, datorita acestui lucru, merita efortul sa o faca. in viata de toate zilele, e timid si neincrezator in oameni.
karmic, el cauta sa inteleaga cum functioneaza lucrurile. modul in care abordeaza viata poate parea mai degraba mecanic, dar este cel mai bun fel in care ii este permis sa ajunga la cea mai deplina intelegere a propriei persoane.

Pluto retrograd in casa IV

individul isi petrece cea mai mare parte a timpului cu amintirile perioadelor din trecut cand visa viitorul, in care se refugiaza pt a evita sa se exprime intr-o lume pe care o percepe in mare parte straina si instrainata. deseori are multe frici si fobii provenite din perioada copilariei. acestea se manifesta ca puternice dependente emotionale. el dispretuieste acest aspect al sau si cauta incontinuu sa distruga tot ceea ce ii confera destula siguranta incat sa-l lipseasca de posibilitatea de a evolua. acest conflict ii poate provoca multe senzatii paranoice, dupa care individul proiecteaza asupra celorlalti implusurile sale autodistructive.
de fapt, individul experimenteaza o completa transformarea Sufletului sau, astfel ca, din radacinile sale interioare s-ar putea naste o noua floare. asta inseamna ca va face orice pt a distruge toate vechile obiceiuri, mai ales pe cele care il fac sa se simta in largul sau si care il fac sa se refugieze in trecut. in consecinta, nu este totdeauna sigur de locul in care se afla, e ca si cum i s-ar misca tot timpul pamantul sub picioare. de fapt, el nu face altceva decat sa refuze ceea ce este vechi si, totusi, se teme de ce este nou. oricum, stie foarte bine ca unica directie pe care o poate urma este tot inainte. timp de multi ani viata sa e o continua alergare dintr-o parte intr-alta a unui pod, fara a intra vreodata in contact cu vreunul dintre malurile fluviului de frica faptului ca nu ar mai ajunge sa cunoasca si celalalt mal.
aceasta pozitie a lui pluto indica faptul ca Sufletul a ajuns la finalul unui mod comportamental sclerozat care s-a manifestat timp de mai multe vieti. in aceasta incarnare, individul este in sfarsit pregatit pt renastere spirituala.


Offline
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Aug 11, 2006 10:07 pm 

Joined: Sun Jul 31, 2005 1:01 pm
Posts: 193
Location: München
:) multumesc daniela...

ma regasesc in descrierea ta din multe puncte de vedere..



laura


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 44 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group