It is currently Thu Mar 28, 2024 12:36 pm

All times are UTC + 2 hours [ DST ]




 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 
Author Message
 Post subject: destinul si liberul arbitru
PostPosted: Thu Sep 07, 2006 11:38 pm 

Joined: Wed Aug 03, 2005 4:48 am
Posts: 1
Buna tuturor!


Va urmaresc de la inceput, desi nu am mai postat pe forum, si incerc si eu alturi de voi sa descifrez tainele astrologiei.

Am o intrebare...daca Dumnezeu ne-a dat un destin cum mai putem vorbi de liberul arbitru?... In urma cu un ceva timp l-am rugat pe Coser sa se uite pe astrogramea mea si ce mi-a spus s-a implinit intocmai. Asta s-a intamplat in doua randuri...asa ca nu e vorba de coincidenta. Nu am crezut ca asa va fi, nu am vrut sa tin cont de ce mi-a spus si am incercat sa nu ma gandesc la ce mi-a spus pentru ca unele lucruri nu erau tocmai pe placul meu. Acum cateva saptamani am reintrat pe forum si am recitit raspunsurile lui si am ramas de-a dreptul socata cat de exacte au fost previziunile lui.

Mai poate fi vorba de liberul arbitru?...eu asa as vrea sa cred...dar totusi a fost destinul?


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Fri Sep 08, 2006 8:06 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Asa cum se spune si eu asa cred ca este, destinul si-l face fiecare. Ceea ce nu stim este ce vom alege, dar la scara Universului asta se stie deja, Dumnezeu stie ce cale vom alege. Daca nu ar exista liberul arbitru ce rost am mai avea pe aici, am fi ca niste marionete pe o scena...


Offline
 Profile Send private message  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Sep 09, 2006 4:48 am 

Joined: Wed Aug 09, 2006 6:47 am
Posts: 23
Marta, tocmai ai spus ca nu avem liber arbitru.


Offline
 Profile Send private message E-mail  
 
 Post subject:
PostPosted: Sat Sep 09, 2006 9:04 am 

Joined: Sun Nov 27, 2005 5:19 pm
Posts: 521
Crede-ma, Sharpmind, ca nu vreau sa intru in polemica cu tine. Ca sa ma exprim mai clar, uite, noi facem o alegere zicem noi in prezent, dar Dumnezeu, ca o fiinta superioara si atotstiutoare stie ce vom alege, sa zicem ca vede in viitor (desi timpul e relativ, trecut, prezent si viitor se pare ca sunt in mintea noastra). Dar asta nu inseamna ca alegerea nu ne apartine in totalitate. Asta este punctul meu de vedere, nu-mi apartine exclusiv, este sa spunem o concluzie a ceea ce am citit si am intuit pana acum, sunt multi filosofi care nu au cazut de acord in privinta asta, dar pana la urma noi decidem in forul nostru interior ce optam sa credem sau sa facem.


Offline
 Profile Send private message  
 
Display posts from previous:  Sort by  
 Page 1 of 1 [ 4 posts ] 

All times are UTC + 2 hours [ DST ]


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum

Search for:
Jump to:  
cron
phpBB skin developed by: John Olson
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group